YAZAN: BURCU ERBAŞ

Yoksa siz hala TikTok’un dans videolarından ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz? Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, çok yetenekli kişilerin danslarını içermekle beraber her konu hakkında uçsuz bucaksız bilgiye, samimi deneyimlere, geleceği şekillendiren trendlere de ev sahipliği yapıyor. Siz de TikTok dünyasına yeni giriyorsanız mutlaka takip etmeniz gereken TikTok hesaplarını sizin için derledik!


TikTok nedir?

TikTok son dönemlerde çok gündeme gelse de aslında 2016 yılında Çin merkezli ByteDance firması tarafından video oluşturma, paylaşma ve canlı yayın özellikli bir sosyal medya platformu olarak kuruluyor. Özünde 15-60 saniyelik videolardan oluşan TikTok’u bu denli ünlü ve en az diğer sosyal medya platformları kadar kalıcı kılan özelliği dünya çapında 1 milyarı geçen kullanıcı ağında gizli. 2010’lu senelerin ünlü uygulaması Vine ile benzetilse de TikTok’u belki de diğer tüm platformlardan farklı kılan herkese en gerçek, transparan ve otantik halinde olabilme rahatlığı vermesinde yatıyor.

TikTok’u farklı kılan ne?

Diğer sosyal medya uygulamaları, özellikle Facebook ve Instagram, kuruluş amaçları farklı olsa bile, kullanıcıların sadece hayatlarının en iyi anlarını paylaştıkları, gerçeği tamamen yansıtmayan bir seviyeye evrildi. Üzerinde çok zaman ve emek harcanmış gibi duran “mükemmel” fotoğraflar, fazlasıyla düşünülmüş açıklamalar, özenli profiller ana akım sosyal medya anlayışımızı şekillendiriyor. Bu durum da aslında sosyal medya kullanımı ile ilişkilendirilen birçok zihinsel ve ruhsal sorunun, beslenme bozukluklarının temelinde yatıyor.

Bu durumdan rahatsız olan, eleştiren, hayatı negatif yönde etkilenen kişiler de ihtiyaç duydukları çıkış yolunu TikTok’ta buluyor. Diğer sosyal medya platformlarını ele geçirmiş mükemmeliyetçilik hissinin tam aksine, TikTok herkesin gerçek, doğal ve otantik halini el üstünde tutuyor. “Yapmacık” dijital yansımalardan bunalmış, sosyal farkındalığı giderek artan bir toplumun oluşturduğu TikTok kültürü bilgiye erişimi demokratikleştirirken her cinsel kimlik, yönelim, ırk, yaş, milliyet, beden ve kabileyete sahip kişi temsilini bulabiliyor.

Bir diğer önemli farksa “influencer” kavramı üzerinde yaşanıyor. TikTok’ta her tür sosyo-ekonomik çevreden kişi herhangi bir videosu ile ünlenebiliyor. Fakat bu ün, Instagram veya Youtube gibi kalıcı bir hale veya bir gelir modeline hemen dönüşmüyor. Instagram’ın aksine TikTok influencer egemenliğinde değil toplumun ihtiyaçları ve ilgi alanları çevresinde şekilleniyor. Sıradan hayatlar sürenler ile dünya çapında ünlü kişiler aynı ilgiyi görebiliyor. Hatta “normal” kişiler alışkın olduğumuz ünlülerden daha çok seviliyor, izleniyor. TikTok’un çok hızlı değişen trend temposunu da bu çok zengin içerik dünyası besliyor.

TikTok nasıl çalışıyor?

TikTok’u bu kadar uçsuz bucaksız kalansa iki özelliği sayesinde yaşanıyor: Kişiye özgü çalışan güçlü algoritması ve For You Page (FYP) yani sizin için sayfası.

Diğer sosyal medya platformlarının aksine TikTok kültüründe takip edilen hesaplar kadar takip edilmeyen kişilerin içerikleri de izleniyor. Belki de ilk defa görülen hesapları bu kadar dikkat çekici kılansa TikTok’un kullanıcılarının zevklerini, espri anlayışlarını, ilgi alanlarını en az onlar kadar iyi tanıyabilen, en doğru içerikleri önüne çıkarabilen güçlü algoritmasında yatıyor. Kullanıcı ne türde içerikleri daha çok izliyor, beğeniyor, arkadaşları ile paylaşıyorsa algoritma FYP’in kürasyonunu bu doğrultuda yapıyor.

TikTok ve iyi yaşamın kesişimi

2022 Wellness trendleri arasında da yer alan TikTok’un iyi yaşam dünyası ile ilişkisi pandemi ile hız kazanmış kişisel ve bütünsel iyileşme ihtiyacından doğuyor. Dünya çapında herkes sahip olduğu kaynaklar ile daha iyi hissetmek, beslenmek, hareket etmek, yaşayabilmek istiyor. Sosyal düzlemde yaşanan cinsel kimlik, yönelim, gelir ve çevre farkındalığına TikTok aracılığıyla bireysel arayışlar da dahil oluyor.

Birçok başarılı doktor, beslenme uzmanı, psikolog bilgi birikimlerini ücretsiz şekilde TikTok’ta paylaşıyor. İhtiyaç sahipleri dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar doğru bilgiye, direktife veya sadece sosyal desteğe kavuşabiliyor. Kurumların ve kuralların altında yeterince konuşulamayan, çözüm sunulamayan veya toplum içinde dışlanan konular rahatlıkla ele alınabiliyor. Kadınların ve azınlıkların maruz kaldığı sağlık sistemi içindeki eşitsizlikler TikTok’ta paylaşılan bütünsel sağlık içerikleri sayesinde bir nebze olsun önlenebiliyor.

İyileşmenin soyut yanında; zihinsel ve ruhsal gelişimde ise TikTok sayısız içeriğe ve eğitmene ev sahipliği yapıyor. Kadim öğretilerin paylaşıldığı, astroloji ve Tarot gibi okumaların yapıldığı videoların en çok izlenenler arasında olması TikTok’u hem Mindfulness hem de spiritüelizmin en yeni aracı haline getiriyor.

Takip etmeniz gereken en iyi TikTok hesapları ve trendleri

TikTok’un sizi kendinizden bile daha iyi tanıyan bir algoritma oluşturması için bir yerden başlamanız gerekiyor. İyi yaşama ilgiliyseniz, astrolojiden fonksiyonel beslenmeye kadar değişen birçok konuda bilgi almak, bu sırada çok eğlenmek istiyorsanız takip etmeniz gereken TikTok hesaplarını sizin için derledik!

Emily Mariko

Los Angeles merkezli Emily Mariko TikTok’un en ünlü yeme-içme içerik üreticileri arasında yer alıyor. En çok izlenen videolardan biri; Somonlu Sushi Bowl’un yaratıcısı olan Mariko’nun tüm tarifleri taze ve gerçek gıdalar içeriyor. Makro-mikro gıda veya kalori sayımı yapmadan, herhangi bir gıdayı beslenmeden çıkarmadan sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu herkese hatırlatıyor.


Mark Hyman

Fonksiyonel Tıp’ın en başarılı temsilcilerinden Dr. Mark Hyman geleneksel bir TikTok kullanıcısı olmasa da diğer sosyal platformlar için hazırladığı video ve podcastlerinin öne çıkan bölümlerini TikTok’a yüklüyor. Hap bilgi şekline indirgediği için en incelikli tıbbi konular bile gerçek hayatta uygulanabilir hale bürünüyor.

@drmarkhyman

Here are a few key supplements that can help you lead a healthier life! #drhyman #health #nutrition #supplements #vitamins

♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show

Kiera Breaugh

Güncel konular üzerinde yaptığı “radikal” yorumları ile tanınan Kiera Breaugh, Z jenerasyonun düşünce yapısını, beklentilerini ve hayal kırıklıklarını çok iyi yansıtıyor. Özellikle cinsel kimlik ve yönelim eşitsizliği üzerine yoğunlaşan Kiera “Daha önceden nasıl fark etmedim!” diyebileceğiniz tarzda farkındalıkları espritüel bir dille anlatıyor.

@kierabreaugh

Everyone deserves essential health care. @plannedparenthood

♬ Aesthetic Girl – Yusei

Therapy Jeff

1 milyondan fazla takipçisi ile çok fazla insanın psikoloğu olma özelliğine sahip Therapy Jeff, gündelik yaşamda ruh durumunu ve zihinsel sağlığı baltalayan durumları çözüm yolları ile paylaşıyor. Sorun olarak bile değerlendirmeyeceğimiz negatif durumlar Jeff’in anlatımıyla görülüyor, destekleniyor hatta çözüme ulaştırılıyor.


Rawthyself

Listenin tek Türkiye merkezli içerik üreticisi Ayşegül Uçar kendi yaşamı; ailesi ile birlikte vegan ve topraktan tabağa beslenme şekli sürdükleri köy evleri kadar hayata karşı pozitif bakış açısı ile seviliyor. Videoları sıklıkla kişisel gelişim yolculuğuna yardımcı içgörülerini içeriyor.


Hyram

TikTok’un cilt bakım gurusu Hyram her cilde göre verdiği basit, ulaşılabilir, cruelty-free bakım tavsiyeleri ve transparan ürün yorumları ile biliniyor. Eriştiği ün sayesinde kendi cilt bakım serisini çıkarmış olan Hyram yeni başlayanlar kadar bakım dünyasını ezbere bilen kişileri bile şaşırtabilecek bilgiler paylaşıyor.

@hyram

i brought four bottles to share for NOTHING #skincarebyhyram #sunscreen #spf

♬ original sound – xxx

Rod

Anksiyete bozukluğunun en çok görüldüğü jenerasyon Millennial yani Y jenerasyonun TikTok temsilcisi olan Rod iş dünyasının genç yetişkinler üzerinde yaratabildiği tüm negatif durumları espritüel bir dilde eleştiriyor. Birçok kişinin sadece kendisinde olduğunu sandığı mikro-stres faktörlerinin ne denli evrensel olduğu Rod’un viral TikTok’larından anlaşılabiliyor.

@rod

“I think I’ve seen this film before… and I didn’t like the ending” #work #employee #workfromhome #officeculture

♬ Welcome To Duloc – Hope Levy & Jill Bogard

Zodiac.boyfriend

TikTok’un en popüler içerikleri astroloji üzerine oluyor. Sayısız içerik üreticisi astrolojiyi en teknik kısmından en gündelik haline kadar ele alırken en eğlenceli yorumu Zodiac Boyfriend yapıyor. Doğum haritasını eğlenerek öğrenmek isteyenler için!

https://www.tiktok.com/@zodiac.boyfriend/video/7098411209673821483?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&lang=tr-TR

Moon Priest

Zodiac.boyfriend gibi Moon Priest’te bir astrolog. Daha teknik ve ciddi bir tonda aktardığı astrolojik bilgilerin yanı sıra Moon Priest bir diğer TikTok trendi; tarot okumaları ile biliniyor. FYP’de bir anda belirerek izleyenin yaşadığı zorlu bir duruma, bir ikileme tarot vasıtasıyla farkındalık getirmeyi amaçlıyor.


Hunter Prosper

Hunter Prosper “Stories From a Stranger”; Yabancılardan Hikayeler isimli video serisinde insan olmanın kırılganlığını, neşesini ve acısını kısacık videolara sığdırıyor. 5 milyonu aşan takipçisi ile hiç tanımadıkları, muhtemelen hiç tanımayacakları kişilerin hayat derslerini, tavsiyelerini, pişmanlıklarını paylaşıyor.

@hunterprosper

Every stranger has a story, let’s start reading @werenotreallystrangers

♬ where is my mind – jewel :*Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP