YAZAN: BURCU ERBAŞ

İstanbul, köklü tarihlere sahip pasajlardan yenilikçi vintage oluşumlara kadar genişleyen çok zengin bir ikinci el dünyasına sahip. Sizin için İstanbul’da ikinci el alışveriş yapmanın en keyifli 10 noktasını derledik!


Neden ikinci el alışveriş?

Moda endüstrisini gezegene bu denli zararlı kılan 3 unsur; fazla üretim, fazla tüketim ve atık krizi oluyor. Sürekli olarak yeni bir trend yarat, üret, al ve biraz zaman geçince çöpe at döngüsüyle çalışan bu sektör dünyanın su, tarım alanı ve ürünleri gibi doğal kaynaklarını kontrolsüzce tüketiyor. Aynı zamanda hem sentetik ham maddelerin üretimi hem de enerji sarfiyatı ile küresel karbon salımının büyük bir kısmını tek başına üstleniyor. Son evre olan atık aşamasında -atık yönetiminde sınıfta kaldığımız için- artık kullanmadığımız tüm kıyafetler çöplüklerde durmak veya sulara karışmak için “göz önünden uzaklaştırılıyor.” Yapılan ürkütücü araştırmalara göre bağışlanan kıyafetlerin bile yüzde 80’i çöplüklere gidiyor. Çevresel sonuçları bu denli negatif olan bu sektörde en gezegen dostu çözüm tüketime son vermek oluyor. Tabii bu her zaman ve herkes için mümkün olamayabiliyor. Hepimiz mutlaka yeni bir giyim parçasına ihtiyaç duyuyor veya bir kıyafete özeniyoruz. Birçoğumuz da aktif olarak modaya ilgi duyuyor. Böylesi köklü ve sistemik bir sorunun tek nedeni bizim bireysel aksiyonlarımız olmadığı için tüm sorumluluğu üzerimize almak da adaletli olmuyor. Neyse ki bu ikilemden bizi ikinci el alışveriş kurtarabiliyor.

Zaten halihazırda üretim-tüketim mekanizması içerisinde bulunan ve eğer kullanılmazsa koca atık yığınının bir parçası haline gelecek giyim parçaları, çevre dostu alışverişin anahtarı oluyor. Uzun süredir biriken koleksiyonları sayesinde ise neredeyse herkesin zevk, bütçe ve isteğine uygun ikinci el bir çözüm mutlaka bulunuyor.

İstanbul’un en iyi ikinci el alışveriş durakları

Petra Vintage

Taksim Meydanı’nın çevresinde birbirine yürüme mesafesinde iki şubesi bulunan Petra Vintage çok zengin bir ikinci el koleksiyonuna sahip. Her giyim parçasının ikinci elini bulundurmasının yanı sıra gözlük, çanta gibi aksesuarlara ve ayakkabılara da bolca yer veriyor. Sıklıkla yeni ve trend parçaları dahil ettikleri koleksiyonları sayesinde günümüz modasına en yakın ilerleyen ikinci el alışveriş duraklarından biri haline geliyor. İyi araştırırsanız ünlü moda markalarının da ikinci el parçalarına rastlayabilirsiniz!


Madam Mare Vintage Store

2013 yılından beri İstanbulluların ikinci el tutkusunu besleyen Madam Mare Vintage Store’un Galata, Taksim ve Kadıköy’de yer alan 3 şubesi bulunuyor. Aynı zamanda online olarak da alışveriş yapılabiliyor. Aksesuar kategorisinde saatlere de yer veren Madam Mare Vintage Store, belirli bir kürasyondan geçirilmiş rafine koleksiyonu ile ilk defa ikinci el dünyasına girecekler için en iyi duraklardan biri.


Vintage by Nzn

Lüks moda evlerinin artık üretimde olmadığı için çok değerlenen ikinci el parçalarını bulabileceğiniz Vintage by Nzn randevu üzerine çalışan bir konsepte sahip. Koleksiyonunda kaban, blazer, ceket, çanta ve ayakkabı ağırlıklı olarak bulunuyor. Satılan markalar arasında Prada, Burberry, Armani, Ralph Lauren, Yves Saint Laurent gibi köklü isimler göz kırpıyor. Tek tek seçilmiş bu lüks kıyafetleri denemek için Bomonti’de yer alan showroom’dan randevu almak gerekiyor. Yaygın alışveriş kanalının Instagram DM olduğunun da altını çizmekte fayda var.

Sentetik Sezar

İkinci el alışverişe meraklı herkesin mutlaka adını duymuş, önünden geçmiş hatta içine girmiş olduğu Sentetik Sezar bir tanesi Moda’da diğeri ise Beşiktaş’ta bulunan şubeleri ile vintage giyimin nabzını tutuyor. Özellikle renkli gömlekleri ile tanınan Sentetik Sezar geniş bir giyim ve aksesuar koleksiyonuna sahip. Oldukça iyi durumda olan ikinci el kıyafetleri ve rahat gezilebilir mağazaları ile efektif anlamda alışveriş yapmak isteyen herkes mutlaka Sentetik Sezar’a uğramalı. Eğer yolunuz bu semtlere düşmüyorsa online alışveriş şansının da bulunduğunu ekleyelim!


Original Seconds

Lüks moda evlerinin en benzersiz parçalarını ilk günkü gibi bulabileceğiniz Original Seconds geniş giyim, aksesuar ve ayakkabı koleksiyonunun yanı sıra ikinci el bulması zor olabilen davet elbiselerine de yer veriyor. Günümüzün moda sahnesini şekillendiren neredeyse her köklü moda markasının ikinci el parçalarını bulunduran Original Seconds genellikle online sipariş ile çalışıyor ancak önceden randevu alarak Akatlar’da bulunan showroom’u ziyaret edip kıyafetleri inceleyebilirsiniz.


Franny Vintage

Belki de en kendine has ikinci el koleksiyona sahip Franny Vintage, ismini de aldığı gibi “babaanne stili”ni günümüze taşıyor. Eski zaman giyimi denince akla gelen danteller, tüller, pudra renkler, korseler Franny Vintage’da bir kez daha hayat buluyor. Galata’da bulunan showroom’u sadece randevu ile çalışsa da online alışveriş yapma imkanı bulunuyor. Günümüzün en moda parçalarından ince askılı saten “slip” elbiseleri ikinci el almak isteyenler, nişan-düğün-mezuniyet gibi özel günler için elbise arayanlar mutlaka Franny Vintage’a göz gezdirmeli!


Pop+Sandy

Bir sürdürülebilir moda markası olan Pop+Sand‘de yeni koleksiyonların yanı sıra ikinci el parçalara, ileri dönüştürülmüş kıyafetlere yer verilen ayrı bir kategori de bulunuyor. Çevre dostu kimliğine yakışır bir şekilde eski kıyafetleri kendi yorumları ve terzilikleri ile “reworked” olarak hayata yeniden kazandıran Pop+Sandy aynı zamanda lüks moda evlerinin vintage parçalarına “pre-loved” ve “vintage” bölümlerinde yer veriyor. Sadece online alışveriş seçeneği bulunuyor!


By Retro

İstiklal Caddesi’nde yer alan tarihi Suriye Pasajı’nın büyük bir bölümünü By Retro kaplıyor! Yaklaşık 25 yıldır faaliyet gösteren ve ikinci el giyimin en köklü noktalarından biri olan By Retro, gerçekten bu işe gönlünü ve biraz zamanını (!) verenlerin favori yeri haline geliyor. Çok farklı yıllardan, her çeşit giyim parçasını bulabileceğiniz By Retro’da bazı kıyafetleri kiralama şansı da bulunuyor. Ömürlük bir blazer, trençkot veya uzun kaban almak isteyenler mutlaka By Retro’ya bakmalı!


Rococo Vintage

Rococo Vintage sadece ikinci el çantalara odaklanıyor. Lüks moda markalarının vintage parçalarını oldukça iyi durumlarda sunan Rococo’nun koleksiyonunda Chanel, Yves Saint Laurent, Fendi, Prada ağırlıklı olarak bulunuyor. Çanta ihtiyacı olan herkesin yolu ilk önce eşi benzeri hiçbir yerde bulunmayan özel parçaları ile Rococo Vintage’ın sayfasından geçmeli! Şu an için alışveriş Instagram DM üzerinden gerçekleştiriliyor.


Vintage İstanbul

Daha önceden belki büyükannelerinizin üzerinde görmüş olabileceğiniz türde özel takılar Vintage İstanbul sayesinde ulaşılabilir hale geliyor. Ağırlıklı olarak 60’lı-70’li yılların modasını taşıyan vintage takı koleksiyonunda kolyeler, küpeler, broşlar, bilezikler ve saatler bulunuyor. Bir benzeri başka yerde zor bulunacak bu takılar Vintage İstanbul’un online sitesinde satılıyor. Tasarımları, renkleri ve paha biçilmesi güç değerleri ile bu takıların her kombininizi yükselteceğine emin olabilirsiniz!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP