Kaynaklarımızın azalmaya başlaması ve israfın artmasıyla birlikte sürdürülebilirlik son zamanların en önemli gündem konularından biri haline geldi.

Sürdürülebilirlik konusunun gündem haline gelmesinin ve oluşan tüm değişimlerin başlıca nedenleri; toplumsal farkındalığın artması, doğal kaynakların azalması, geri çevrilemez bir noktaya doğru ilerleyen çevre kirliliği ve gelecek kaygısının kümülatif bir şekilde artması.

Doğal kaynakların önemli bir bölümünü kullanan ve dünya üzerindeki tüketimin artmasına neden olan dev markaların aldığı önlemlere ek, her birimizin üzerine düşen ve bireysel boyutta alınması gereken önlemler de var. Küçük üreticileri desteklemek, yerli üretime yönelmek, mutfaklarımızdaki gıda atıklarını azaltmak, sebze ve meyvelerin köklerini, saplarını ve çekirdeklerini değerlendirmek de bize düşüyor!

Örneğin ata tohumları olan; siyez, kavılca ve karabuğday gibi tohumları daha çok tüketmek veya endüstriyel paketli gıdalardan kaçınmak bireysel boyutta alabileceğimiz ve kolaylıkla uygulayabileceğimiz önlemler.

Dev markaların yeşili koruyan stratejilerini yaratacak olan kişilerin biz tüketiciler olduğunu unutmayalım. Talep değişirse, arz da değişir! Önce biz değişelim, daha sonra da bu değişimi talep edelim. İşte hayatınızı değiştirmeye başladığınız bu süreçte rahatlıkla tüketebileceğiniz, lezzetli ve sağlıklı bir karabuğday ezmesi hazırladım. 

İlginizi çekebilir: Karabuğday Nedir? Karabuğday Nasıl Tüketilir?

Malzemeler:

  • 4 – 5 yemek kaşığı karabuğday ezmesi veya karabuğday
  • 200 ml Hindistancevizi sütü veya badem sütü (suyla da yapabilirsiniz)
  • 1/2 çay kaşığı tarçın
  • 1/4 muskat rendesi
  • 1 tatlı kaşığı bal veya pekmez
  • 1 adet muz
  • İstediğiniz kırmızı meyveler
  • İstediğiniz kuruyemişler

Yapılışı:

Karabuğday kullanıyorsak öncelikle soğuk suyla iyice yıkayıp robottan geçirerek ezme haline getirin.

Tercihen yapışmayan bir sos kabına karabuğday ezmesini ve sütü ekleyip, karabuğday ezmeleri sütü çekene kadar pişirin. 

Karışım hafif lapa kıvamına geldiğinde tarçını, muskat rendesini ve balı ekleyerek ocaktan alın. Kıvam ne çok sulu ne de çok katı olmalı.

Muzun yarısını ince ince doğrayıp kaseye alın. Üzerine pişirdiğimiz lapayı ekleyip karıştırın. Kalan muzun yarısını, istediğimiz meyveleri ve varsa şekersiz fıstık ezmesini üzerine ilave ederek ılık servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir: Tahinli Falafel TarifiNesrin Kısacık

Nesrin, İşletme lisans ve Pazarlama Yüksek Lisans mezunu, doktora yolcusu, seyahat etmeyi ve araştırmayı seven, yemek yapmak kadar yemek kültürüne de meraklı, toprağa saygı duyan, yaşadığı toprakların değerleriyle gururlanan, kendini pek çok alanda çalışarak besleyebilen, ödüllü üretici (Minerracure), girişimci, araştırmacı, yemek alanında içerik üreticisi....BLOOM SHOP