İlaçlarla çözmeye alıştığımız pek çok sağlık problemine eski çağlardan beri şifa olan bitkiler hayatımızda yeniden belirmeye başladı. Maca tozu gibi son zamanlarda mucize etkiler iddasıyla sıkça karşımıza çıkan ve dünyanın belirli bölgelerine has bitkiler bize sağlık sözü veriyor.

Hastalıklarımız için çözüm niteliği taşıyan veya sağlığımız geliştiren doğal ürünleri kullanmaya başlamadan önce tanımak ve etkilerinden haberdar olmakta fayda var. Son günlerde adından sıkça bahsettiren ve gıda takviyesi olarak önerilen maca tozu hakkında bilmek istediklerinizi sizler için araştırdık!

Maca nedir?

Peru kökenli bir bitki olan maca, And Dağları’nın yükseklerinde yetişen bir tür bitkidir. Ekstrem hava koşullarına oldukça dayanıklı olan bu bitki brokoli ve lahanayla yakından akrabadır.

Peru ginsengi olarak da bilinen ve dengeleyici özellikleri nedeniyle adaptojen gıdalar grubunda yer alan maca yetiştiği bölgelerde İnka döneminden beri kullanılsa da dünyadaki popülaritesi oldukça yenidir. Maca köklerinin kurutularak ezilmesiyle elde edilen maca tozunun besin değerlerini kaybetmemesi adına çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. 

İşte sağlık alanında pek çok iyileştirici özelliği bulunan maca bitkisinin insan vücuduna faydaları!

Cinsel sağlık ve hormonlar üzerindeki etkileri

Dünya çapında bu kadar popüler olmasının temel nedeni doğurganlık ve libido konularında hem erkek hem de kadın vücudu üzerindeki olumlu etkileridir. Maca tozunu düzenli kullanan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar libido artışı ve maca tozu arasında sıkı bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca kısırlık üzerinde de etkili olduğu bilinen maca, sperm kalitesini arttırması ve kadınlardaki hormon dengesizliklerine iyi gelmesi nedeniyle eski çağlardan beri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. 

Bu etkilerinin yanısıra menapoz dönemi semptomlarını hafifleten ve bu süreci kolaylaştıran ve kadınsal hormonları desteklemekte de oldukça etkilidir. Ani sıcak basmaları, düzensiz uyku, vajinal kuruluk ve mod değişikliklerinin kontrol altına alma konusunda yardımcı olurken, menapozun neden olduğu kemik sorunlarına karşı da korumaktadır. 

Besleyici içeriği

Maca kökü tozu oldukça besleyici bir içeriğe sahiptir. Kaliteli karbonhidrat, protein, sağlıklı yağ ve lif dolu olmasının yanı sıra yüksek miktarda C ve B6 vitaminleri, bakır, demir, potasyum ve magnezyum barındırmaktadır. Dayanıklılığı arttırdığı ve güçlenmeyi teşvik ettiği bilinen ve antrenman performansını yükselten maca tozu sporcu beslenmesinde antrenman öncesi destekleyici gıda olarak önerilmektedir.

Ruh hali ve beyin üzerindeki etkileri

Maca tozunun etkilerinden bir tanesi de ruh durumunu ve dengesini stabilize etmesidir. Fiziksel ve duygusal olarak rahatlama ve dinginlik hissi veren maca, stres ve anksiyete gibi günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan problemlerin kontrol altına alınması ve düzeltilmesinde de oldukça etkilidir. 

Zihin sağlığına olan faydalarının yanı sıra beyin fonksiyonlarını da geliştirmektedir. Öğrenme ve hafıza konularında destekleyici bir etkisi olan maca Peru’da okul çağındaki çocukların performansını yükseltmek için kullanılmaktadır. Ayrıca alzheimer gibi hafızayı hedef alan hastalıkların tedavisinde de takviye olarak kullanımı önerilir. 

Cilt üzerindeki etkileri

Maca özünü cilde uygulayarak cilt kalitesini arttırırken güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak da mümkündür. Maca, UV ışınlarının cilt üzerinde olan yaşlandırıcı, yakıcı, hasar verici ve kanser riskini arttırıcı etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca güneş ışınlarına maruz kalmış ciltte iyileşmeyi hızlandırması için de kullanılmaktadır. 

Sindirim üzerindeki etkileri

İçeriğindeki lif ve karbonhidratlar sayesinde sindirim sistemini destekleyen ve düzgün çalışmasını sağlayan maca gaz, kabızlık ve ishal gibi durumların da önüne geçer. Ayrıca protein bakımından zengin olan içeriği sayesinde oldukça doyurucu bir gıdadır. 

İlginizi Çekebilir: Vata Mevsimi: Ayurveda’ya Göre Soğuk Havalarda Nasıl Beslenmeli?Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP