Son yılların beslenme alanındaki gündem konularından süper gıdalar, vücudumuzun sağlığını, gelişimini ve iyileşmesini de destekleyen mükemmel gıdalardır. Besleyici değeri çok yüksek olan bu süper gıda grubu vitamin, mineral ve antioksidanları barındırmaktadır. Besleyici olmasının yanı sıra enerji ve ruh durumuna da iyi gelen 8 süper gıdayı sizin için derledik!

Maca

Peru’da yüzyıllardan beri kullanılan mucizevi bitki Maca, yetiştiği bölgelerde bir gıdadan ziyade ilaç olarak kullanılır. Dünyada tanınmaya başlaması yakın zamanda olsa da mucize denebilecek etkileri fark edilince popülaritesi hızla artmıştır. Genellikle toz olarak tüketmeye alışkın olduğumuz Maca, özellikle kalsiyum, magnezyum, potasyum ve C vitamini deposu.

En az kafein kadar etkili bir enerji kaynağı olan Maca, benzer şekilde etki etse de uyarıcı olmadığı için anksiyete ve gerginliğe neden olmuyor. Tüm bu etkilerinin yanında Maca, vücuttaki hormonları, stresi ve hatta regl öncesi sendromu dengeleme özelliği olan adaptojen bir bitkidir. Peru’da ilaç olarak kullanılmasının temel nedeni olan doğurganlık konusundaki etkileri ise hem kadınlar hem de erkekler üzerinde gözlenmektedir. Sperm kalitesi ve kadınlık hormonları üzerindeki etkisine ek olarak prostat kanseri ve kemik sağlığı konusunda koruyucu etkilere sahip.

İlginizi çekebilir: Maca Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Spirulina

Mavi-yeşil alg ailesinden gelen bu küçük bakteriler tuzlu su birikintilerinde yaşıyor. Afrika ve Meksika’nın göllerinde yaşayan bu bakterilerin sağlık üzerindeki etkileri tüm dünya tarafında tanınmalarına neden oldu. Demir, beta-karoten, protein ve B grubu vitaminlerini yüksek seviyelerde barındıran Spirulina, toz halinde tüketilen bir başka süper gıda. Vegan ve vejetaryen beslenen kişiler tarafından protein kaynağı olarak tercih edilen spirulinanın sindirimi de çok kolay.

Kronik hastalıklara karşı etkili olan bu küçük antioksidan kaynakları, hücre sağlığını korumak konusunda oldukça etkili. Kalp damar sağlığı, kolesterol ve tansiyon konusunda iyileştirici etkiye sahip olan spirulina, hız, enerji, mental ve fiziksel dayanıklılık sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Denizlerin Mucizesi Spirulinanın Faydaları

Kakao

Maya’ların tanrılarla özdeşleştirdiği kakao, dünyada uzun zamandır tanınan bir gıda. Antik tıp yaklaşımlarında hammadde olarak kendini gösteren kakao, 1500’lerde Avrupa’ya getirilince dünyada yaygınlaştı. Mineraller, flavanoidler ve antioksidanlarla dolu olan kakaonun en belirgin özellikleri beyin sağlığı, sinir sistemi, enflamasyon ve kalp damar sağlığı üzerinde görülüyor.

Kafeinden daha az etkili bir uyarıcı olan kakao, enerji verirken kişinin ruh durumunda dengesizlikler meydana getirmiyor. Kakao tüketmek enerji ve ruh durumuna iyi gelen pek çok özelliğinin yanı sıra magnezyum bakımından zengin olması nedeniyle rahatlatmak ve enerji vermek gibi iki zıt etkiyi aynı anda gösterebiliyor.

Goji berry

Çin’den dünyaya yayılan Goji berry meyvesi genellikle suyu çıkartılarak veya kurutulup çaylara karıştırılıp demlenerek tüketiliyor. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu olan bu ufak meyveler içeriklerindeki karbonhidrat ve amino asitler sayesinde enerji veriyorlar.

Çin’de insan hayatını uzattığı düşünülen Goji Berry, böbrekler, karaciğer ve gözler üzerinde adeta ilaç etkisi gösteriyor, ayrıca anksiyeteyi de azaltıyor.

Chia

Chia olarak bilinen ufak ama etkili tohumlar da dünyaya Güney Amerika’dan yayılıyor. Aztek’lerin dini ritüellerinde tanrılara ikram olarak sunduğu Chia tohumları farklı renklerde olabiliyor. Yağ bakımından zengin olan Chia, vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu olmasının yanı sıra kalp hastalıklarını önlediği bilinen omega-3 yağ asitlerini barındırıyor.

Kan şekerini ve tansiyonu dengelemek ayrıca enflamasyonu kontrol altına almak gibi etkileri olduğu bilinen Chia, protein bakımından da oldukça zengin. Vücut için gerekli 9 amino asiti içinde barındıran bu küçük tohumlar iştah kontrolünde de yardımcı.

İlginizi çekebilir: Hindistancevizi ve Chialı Smoothie Bowl Tarifi

Hindistan cevizi

Özel bir tür Palmiye’de yetişen bu süper gıda esas olarak Asya’ya ait. Dünya çapında kendine has görüntüsü nedeniyle büyük bir trend yaratan Hindistan cevizi insan sağlığı açısından oldukça faydalı. Suyu, kuruyemişi andıran tadı, yağlı eti ve bunlardan üretilen gıda ürünleriyle tanıdığımız bu tropikal meyve, potasyum, yağlar, lifler ve minerallerle dolu.

Günlük enerjimizi rahatlıkla destekleyen ve hatta çoğunluğunu karşılayabilen bu mucize meyve, sindirim sistemi, kalp damar sağlığı ve metabolizma faaliyetleri konusunda oldukça destekleyici bir etkiye sahip.

Kenevir

Asya’dan dünyaya yayılan bu süper gıda Çin’de M.Ö. 2800’lü yıllardan beri kullanılıyor. Tohumları oldukça besleyici olan Kenevir batı dünyasında popülaritesini son zamanlarda oldukça yükseltti. Yağı, sütü ve tohum halinde satılan bu süper gıda tam bir E vitamini deposu. Potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko başta olmak üzere pek çok mineral barındıran kenevir tohumlarında aynı zamanda yüksek miktarda protein de bulunuyor.

Omega-3 ve omega-6 asitlerini içeren bu küçük tohumlar kalp ve beyin sağlığını destekliyor, immün sistemini güçlendiriyor, enerji veriyor, stresle başa çıkma yetisini arttırıyor ve uykuyu düzenliyor.

Keten tohumu

Medeniyetle beraber tarımına başlanan keten tohumu o günlerden beri insanoğlunun hayatında. Ayurveda’da oldukça büyük bir yere sahip olan bu süper gıda Antik Tıp yaklaşımlarında da sıklıkla kendini gösteriyor. Yağı veya tohum olarak satılan keten tohumu, protein, omega-3, omega-6, antioksidan ve lif bakımından oldukça zengindir. Kalp damar sağlığı konusunda oldukça destekleyici bir içeriğe sahip. İçeriğindeki yağlar nedeniyle enerji vermek konusunda da güçlü bir gıdadır.

Östrojen seviyesini dengeleyen bu tohumlar menopoz semptomlarını kontrol altında tutmakta etkilidir.

İlginizi çekebilir: Tohum Döngüsü ile Hormonal Düzensizliğe Doğal Çözüm

Kaynak: Mindbodygreen.com

BLOOM SHOP