Konu ilişkiler olunca hepimizin bambaşka kişilikleri var. Aşka farklı noktalardan yaklaşırız, farklı şekilde ilişki kurarız ve farklı mutluluk sebeplerimiz var. İlişkimizdeki bu karakter, yani ilişki arketipi; biyolojik özelliklerimiz, mizacımız, duygusal geçmişimiz, deneyimlerimiz ve dünyayla olan ilişkimiz doğrultusunda şekillenir. Dolayısıyla, karakterimiz tek bir arketipe yüzde 100 uyum göstermez, fakat genellikle baskın bir arketip vardır.

Bağlanma şekillerine ve ilişki davranışlarına göre bireyleri arketipler altında sınıflara ayıran bu sistem, bağlanma teorisine göre yaratılmıştır. İşte ilişkilerdeki 8 arketip!

İlginizi çekebilir: 12 Jung Kişilik Arketipi

8 ilişki arketipi

Kaçınan

Bağlanma konusunda problemler yaşarlar. İlişki içinde olmak isterken bile, yüzde 100 olarak kendilerini veremezler. Zaman zaman ilişkiye kendilerini vermediklerinin farkında bile değillerdir. Bağlanma kavramı ve uzun vadeli süreçler panik hissetmelerine neden olabilir. Bu arketipte davranan insanların genellikle önceki ilişki deneyimleri nedeniyle reddedilme korkuları vardır. Bu özellikleri gösteren bireyler, ilişkinin içinde nefes alacakları yer olduğu sürece, ilişkide olmakta ve hatta ebeveyn olmakta sorun yaşamazlar.

Memnun edici

İlişkinin verici tarafını temsil ederler. Ailelerini, sevdiklerini ve yakınlarını memnun etmek en büyük görevleridir. Başkalarını memnun etmek o kadar ön plandadır ki, kendi ihtiyaçlarından ve isteklerinden feragat ederler. Karşılarındaki kişi bir istek belirtmediği zamanlarda da istiyor olabileceği şeyleri öngörme eğilimindedirler. Partnerlerinin mutsuz olduğu her an kendilerini suçlu ve sorumlu hissederler. “Hayır” demek konusunda farklı problemler yaşarlar.

Endişeli

Belirsizlik onlar için çok büyük bir problemdir. Geçmiş ve gelecek sürekli olarak kafalarını meşgul eder, anda kalmakta zorlanırlar. Partnerlerinden bir çeşit güvence isterler, sürekli olarak olayları ve durumları garantiye almaya çalışırlar ve akışa güvenmekte zorlanırlar. Kriz yönetimi konusunda oldukça başarılılardır. Kendilerini en mutlu hissettikleri an; işler planladıkları gibi gittiği andır. Listeler ve planlar onların işidir, domestik planlayıcılardır.

Çapacı

Değerli partnerlerdir. Duygusal olarak olgunlardır. Mükemmel değillerdir fakat kişisel gelişimlerine önem verirler. Köklenmişlerdir, defansif tavırları yoktur, bağımsız bir birey olma yetenekleri vardır ve olaylara farklı perspektiflerden bakabilirler. Problemleri sağlıklı bir bakış açısından ele alırlar. Kendilerine güvendikleri için bir ilişkinin içinde bulunmalarının tek nedeni, partnerlerine karşı duydukları sevgidir. Partnerlerinden de bir birey olmalarını beklerler ve sağlıksız bağlanma modellerine tahammül edemezler. 

Kontrolcü

İlişki içinde gücü ellerinde tutmak isterler. Her zaman odak olmak, merkezde kalmak ve öne çıkmak gibi talepleri vardır. Bunu farkında bile olmadan yaparlar. Zaman zaman davranışları duygusal ve davranışsal manipülasyon boyutuna ulaşabilir. Partnerlerinin görünüşleri, davranışları, hayat tarzları, seçimleri ve arkadaşları hakkında fikir beyan etmekten çekinmezler ve kontrol etmek isterler. Pasif-agresif tavırlar takınabilirler.

Destekleyici

Her zaman partnerleri için oradadırlar! Genellikle ilişkideki “kaya” rolü onlara verilir, çünkü sağlam ve güvenilirlerdir. Kaosun ortasında bile sakin kalabilirler. Zaman zaman duygularını anlatmakta zorluk çekebilirler. Anlayışlıdırlar, odakları kendilerinde değil ilişkidedir. İlişki anlayışlarının temelinde denge ve sakinlik vardır. Partnerlerinin kendilerine güvenmesinden mutlu olurlar.

Solist

Solistler bağımsızlık için yaşarlar. Partnerlerini sevmeleri ve bir ilişkinin içinde olmak istemeleri, hiçbir zaman kendilerinden vazgeçtikleri anlamına gelmez. Her zaman kendilerine ayıracakları özel zamanlara ihtiyaç duyarlar. Şarj olmak için yalnız kalmalıdırlar. Genellikle ilişkilerinden yana yaşadıkları sorunlar “ben zamanı” yaratmak konusunda zorlanmaları veya partnerlerinin kendilerini sevgisiz hissetmeleridir.

Bukalemun

Tıpkı bukalemunlar gibi sürekli olarak değişirler. Kararları ve davranışları durumlar karşısında sabit kalmaz. İlişki içinde partnerlerini tedirgin edebilirler. Aynı durumla karşılaştıkları zamanlarda bile farklı tepkiler verebilirler. Duyguları doğrultusunda davranırlar. Duygularını yönetemezler dolayısıyla o an hissetleri şeye dönüşürler. Onlar mutluyken onlarla beraber eğlenmek çok güzelken, onlar mutsuz olduğunda hayatı çekilmez bir hale getirebilirler.

İlginizi çekebilir: Arketipler ve Astroloji: Burcunuzun Karakter Özelliklerini Keşfedin

BLOOM SHOP