Fotoğraf: Toa Heftiba

Alternatif çayları seviyorsanız işte size farklı bir öneri: Probiyotik çay olarak da bilinen Jun çayını denediniz mi? Jun çayı nedi, faydaları nelerdir sizin için yazdık!

Jun çayı nedir?

Ihlamur, nane, kuşburnu gibi geleneksel bitki çaylarındansa farklı çayları deneyimlemeyi sevenler Kombu çayını iyi tanır. Kamboçya çayı olarak da bilinen Kombu çayı ölümsüzlük kaynağı veya sağlık iksiri olarak da bilinir. Kombu, Kombucha adındaki bir mantardan elde edilir. Probiyotik çay olarak tanınan Jun çayı da Kombu çayı ile aynı bitki ailesinden geliyor. Yapısal olarak Kombu’ya da çok benziyor.

İkisi arasındaki fark aslında içeriklerinden geliyor; Kombu çayında siyah çay ve rafine şeker kullanılırken, Jun’da ise yeşil çay ve bal bulunuyor. İçindekiler nedeniyle Jun’un tadı daha keskin olmasına rağmen diğerine göre çok daha sağlıklı. Ayrıca disbiyoz, kandidiyaz gibi çeşitli sindirim sorunları olanlar için de daha güvenlidir.

Jun çayı faydaları nelerdir?

Jun, beden, ruh ve zihin arasında bilinçli bir bağlantı kurmayı ve tabii genel anlamda bedene sağlık kazandırmayı amaçlıyor. Ayrıca bağışıklık, sindirim ve bilişsel sistemleri destekliyor. Sadece Jun’un içerisindeki bakteri ve mantarlar değil, aynı zamanda içine katılan bal da önemli bir role sahip. Sindirim artırıcı enzimler, temel mineraller ve enfeksiyon karşıtı özelliklere sahip probiyotik çiğ bal, içeriğindeki 9 temel aminoasit ile kan şekerini düzenlemede etkili rol oynuyor.

Jun’un faydaları bununla da bitmiyor. Jun çayını düzenli olarak tükettiğinizde enerjiniz yükseliyor, zihniniz daha berrak oluyor ve stresiniz azalıyor. İçeriğindeki B vitamini, ayrıca kan ve nörotransmiter üretimine de destek oluyor. Yani kısacası Jun çayının faydaları sadece sindirim sisteminde değil, vücudun pek çok bölgesinde etkisini gösteriyor.

Jun çayı nasıl tüketilebilir?

Her fermente içecek aynı değil elbette. Şimdilerde market raflarında gördüğümüz pek çok içecek pastörize veya rafine şeker içerikli. Bu içerikler, ürünlerin raf ömrünü uzatması için ekleniyor ve maalesef sandığımız kadar sağlıklı bir formda bize ulaşmıyor.

Jun’u çiğ olarak tüketebilirsiniz ki bu, vücuda sağlık katmak için en etkili yöntem. Jun gibi bağırsakları besleyen bakteri ve mantarları tüketmek vücuda zarar veren etkenlerin önüne geçmek için bire bir. Bu sayede bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını da sağlayabilirsiniz.

BLOOM SHOP