Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. Kasım 2020 astroloji yorumları yayında!

3 Kasım saat 20:50’de

Merkür 25⁰ Terazi burcunda düz hareketine başlıyor.

İletişim gezegeni Merkür, 14 Ekim’de 11⁰ Akrep burcunda ters hareketine başlamıştı ve 28 Ekim’de ters hareketinde Terazi burcuna girmişti. Merkür şimdi Terazi burcunda düz hareketine başlıyor.

Merkür’ün Retro hareketinde – tüm Retro gezegenlerde olduğu gibi – gezegenin ters ve düz hareketine başladığı günler ve bu günlere yakın tarihler daha kritiktir.

Merkür iletişim, eğitim, ulaşım, ticaret, kararlar ve zihinsel süreçle ilgili olduğu için bu konulara dikkat etmeniz gereken günler; 3 Kasım, önce ve sonrasındaki günlerdir. Gezegenin hızı iyice yavaşladığı için Merkür’ün temsil ettiği konularda da bir yavaşlama ve adeta bir durma söz konusu olabilir.

Merkür Terazi burcundayken ilişkilerdeki iletişim ön plana çıkmakta. Bu sebeple ilişkilerle ilgili önemli kararlar ve adımlar konusunda bu 3 gün içinde fazladan dikkatli olmakta fayda var.

11 Kasım saat 00:56’da

Merkür Akrep burcuna giriyor.

Merkür düz hareketine Terazi burcunda döndükten sonra tekrar Akrep burcuna giriyor. Dolayısıyla, bir nevi zamanda yolculuk yapıp 27 Eylül’deki aynı konuma gelmiş oluyoruz. Diğer gezegen konumları değişmiş olsa da Merkür konuları 27 Eylül ve sonrasının üzerinden geçiyor. O dönemki kararlarımıza ya da girişimlerimize şimdi bambaşka bir perspektiften bakabilir, bunları iyi ya da kötü olarak yorumlayabiliriz.

Şimdi tekrar günlük iletişimimizde objektif alandan sübjektif alana geçiyoruz. İletişimde, önceki dönemde denge arayışı içindeyken şimdi kendi iç dengelerimize yönelen bir tarza geçiyoruz. Belki geçen ayki fikirlerimizi sorguluyoruz. Şimdi tekrar bilinçaltının derinliklerine yoğunlaşıyoruz.

Yengeç, Akrep ve Balık burçları bu dönemde kendilerini daha rahat ifade edebilir ve bilinçaltıyla daha rahat temasa geçebilirler. Dolayısıyla bu dönemde her türlü terapi güçlü ve dönüştürücü olacak.

14 Kasım saat 3:36’da

Mars 15⁰ Koç burcunda düz hareketine başlıyor.

Mücadele ve savaş gezegeni Mars, 28 Haziran’da Koç burcuna girmişti. 10 Eylül tarihinde ise 28⁰ Koç burcunda ters hareketine başladı. Yani tüm motivasyon, girişim ve mücadele enerjisi içselleşti ve hız kaybetti. Eylül’den bugüne kadar yapmak istediğimiz pek çok girişimi ertelemiş, bekletmiş ya da emin olamadığımız için çekingen kalmış olabiliriz.

Şimdi Mars, Koç burcuna geçtiğinde hayata daha aktif katılmak, direkt olarak mücadeleye girişmek, adım atmak ve başlatmak her zamankinden kolay olacak.

Şimdi artık tekrar kendimizi ortaya koymak isterken, ne pahasına olursa olsun kendimizi göstermek isteyeceğiz. En önde olmak ve talep etmek ajandamızda ilk sıralara yükselecek. Bu etkiyle kendi kişisel ihtiyaçlarımıza odaklı girişimlerde bulunabiliriz. Kendi haklarımız için daha fazla mücadele etmek isteyebilir, hatta gerekirse kavga bile edebiliriz. Geçen dönemde hakkını aramayan ve kurban rolünü oynayanlar şimdi ayağa kalkıyor!

Eylül ayından beri içeride kalan enerji şimdi dış dünyaya açılıyor. Fakat burada fazla aceleci davranmadan harekete geçmek daha doğru olacak. Çünkü fazla bekleyen ve sıkışık kalan enerji gereğinden fazla yüksek bir hızla dışa açılmak isteyebilir.

Mars 2020 senesini Koç burcunda tamamlayacak. Dolayısıyla bizler de Koç burcunun haritamızda yönettiği alanda mücadeleyi, girişim isteğini ve arzuların peşinden gitmeyi denemek isteyebiliriz. Bu alanda inisiyatifi ele alıp girişimlerde bulunabiliriz.

Bu dönemde, başta Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar olmak üzere diğer Ateş Elementi burçları olan Aslan ve Yaylar enerjilerinin yükseldiğini hissedecekler.

Mars bu kişilerin fiziksel enerjisini arttırarak daha canlı ve hareketli olmalarına, yaptıkları işlerde öne çıkabilmelerine yardımcı olacak.

Yengeç, Terazi ve Oğlak’lar bu dönemi zorlayıcı bulsalar da yüksek ateş enerjisi onları da fazlasıyla motive edecek. Bu kişiler şimdiye kadar yapmaları gereken ama erteledikleri işlerini şimdi zorlanarak da olsa başlatabilecekler.

Yine de risk almamaya dikkat etmeleri gerekmekte. Eğer eylül ayında girişimler yaptılarsa şimdi onların üzerinden geçmek durumunda kalabilirler. Eğer bir türlü adım atamadıysalar şimdi biraz daha rahat ilerleme imkanı bulacaklar.

15 Kasım saat 8:07’de

23⁰ Akrep burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor.

Bu dönemde bilinçsiz olarak başlatacağımız girişimler bizi yenileyecek ve kısa vadede dönüşmemize yardımcı olacak.

Bu dönemde güç konusu gündemimizde olabilir. “Nasıl güç elde edebilirim ve gücümü nasıl kullanabilirim?” “Gücümü başkalarını yönlendirmek ya da manipüle etmek için mi yoksa kendimi geliştirmek ve zor durumda olan kişilere yardım etmek için mi kullanacağım?” gibi sorular bizi bu dönem düşündüren sorular olabilir.

Kontrol dışı gelişen olaylar neticesinde, önemli değişimler yaşayabiliriz. Hayatın soyut alanıyla daha fazla içli dışlı olabiliriz. Bu dönem belli bir alışkanlığı bırakmaya niyet etmek ve aynı zamanda ruhsal ve bedensel arınma için oldukça uygun olacak. Akrep dönemleri detoks için en uygun zamanlar. Vücut için toksin ve zehir atmak çok daha kolay olur.

Akrep burcunun 23°’si haritamızda hangi alanda ise burada kontrol dışı gelişmelere ve önemli değişimlere şahit olabiliriz. Bu alanda yeni ve köklü başlangıçlar yapmak da mümkün olabilir. Yeni başlangıçlar için bazı şeylerin bitip sonlanması ve bitenin yasının hakkıyla tutulması gerektiğini de unutmamalıyız.

Böylece hayatımızda görevini tamamlamış olan durumlara veda ederken, yeni ve taze olarak hayatımıza giren ve bizi dönüştüren durumlara da kucak açmış oluruz.

Yeniay derecesinin Oğlak burcundaki gezegen yoğunluğu ile destekleyici etkileşimi değişimlerin çok güçlü, derin, gerekli ve kolayca olabileceğini bize müjdeliyor. İçsel direnç ve kalıplarımızı kırabildiğimiz sürece değişim çok rahat ve acısız olacaktır.

Eğer biz kendi içsel kalıplarımıza dışarıdan geliyormuşçasına ve bunlara mecburmuşçasına tutunursak Akrep, kendi kendini sokmaktan kaçınmayacak. Çünkü dönüşüm öyle ya da böyle olacak. Büyük resme baktığımızda her şey olması gerektiği gibi tam ve mükemmel.

Yeniay derecesine destekleyici açı yapan Neptün, bunu bize mutlaka hatırlatacak ve büyük planda her şeyin bizi destekliyor olduğunu ve yüksek hayrımız için çalıştığını gösterecek.

21 Kasım saat 16:22’de

Venüs Akrep burcuna giriyor.

Aşk, yaratıcılık ve güzellik gezegeni Venüs Akrep burcundayken temsil ettiği konularda tutku ve sahiplenme yaratır. Venüs bu burçta düşük durumdadır. Venüs’ün dengeli, uyumlu ve yaratıcı enerjisi Akrep’in şüpheci ve gizemli tarafıyla pek uyuşmaz. İlişkilerde cinsellik ön plana çıkar. Mesafelerin ortadan kalkması, aşırı yakınlık ve paylaşımların çok derin olması ilişkileri yorabilir. 

Bunun yanı sıra Venüs’ün Akrep burcunda olacağı dönem boyunca sanat ve yaratıcılık gibi konularda elimizden gelenin en iyisini tutkuyla yapmak isteyebiliriz. Ancak derin bir içselleşme ve dönüşüm dönemi sonrası ortaya yaratıcı bir eser çıkartabiliriz.

Bu dönemden en çok Akrep burçları ve yükseleni Akrep olan kişiler etkilenecek. Akrepler cazibelerinin arttığını ve ilişkilerinin canlandığını fark edebilirler. Akreplerin çekicilikleri artarken ilişkilerde istedikleri yakınlık ve derinliğe de ulaşabilecekler.

İkincil olarak diğer Su Elementi burçları Yengeç ve Balıklar da bu dönemden oldukça tatmin sağlayabilecekler. Venüs’ün Akrep burcunda olduğu 15 Aralık’a kadar olan dönemde başlayan ilişkiler tutkulu yapılarının yanı sıra yıpratıcı ve manipülasyona da açık olabilir.

21 Kasım saat 23:40’ta

Güneş Yay burcuna giriyor.

Güneş; Akrep’in derin, gizemli ve dönüştürücü etkisinden çıkıp Yay burcuna girdiğinde kendini daha rahat ifade edebilecek ortamı bulabilir.

Güneş, Ateş Elementi bir burçta daha iyimser, daha neşeli ve maceraya açık olmamızı sağlayacak. Seyahat etmek, bilgimizi yaymak ve paylaşmak, yeni konuları öğrenmek ve hukuksal konularla ilgilenmek için olumlu enerjileri beraberinde getirecek. Akrep’in tutucu ve sahiplenici enerjisinden çıkan Güneş, derinlerden çıkardığı bilgileri, şimdi başkalarıyla paylaşmak isteyecek.

Bu dönem bütün Ateş Elementi burçlarına (Koç, Aslan ve Yay) iyimserlik, neşe ve yüksek enerji getirecek. Yaylar ve yükselen burcu Yay olan kişiler, kendilerini daha iyi ifade edebilecekler ve parladıklarını hissedebilecekler.

Başta Yay burcu olmak üzere tüm Ateş Elementi burçların fiziksel enerjileri artacak. Bardağın dolu tarafını görmeye daha fazla meyil edebilecekler. Bu da onların olayların pozitif taraflarını kendilerine çekmelerine sebep olacak. Bu etkiyle hepimiz 21 Aralık’a kadar daha iyimser ve özgür hissedeceğiz. 

Bu dönem kök salmak için pek uygun bir dönem olmayacak; çünkü hepimiz kendimize göre farklı bir macera arayışı içinde olabilir ve yeni ufukları keşfetme heyecanı ile yanıp tutuşabiliriz.

30 Kasım 12:29’da

Ay 8⁰ İkizler burcunda / Güneş 8⁰ Yay burcunda; Dolunay Fazı ve Ay Tutulması gerçekleşiyor.

İkizler burcundaki Dolunay, tecrübeden bilgiye bir geçiş sağlar. Deneyimlediğimiz ya da belli bir süre boyunca edindiğimiz bilgileri artık iletmek, başkalarına aktarmak ve bu tecrübeleri konuşmak isteriz. Yani bu dönem iletişim zamanıdır.

Fakat, nasıl bir iletişim kurduğumuzun farkında mıyız? İnançlarımıza körü körüne mi bağlıyız yoksa zaman zaman yeni bilgiler kullanarak kendimizi yenileyebiliyor muyuz? Başkalarının fikir ve düşüncelerine ne kadar açığız? Yeni bilgileri kolayca kabul edebiliyor muyuz? Yoksa bu konuda dirençlerimiz mi var? En önemlisi de hayat tecrübelerimizi pratiğe dökebiliyor muyuz? Yoksa deneyimlerimizi günlük hayata geçirme konusunda tutukluklarımız mı var?

Tutulmanın Kuzey Ay Düğümünde oluşu olumlu bir etki getiriyor. Körü körüne, kendi inançlarımıza tutunmadan yeni bir bakış açısını kabul edebildiğimizde ruhsal olarak ilerleyebileceğimizi müjdeliyor.

Merkür’ün Akrep burcunda oluşu bize bir taraftan derinlik verirken diğer taraftan sezgisel iletişim ve bilginin altını çiziyor. Bu dönemde bilinçaltımızla temasımızı güçlü tutar; rüyalar, semboller ve içsel olarak bize gelen bilgilerle açık kalplilikle temasımızı korkarsak, pek çok eski kalıbımızı geride bırakarak yepyeni bir sayfa açabiliriz.

Eski inanç sistemlerini bırakarak işe yaramayan kalıpları bırakmanın tam zamanı! Yeni bilgi bize pek çok farklı formla gelebilir. Yeni olana güvenerek ilerleme kaydedebiliriz.

İlginizi çekebilir: Bedendeki Elementleri Dengeleyen Yoga PozlarıAstrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP