YAZAN: BURCU ERBAŞ

Aramızda kaç kişinin “wish-list”inde Olaplex yer alıyor? Bir kullanımda bile gözle görülür iyileşme sunmasıyla saç bakım ürünleri arasında edindiği kült statüsünü hak etmiş, ünlüler kadar saç bakım uzmanlarının da favori markası olan Olaplex özünde bir saç teli güçlendiricisi görevi görüyor. Bu perspektiften bakıldığında da herkesin aklında “Başka ne saç telleri üzerinde aynı etkiyi bırakabilir?” sorusu uyanıyor. Etkinliği ve güzel paketlemesi bir yana yüksek fiyatı ile bütçeleri zorlayabilen Olaplex’i eve getirmenin başka yolları olabilir! TikTok üzerinde yayılan ev yapımı Olaplex saç maskesinin tarifini paylaştık!


Olaplex nedir ve neden bu kadar ünlü?

Son dönemlerde en çok konuşulan, adeta bir arzu nesnesine dönüşmüş saç bakım kürü Olaplex özünde bir saç güçlendirici işlevi görüyor. 3 farklı etapta saç tellerini içten dışa destekleyerek kimyasal saç boyaları, renk açıcılar, yüksek ısı gibi sert çevresel etmenlere karşı daha dayanıklı hale getiriyor. Aynı zamanda moleküler bir seviyede çalışarak var olan saç hasarını, saçın kırılmış disülfid bağlarını onarıyor. İçerisinde bis-aminopropil diglikol dimaleat isimli bir bağ yapıcı bileşen bulunduran Olaplex’in sihri saçın sadece ucunu değil, kökten uca her tarafını onarabilmesinde yatıyor.

Olaplex’in çok büyük bir hayran kitlesi olmasının bir diğer sebebi de tüm saç tipi ve türlerine aynı onarıcı etkiyi sağlıyor olmasında gizli. Herkesin saçını önceye oranla daha sağlıklı, parlak ve güçlü kılan Olaplex’in bilinen tek negatif özelliği ise çok yüksek maliyeti!

Olaplex’i evde uyarlamanın bir yolu var mı?

Çoğu kişinin bütçesinin dışında kalan Olaplex için saç bakım meraklıları sosyal medyada el birliği yaptı. TikTok üzerinden yayılan kolay, uygun fiyatlı malzemeler ile herkesin evde yapabileceği bir saç maskesi, Olaplex’e çok yakın sonuçlar verebiliyor. TikTok’un ünlü güzellik gurularından @mypawfectfamily‘nin ilk kez saç maskesini denediği video viral olurken etkinliğinin arkasında bilimsel bir açıklama da bulunuyor! İçeriği sadece iki ana malzemeden, su ve keten tohumundan oluşan maskenin gücü de tahmin edilebileceği gibi keten tohumundan geliyor. Süper gıdalar arasında sayılan keten tohumu; protein, E vitamini, bitkisel lif, Omega-3 yağları açısından çok zengin olmakla beraber anti-enflamatuar özelliklere de sahip. Maske formunda saça sürüldüğünde saç telleri üzerinde güçlendirici, nemlendirici, onarıcı ve sakinleştirici etki bırakabiliyor. Buna ek olarak Olaplex’in etkinliğinin kanıtlanmadığı saç gürleşmesinde de yardımcı olabiliyor! Özellikle kıvırcık saçların elektriklenmesini önleyen bu fenomen maskenin yapılışı kişinin kendi zevki ve ihtiyaçlarına göre adapte de edilebiliyor.


Kendin Yap: Olaplex saç maskesi tarifi

  • Çeyrek su bardağı keten tohumu
  • 2,5 su bardağı su
  • Uçucu yağ (opsiyonel)
  • Saç bakım yağı (opsiyonel)
  • Aloe Vera (opsiyonel)

Yapılışı:

Çeyrek su bardağı keten tohumunu 2,5 su bardağı suyun üzerine dökün. Orta ateşte kaynamaya getirin ve 7-10 dakika bırakın. Keten tohumlarının tabana yapışmaması için sık sık karıştırın. Karışım jelimsi bir yapı alana kadar bu işlemi devam ettirin. Ocağın altını kapatın, maskenin 45 dakika ile 1 saat kadar soğumasına izin verin. Bu esnada jel biraz daha katı bir form alabilir. Temiz ince bir çorap veya bitkisel süt süzme torbası yardımıyla keten tohumlarını jelden ayırın, akan sıvıyı bir kavanoza alın. Bu adımda isteğe bağlı olarak karışıma biberiye, lavanta, nane gibi bir uçucu yağ ekleyebilir, bir saç bakım yağı damlatarak maskenin besleyiciliğini arttırabilir veya Aloe Vera ekleyerek nem hapsetmesini sağlayabilirsiniz. Karışımı tüm saçınıza uygulayın, en az 10 dakika bekleyin ve yıkayın. Kalan karışımı buzdolabında bir sonraki kullanımlarınız için saklayabilirsiniz!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP