Eylül ayının ilk günlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi heyecan verici bir haber paylaşımında bulundu. İBB’nin “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner”ında İstanbulkart artık cihaza atılan plastik şişe ile doldurulabilecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geri dönüşüm projeleri kapsamında hayata geçen bu proje uyarınca, akıllı konteyner adı verilen cihazlara plastik şişe ve alüminyum içecek kutusu atılabilecek ve cihaz da bu işlem sonrasında kullanıcının İstanbulkart’ına belirli bir miktarda para ödemesi yapacak. Bununla birlikte kartına çok sayıda yükleme yapan kişiler İBB Sosyal Tesisleri’nde indirimli yemek yiyebilecek ve Şehir Tiyatroları’ndan ücretsiz tiyatro bileti alabilecek.

Özellikle yaz sıcaklarında plastik şişe kullanımının ne kadar arttığı düşünülecek olursa, bu uygulamanın önümüzdeki yaz mevsiminde geri dönüşüm açısından oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyacağı düşünülüyor.

Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerı’na atılan şişeler karşılığında ödenecek tutarlar ise şu şekilde:

  • 0,33 litrelik plastik şişe için İstanbulkart’a 2 kuruş,
  • 1 litrelik plastik şişe için İstanbulkart’a 6 kuruş,
  • 1,5 litrelik plastik şişe için İstanbulkart’a 9 kuruş.

İstanbul’un tamamında geçerli olması planlanan uygulama, öncelikle pilot okullarda ve çok kullanılan metro istasyonlarında denenecek. “Atıklar akıllı konteynere, bedeli İstanbulkart’a” sloganıyla duyurulan projenin geri dönüşüme önemli bir katkı sunacağı, dahası bu konudaki farkındalığa önemli bir hizmette bulunacağı düşünülüyor. İBB’nin yeni projelerinde cam şişe ve pillerin de geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor.

Kaynak: Hürriyet.com.tr, Habertürk.com.tr

BLOOM SHOP