Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Mark Hyman, sağlığımızı korumamız, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz ve soğuk algınlığı ve griplerden korunmamız için 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. İşte hayatımıza rahatlıkla adapte edebileceğimiz bağışıklık güçlendiren öneriler!

İlginizi çekebilir: Grip ve Zatürre Aşıları Covid-19’dan Koruyor mu?

İşlenmemiş ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşan bir beslenme planı

Bağışıklık sistemimiz için besleyici ve işlenmemiş gıdalar yakıt niteliğinde. Günümüzde enfeksiyon kaynaklı ölümlerin nedeni enfeksiyonun kendisi olarak değil, vücudun besin yetersizliği nedeniyle enfeksiyona karşı koyamaması olarak gösteriliyor.

Besin değeri yüksek bir beslenme tarzının olmazsa olmazı sebzelerdir. Günlük olarak en az 2 porsiyon meyve ve ortalama 8 porsiyon sebze tüketmek gerekiyor.

Şeker ve nişastadan uzak durmak

Şeker ve nişastadan uzak durmak çok önemli! Her sene en az iki kere onar günlük detokslar yaparak vücudu dinlendirmek ve yenilemek gerekiyor. Özellikle şeker bağışıklık sistemi için çok zararlı, ayrıca kafein ve alkol de benzer şekilde olumsuz etkiler yaratıyor.

Protein tüketimi

Bitkisel veya hayvansal fark etmeksizin kaliteli protein tüketimi düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi için şart! Kişinin vücut ağırlığına göre yeterli proteini miktarını hesaplaması gerekiyor. Bu oran ortalama 1 gr/kg ile 0.5 gr/kg arası olarak hesaplanıyor.

Doğal antibiotikler

Sarımsak, soğan, zencefil ve zerdaçal gibi doğal antibiotikler beslenme planına mutlaka eklenmeli.

Dost bakterileri beslemek

İkinci beyin olarak da bilinen bağırsak, konu bağışıklık sistemimiz olduğu zaman da kilit bir role sahiptir. Pek çok patojen için bariyer görevi gören mikrobiyatamızı fermente gıdalar tüketerek beslememiz gerekiyor. Yoğurt, turşu, kefir ve benzeri gıdaların yanında prebiyotik olarak bilinen ve iyi huylu bakterilerin besin kaynağı olan lifli gıdaları da tüketmek gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Probiyotik Nedir? Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir? Prebiyotik Nedir?

Sıvı tüketimi

Yeterli miktarlarda sıvı tüketmek sağlığımızı genel anlamda desteklemenin en temel yollarından bir tanesi. Yeterli su tüketimine ek olarak, zengin içerikli kemik suyu ve çorba gibi sıvılara da beslenme düzeninde yer vermek oldukça önemli. Bitki ve baharat çayları da iyi çalışan bir bağışıklık sistemi için oldukça gerekli.

Yeterli uyku

Sağlık konusundaki bütünsel yaklaşımların popülerleşmesiyle önemi bir kere daha anlaşılan düzenli ve yeterli uyku bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz! Her gece, en az 7-8 saat uyumak gerekiyor.

Düzenli egzersiz

Günlük ortalama 30-45 dakika arası egzersiz yaparak aktif kalmak bağışıklığı destekliyor. Fiziksel aktivitenin yoğunluğu ve uzunluğu mutlaka kişinin dayanıklılığına göre ayarlanmalı. Covid-19 tehlikesi süresince açık havada veya online imkanlarla yapılan fiziksel aktivite uzmanlar tarafından öneriliyor.

Stres seviyesi

Stres seviyesiyle beraber virüs nedenli enfeksiyon riskinin arttırıyor. Yoga, meditasyon, sıcak duş, derin nefes almak veya stresi azaltmaya yardımcı olacak herhangi bir aktivitede bulunmak, özellikle bu süreçte sağlığımızı koruyabilmemiz için çok önemli.

Besin takviyeleri

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken şeylerden bir tanesinin de sağlıklı bir beslenme düzenine ek olarak besin takviyesi kullanmak.

İlginizi çekebilir: Bütünsel Sağlığı Optimize Eden 5 Temel Kural

Fotoğraf: Designed by senivpetro / Freepik

BLOOM SHOP