40’lı, 50’li yaşlarda erkeklerin, 20’li yaşlardaki bir kadınla beraber olması toplumda onaylanan bir durumken, aynı yaş skalasındaki kadınların kendilerinden yaşça küçük (elbette reşit) erkeklerle birlikte olması ayıplanan bir durumdur. Türk aile yapısında pek hoş karşılanmayan bu tip yaş farkları, magazin programlarında da kadınların ilişkilerinin irdelendiği hoş olmayan görüntülere neden oluyor. Pınar Altuğ’un da hadsiz bir soruya verdiği cevap olan ‘‘Sana ne, hatta kime ne?’’, bu tip kişisel konuların, kimseyi ilgilendirmediğini herkese hatırlatıyor. İlişkilerde yaş farkı, sadece tarafları ilgilendirir ve ilişkide huzur olduğu sürece konu değildir.

Yurtdışında olgun kadınların, kendilerinden 10-20 yaş küçük erkeklerle birlikte olması sıradan bir durumdur. Çünkü ilişkilerdeki yaş farkının, sadece o ilişkideki tarafları ilgilendirdiği farkındalığı daha çok oturmuştur.

Peki yaşıt iki insanın beraber olduğu ilişkilere kıyasla, Olgun Kadın-Genç Erkek ilişkilerindeki farklılıklar neler olabilir?

İlginizi çekebilir: 8 İlişki Arketipi: Sizin Arketipiniz Hangisi?

Farklı ilişki planları

20’li yaşlardaki bir erkekle romantik bir ilişki düşünen bir kadın, öncelikle evlenip çocuk sahibi olmak konusunda net fikirlere sahip olmalı ve karşısındaki kişiye de ilişkinin başında bunu sormalıdır. Fakat taraflar, duygularınızı görmezden gelip sırf aşık oldukları için isteklerini belirtmezse bu ilişki er ya da geç bitecektir. Sonradan üzülmektense, başta üzülmek göze alınmalıdır. Çünkü çocuk sahibi olmak gibi önemli konular, biyolojik yaş geçtikten sonra yıpratıcı olabilir veya ilerde kadının kendini suçlaması ile sonuçlanabilir. Aslında bu konuda kadınlar oldukça şanslıdır çünkü erkekler bu konuda net davranmaya daha yatkındır.

Bunun dışında kadın cinsellik arayışında da olabilir. Bu durumda, karşı tarafın da duygusal bir arayışta olmadığına emin olmalıdır.

20’li yaşlarda ve kariyerinin henüz başında olan çoğu kadının beklentisi evlenmek ve çocuk sahibi olmaktır. Dolayısıyla bu yaş grubundaki erkekler kendi yaşıtı kadınlarla aynı fikirde değilse, olgun kadınlarla birlikte olmaktan daha çok keyif alacaktır.

Cinsellik

Cinsellik, insanlar tarafından en çok irdelenen konulardandır. Hatta bana göre, ilişki adına en olumlu olan kısımdır. Her ne kadar genç erkeklerin, genç kadınlarla birlikte olduğu ilişkilerde cinsel mutluluğun daha çok olacağı düşünülse de durum tam tersidir.

Erkeklerin testosteron patlaması 20’li yaşlarda meydana gelir. Kadınların cinsel doyuma ulaşması ise 30’lu, 40’lu yaşlarını bulur. Erkeklerin kendi yaşıtlarına nazaran tecrübeli ve yatakta ne istediğini bilen olgun kadınları; olgun kadınların da yatakta daha hareketli ve cinsel olarak daha açık olan genç erkekleri tercih etmesi olağandır.

Ekonomik konum ve kariyer gelişimi

Genç erkekler henüz okul sonrası master planı yapıp burs ararken, olgun kadınlar kariyerinde çok daha ileri basamaklardadır. Kadının ekonomik anlamda özgür olduğu, kendi ayaklarının üzerinde durduğu bu yaşlarda, bazı beklentilerinin genç erkek arkadaşı tarafından karşılaması zor olacaktır. Mesela, yurtdışında bir tatile gitmek için kadının önünde bir engel yokken, partnerinin ailesinden para alıp katılması gibi istenmeyen bir durum meydana getirebilir. Ya da kadın, özgürce gezmek istediğiniz bir yaştayken, kariyerinin başında olan bir erkek arkadaş sürekli ofiste çalışmak durumunda olabilir.

Kariyerinde ilerlemiş olan kadının karşılaşabileceği diğer bir sorun da erkeğin maddi olarak kendinden daha üstün birini kıskanabilmesidir. Maalesef toplumumuzda hala ‘eve ekmek getiren’ kişi erkek olarak görülmektedir. Bu tip ilişkilerde erkek, kadının kendinden üstün olmasından rahatsız olabilir veya güçsüzlük ve huzursuzluk yaratabilir.

Erkeğin kadından genç ve maddi olarak yetersiz olması, kadında da özellikle sosyal ortamlarda huzursuzluk yaratabilir.

Geçmiş ilişkiler

Bu devirde, bir kişinin ilk tanıştığı kişiyle hala birlikte olmadığına hemfikiriz! Hepimizin geçmişte yaşadığı ilişkileri vardır. Yaşanmışlıklarımız, gelecekteki ilişkilerimizin sağlıklı olması adına cebimizde taşıdığımız deneyimlerimizdir. Fakat güzel deneyimler olduğu gibi bazen insanların takıntı haline getirdiği, unutamadığı veya unutmak istemediği üzüntüleri de olabilir. Genç erkeklerde aldatılma, boşanma travması vb. durumlar yaşça büyük olanlara göre çok daha azdır.

İlginizi çekebilir: Hayatımızdaki Yansımaların Bağlanma Stilimize Etkisi

Duygusal olgunluk

Yaş farkının olduğu ilişkilerde, duygusal olgunluk ciddi bir sorun olabilir. İlişkilerin mihenk taşlarından biri olan empati yeteneği, böyle durumlarda hayat kurtarıcı rol oynayabilir. Empati kurmak problemleri beraber çözmeye, tarafların birbiri anlamasına ve daha çok sevmesine yardımcıdır. Ama yaşı küçük olduğu için erkek, kadını anlamakta zorlanırsa, kadının erkeğe sürekli bir şeyler öğretmeye çalışması, her iki taraf için de yıpratıcı bir durum meydana gelebilir. Bir süre sonra ilişki anne ve çocuk ilişkisine dönebilir. Yaş farkının bir önemi olmasa da ilişkideki taraflar duygusal anlamda dengesizlik göremiyorsa, ilişkinin geleceği yeniden konuşulabilir.

Hareketli yaşam

Eğer kadın, eğlenmek için ekstrem sporlar yapmayı veya işten gelip dışarıda eğlenmeyi tercih ediyorsa, genç bir erkeklerle birlikte olmak onu çok daha mutlu edecektir. Çünkü genellikle olgun erkekler, yaş ile birlikte ‘’ununu eleyip eleğini asmış’’ bir ruh haline girerek daha sakin yaşamayı tercih ederler. Hareketli yaşamayı, hayattan maksimum mutluluğu almaya kafasına koymuş bir kadın genç bir erkekle çok daha dolu bir hayat yaşayacaktır.Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP