Doğru kişi kim? Evlendiğim kişi benim için uygun biri olacak mı, mutlu olacak mıyım, ömür boyu o kişiyle birlikte mi olacağım?

Ödüllü dizi Mad Men’in yazarı ve ilişki uzmanı Tracy McMillan birçok insanın evliliğe dair merak ettiği tüm bu soruların cevaplarını çok izlenen TEDX videosunda yanıtlıyor. Evlenebileceğiniz en doğru kişi kimnin detaylarını sizin için derledik.

Mutluluğun bilinen formülü: Aşk + evlilik + bebek

Çocukluğumuzdan bu yana duyduğumuz, gördüğümüz bir denklem var: Önce aşık olursun, sonra aşık olduğun kişiyle evlenirsin, hamile kalır ve mutlu bir aile kurarsın. Çoğu insan mutlu ilişkilerin bu denklemin dışına çıkamayacağına inanıyor.

Bu denklemin dışına çıkmış biri olduğunu belirten McMillan, üç kere evlendiğini ve üç kere de boşandığını anlatıyor. Boşanmaların ardından kendini “ilişkide başarısız biri” olarak görmediğini ama “yanlış seçimler yapan biri” olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Ancak mesele yanlış seçimler yapmak da değil. Esas mesele, McMillan’ın söylemine göre “doğru kişi”. Peki ya bu doğru kişi kim? O kişiyi çoktan tanıyorsunuz!

Doğru kişi sizsiniz!

McMillan metaforik olarak bu durumu “kişinin kendisiyle evlenmesi” olarak açıklıyor ve bu, kişinin kendine tam anlamda bağlı olması anlamına geliyor. Kendinize bağlı olduğunuzda evleneceğiniz kişinin, kariyer yapacağınız işin, bulunacağınız sosyal ortamların sizi tamamlamasına ihtiyaç kalmıyor. Çünkü siz kendi isteğiniz, kendi düşünceleriniz ve duygularınızla tamamlanmış, eksiksiz, özgüvenli ve kendine yeten bir birey haline gelebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Öz Şefkat: Kendinizle Bağ Kurabiliyor Musunuz?

Çocukluğunda annesi ve babasıyla bazı ailesel problemler yaşayan bu nedenle hayatının ileriki dönemlerinde “bir daha asla terk edilmeyeceğine dair” kendine söz veren Tracy McMillan kendine yeten, kendiyle evlenebilen bir birey olabilmeyi nasıl başardığını da açıklıyor.

McMillan’dan öz sevgiyi geliştirecek 4 yöntem

1. Kendine karşı acımasızca dürüst olmak

Karşımızdaki kişiye kendimizi olduğumuzdan farklı gösterebiliriz. Bu doğru bir yöntem olmasa da karşımızdaki kişi biz istemezsek yalan söylediğimizi anlamayacaktır. Ama kendimizi kandıramayız. McMillan’a göre kendine acımasızca dürüst olmak, kendiyle evlenebilen, daha dik ve sağlam durabilen bir kadın olmanın ilk kuralı.

2. Hatalarını, yaralarını, zayıflıklarını fark etmek

Üç evlilik ve üç boşanma yaşamış olan McMillan, evlendiği adamların muhteşem olduğunu hala bazılarıyla görüştüğünü söylüyor. Boşanmalarından dolayı yüzde yüz olarak karşı tarafı suçlamak yerine kendi hatalarını, kendi eksikliklerini ve her evliğinde kendi eksiğini tamamlama çabasını fark ettiğini dile getiriyor. Zayıflıkları fark etmek, özgüvenin tamamlanmasına yardımcı oluyor.

3. Kendini olduğun yerde ve olduğun gibi sevmek

Kendimizi göstermeye çalıştığımız yerde olmayabiliriz. Daha yapmamız gereken pek çok şey, ilerlememiz gereken pek çok konu olabilir. Her neredeysek ve ne noktadaysak kendimizi olduğumuz gibi sever ve kabullenirsek geleceğe yönelik daha hızlı yol alırız. McMillan, kendi kendinin elini tutmanın, kendi rahatını düşünmenin, kendi sırtını sıvazlamanın son derece güçlü bir motivasyon olduğunu anlatıyor.

İlginizi çekebilir: Öz Sevgi: Kendini Sevmenin 5 Yöntemi

4. İyi günde ve kötü günde kendinle olmak

İstediğimiz eve çıkamayabilir, istediğimiz arabayı alamayabilir, hayatta pek çok problem yaşayabiliriz. Tek başına dik kalmaya çalışmak bazen zorlayıcı olabilir. Ama başkalarına ihtiyaç duymadan bunu başardığımız zaman, hayatımız her yönden değişir. Evlilikte kimseye bağımlı olmak zorunda kalmaz, kariyer hayatımızda özgürleşir, sosyal ilişkilerimizde özgüven sahibi oluruz.

İyi günde ve kötü günde kendinle olmak, kendinle olan ilişkini geliştirmek ve yüceltmek tüm hayata yayılan ve etki eden bir ivmedir. Bu sayede, çevrenizdeki insanları da oldukları gibi sevmeye başlayabilirsiniz diyen McMillan, hayatı boyunca vazgeçmeyeceği biriyle evli olduğunu söylüyor: Kendisiyle!

BLOOM SHOP