YAZAN: ALEYNA TEPE

Tarot kartlarını kendinizi daha iyi tanımak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Hepimizin tıpkı astrolojik burçlar gibi doğum günümüz ile hesaplayarak bulabileceğimiz bir tarot doğum kartı var.  Numerolojiye benzer çalışan bu sistem ile doğum kartınızı bulabilir ve hayat amacınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tarot doğum kartları nasıl hesaplanır, hangi kart hangi anlama gelir sizin için araştırdık.


Biz insanların varoluşumuz ile gelen bir anlam arayışı var. Hayat amacımızı, kim olduğumuzu, nasıl bir yolumuz olduğunu merak ediyor ve bunu anlamak için çeşitli yöntemlere başvuruyoruz. Burcumuzu hesaplayarak, doğum rengimize, hayat sayımıza bakarak cevap arıyoruz. Bu yöntemlere ek, bir başka yöntem ise tarot doğum kartlarıdır.

Tarot doğum kartı nedir?

Birçok tarot kart destesi 78 karttan oluşur. Bu 78 kart kendi içinde gruplara ayrılarak, çeşitli şekillerde sıralanarak ve açılarak bir mesaj ortaya koymayı sağlar. Bu kartlardan 22 tanesi majör arkana ve geriye kalan 56 tanesi minör arkana kartlarıdır. Minör arkana kartları genellikle günlük hayat ile ilişkilidir. Günlük deneyimleri dolduran insanları, görevleri ve olayları temsil ederler. İçinde bulunduğumuz durumu nasıl ele alabileceğimizi o anın özelinde değerlendirmemiz konusunda bize yol gösterirler. Öte yandan majör arkana kartları hayat yolunu, uzun vadeli deneyimi ve kişinin kaderini temsil eder. Majör arkana kart grubu, hayatın önemli olaylarını, dönüm noktalarını temsil eder ve bu nedenle, minör arkana kartlarına oranla daha fazla bireysel önem taşırlar.

Majör arkana kartları ile hayatın derslerine bilgelik katabilir, uzun vadeli planlarımızı, kişiliğimizi ve hayat amacımızı aydınlatabiliriz. Dolayısıyla, tarot doğum kartı seçilirken yalnızca 22 majör arkana kartı kullanılır. 22 karttan ilki “0: Deli” kartıdır, herhangi bir doğum gününü temsil etmediğinden doğum kartı hesaplamasına katılmaz. Bu nedenle doğum kartı 21 kart arasından farklı yöntemlerle hesaplanarak belirlenir.

Tarot doğum kartı nasıl hesaplanır?

Numerolojide kullanılan hesaplamaya benzer bir yöntemle, doğum kartı doğduğunuz ay, gün ve yılın sayıları toplanarak belirlenir. Doğum kartı hesaplamanın üç farklı yöntemi vardır, bu üç farklı yöntem ile sizi temsil eden kartları belirleyebilirsiniz.

Yöntem 1: Bir doğum kartı hesaplama

Doğum tarihinizde bulunan her sayıyı toplayın. Örneğin doğum tarihinizin 24 Nisan 1992 olduğunu düşünelim.

İlk olarak tüm sayıları toplayın, 2+4+4+1+9+9+2 = 30. 21 tane kart olduğundan toplamda bulduğunuz sayı 21’den küçük olana kadar tekrar toplamanız gerekmektedir, 3+0=3.

Bu hesaba göre sizin tarot doğum kartınız üçüncü kart yani İmparatoriçe.

Yöntem 2: İki doğum kartı hesaplama

Farklı yönlerinizi ve hayat amacınızı daha detaylı inceleyebilmek için dilerseniz iki tane doğum kartı hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yaparken doğum tarihinizi gün, ay, yılın ilk iki rakamı ve son iki rakamı şeklinde dört grup halinde, GG+AA+YY+YY olarak topluyorsunuz. Örneğin doğum tarihinizin 26 Şubat 1982 olduğunu düşünelim.

O halde doğum kartınızı hesaplarken ilk adım, 26+2+19+82=129. Bu işlem sonucunda üç basamaklı sayının ilk iki basamağı ve son basamağı toplanıyor, 12+9=21 ve bulduğunuz 21’den küçük sayı sizin ilk kartınızı temsil ediyor. Ardından bu sayının rakamlarını toplayarak elde ettiğiniz sayı ise sizin ikinci kartınızı temsil eder, örneğin 2+1=3.

İkinci yöntemi kullanarak hesaplandığında ilk kartınız 21 yani Dünya ve ikinci kartınız ise 3 Aziz olarak bulunur.

Yöntem 3: Kişilik ve ruh kartı hesaplama

Kullanılan son yöntem ise hesaplama sonucunda kişilik ve ruh kartı olarak iki kart sunuyor. Bu yönteme göre kişilik kartı yaşam boyunca öğrenmemiz gereken şeyleri temsil ederken, ruh kartları temel yaşam amacımızı temsil ediyor.

Kişilik kartı doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak üç grup halinde toplayarak hesaplanır. Örneğin 7 Nisan 1969 yılında doğduğunuzu düşünelim. O halde ilk olarak üç grubu toplayarak 7+4+1969=1980 sayısını, ardından her bir rakamı toplayarak kişilik sayınız olan 1+8+9+0=18’i bulursunuz. Bu hesaba göre kişilik kartınız 18’inci kart yani Ay kartıdır.

Kişilik kartınızı temsil eden sayının, yani bu örnekte 18’in, rakamlarını toplayarak elde ettiğiniz sayı ise ruh kartınızı temsil eder. Bu örnekten yola çıkarsak, 1+8=9, ruh kartınız 9 yani Ermiş kartıdır.

Tarot doğum kartları ne anlama geliyor?

1: Büyücü

Doğum kartı büyücü olan kişilerin hayallerini gerçekleştirme yeteneğinin oldukça gelişmiş olduğu söylenebilir. İşlerin yolunda ve planladığınız gibi gitmesini sağlamak için çok çalışıyorsunuz ve genellikle hedeflediğiniz şeyi elde ediyorsunuz. Hayatınızda eğlence ve çalışma dengesini iyi kurduğunuz söylenebilir. Sempatik tavırlarınız ve manipülasyon tekniklerini kullanarak ikna yeteneğinizi destekleyebilirsiniz. Kartınızın büyücü olması büyük bir potansiyeliniz olduğunu, doğru niyet ve çalışma ile çok iyi yerlere gelebileceğinizi söyler.

2: Azize

Doğum kartınız azize ise, sezgilerinizin çok güçlü olduğu ve bilinçaltınızı güçlü bir şekilde kavrayabildiğiniz söylenebilir. Hayatınız sizi gizemli ve eşsiz deneyimlere götürebilir. Etrafınızdaki kişiler genellikle iyi sır tutabildiğinizden size güvenir. Bu özelliklerinizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için sezgilerinizi tanımanız ve harekete geçmeyi öğrenmeniz önemlidir. Henüz başlamadıysanız, meditasyona başlamanız faydalı olabilir. Meditasyon hayatınızın nereye gitmesini istediğinize ve oraya nasıl gideceğinize odaklanmanızı, aynı zamanda netlik kazanmanızı sağlar. Sizin için içgüdülerinize her zaman güvenmeniz çok önemlidir.

3: İmparatoriçe

Doğum kartınız İmparatoriçe ise, şefkatli, besleyici ve anaç bir yapınız olduğu söylenebilir. Yaratıcı olma eğilimindesinizdir ve başkalarıyla ilgilenmeyi seversiniz. İlişkiler söz konusu olduğunda, partnerinizin hayatındaki diğer yönlere de önem verir, anaç bir tutum sergilersiniz. Yaratıcı bir tarafınız vardır ve bunu hem kariyerinizle hem de sanatsal yönelimlerinizle ortaya koyabilirsiniz. İmparatoriçe kartının aynı zamanda baştan çıkarıcı olduğu, doğa ve zevk ile bağlantılı olduğu bilinir. Fakat doğum kartınız imparatoriçe olsa dahi, herkesin her zaman size olduğunuz tanrıça gibi davranmayacağının farkında olmanız önemlidir.

4: İmparator

Doğum kartınız İmparator ise, doğuştan bir lider olduğunuz söylenebilir. Hırsınız ve hassasiyetinizle genellikle istediğinizi elde edersiniz. Öz disiplininiz yüksektir ve çoğu zaman bu becerinizi hedeflerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz. Fakat sizden daha zayıf görünebilecek rakiplerinizin üzerine basmamaya ve adil olmaya dikkat etmenizde fayda vardır. İmparator kartı, hayata çok güçlü bir insan olarak geldiğinizi ve hayat amacınızın gücünüzü nasıl kullanacağınızı öğrenmek olduğunu söyler.

5: Aziz

Doğum kartınız aziz ise, zamanınızı hayatın anlamı, farklı felsefeler ve karşıt dünya görüşleri üzerine düşünmek için harcamayı sevdiğinizi fark edebilirsiniz. Hayatınızda sık sık güvenli bir şekilde oynamak ve başkalarıyla uyum içinde olmak ile gerekirse zıtlaşarak kendi yolunuzu takip etmek arasında kalıyor olabilirsiniz. Etrafınızdakiler için her zaman güvenilir ve sağlam olabilirsiniz, ancak zaman zaman esneyebilmeli, kuralları gevşetebilmeli ve kendi arzularınıza kulak verebilmelisiniz.

6: Aşıklar

Aşıklar tarot kartı, aşkı ifade ettiği gibi seçim yapmayı da ifade eder. Doğum kartınız aşıklar ise, heyecan verici bir maceraya hazır olun çünkü hayat size pek çok fırsat ve yön sunabilir. Karttaki erkek ve kadın, erkeklik ve kadınlık arasındaki zıtlığı temsil ediyor. Bu da hayat yolunuzun size, bir şeyler inşa etmek için karşıt şeyleri nasıl harmanlayacağınızı öğreteceği anlamına geliyor. Bu tarot kartı aynı zamanda bir meleği de temsil eder, bu da zorlayıcı bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kolaylıkla güvenli bir noktaya çıkabileceğiniz anlamına gelir.

7: Savaş arabası

Savaş arabası tarot kartı tamamen hız kazanmak, ilerlemek ve hareket etmek ile ilgilidir. Doğum kartınız savaş arabası ise, hayatınız size duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı nasıl kontrol altında tutacağınızı öğretecektir. Bu beceriyi kazandığınız takdirde, zor zamanlarda bile kontrolü elinizde tutarken yolunuzu bulabilme yeteneğinizi de en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

8: Güç

Güç tarot kartı, eril ve dişil, yin ve yang gücünü birleştirmeye odaklanır. Doğum kartınız Güç ise, sahip olduğunuz muazzam içsel güç sayesinde her şeyin üstesinden gelme yeteneğine sahip olduğunuz söylenebilir. Bu kart hayat yolunuzda nasıl istikrarlı ve huzurlu bir durumda olacağınızı keşfetmenize yardımcı olacaktır. İçinizde saklı bir diğer gücünüz ise şifacı gücünüzdür. Etrafınızda bulunan insanlara ve kendinize şifa sağlayabilecek yeteneğe sahipsinizdir.

9: Ermiş  

Doğum kartınız ermiş ise sık sık kendi başınıza karar vermeniz gereken durumlara düştüğünüzü fark ediyor olabilirsiniz. Tıpkı bir ermiş gibi, yaşam yolculuğunuz bilgeliği kendi içinizde bulmaya odaklanır. Düşünmek ve kendinizle bağlantı kurmak için sık sık yalnız kalmak, yalnız seyahate çıkmak gibi ihtiyaçlarınız olduğunu hissedebilirsiniz. Hayatınızın odak noktası, kendi yolunuzu keşfetmek ve takip etmektir. Ayrıca birçok insanın bilgi ve tavsiye için size geldiğini fark edebilirsiniz.

10: Kader çarkı

Kader çarkı tarot kartı, çoğu zaman en iyisi olmak üzere talihin sürekli değişmesi ve sık sık karşınıza yeni fırsatlar çıkması anlamına gelir. Doğum kartınız kader çarkı ise hayatınız boyunca karşınıza birçok olasılık çıkabilir. Bu kartın bir diğer anlamı ise şanstır, ömür boyu şanslı bir çizginiz olacağını söyler. Fırsatlar sizin için kendiliğinden ortaya çıkma eğilimindedir, ancak bu fırsatları kendi lehinize nasıl kullanacağınızı öğrenmek sizin elinizdedir.  

11: Adalet

Adalet tarot kartı her türlü adaleti temsil eder. Adalet sizin doğum kartınız ise, yaşam yolunuz adaleti bulmak ve doğru olanı yapmak üzerinedir. Ancak, adaleti sağlamak uğruna olsa bile, bir şeye atlamadan önce tüm yönleri ve seçenekleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ayrıca işlerin her zaman istediğiniz gibi gitmeyeceğinin de farkında olmalısınız, bu yüzden daha yüksek güce güvenmeniz ve her şeyin bir nedeni olduğunu bilmeniz önerilir.

12: Asılmış adam

Tarot doğum kartınız asılan adam ise, zaman zaman dışarıdan göründüğünüzden farklı olduğunuzu hissediyor olabilirsiniz. Asılan adam kartı baş aşağı asılı bir adamı canlandırıyor, baş aşağı durması bu kişinin farklı bakış açılarına sahip olduğunu temsil ediyor. Asılan adam gibi, yaratıcı olma ve olaylara farklı bir bakış açısı iile bakma eğilimindesiniz. Ancak, doğrudan konuya girmeden önce işleri yavaşlatmanız, gözlemlemeniz ve durumları analiz etmeniz uzun vadede sizin için daha yararlı olabilir.

13: Ölüm

Doğum kartınız ölüm ise paniğe kapılmayın çünkü ölüm tarot kartı yeniden doğuş ve değişim anlamına gelir. Hayattaki yolculuğunuz, geçmişinizden ve sizi geride tutan şeylerden ayırmaya odaklanmıştır. Hayatta birçok sonla ve vedayla karşılaştığınızı hissedebilirsiniz. Ancak, yolunuza çıkan yeni ve taze fırsatlara yer açmak için geçmişi uzaklaştırmalısınız. Hayatınızın bunu bir fırsat olarak karşınıza çıkardığını unutmayın, geçmişi geçmişte tutun, şimdide kalın ve sonrasını dört gözle bekleyin.

14: Denge

Bu tarot kartı, yaşamdaki uyumu ve dengeyi ifade eder. Doğum kartınız denge ise, yaşam yolculuğunuz aynı anda birçok şeye odaklanmayı öğrenmenizi içerir. Bu durum zaman zaman dengesiz hissetmenize sebep olabilir ve hayatınızın farklı alanlarının dengesini kaybedebilirsiniz. Fakat tarot doğum kartınızın denge olması dengeli bir yaşam sürmediğinizde her zaman bir sinyal alacağınız anlamına gelir. Sinyalleri kaçırmamanız ve almaya hazır olmanız önemlidir. Hayatınızı dengeleyebildiğinizde ise yakınınızdakiler için etkili ve ilham verici olacaksınız.

15: Şeytan

Şeytan tarot kartı fiziksel dünyanın kralıdır. Doğum kartınız şeytan ise hayatta bazen tonlarca eğlence ve kutlamayla dolu bir karnavalda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Şeytan kartı hayatınızda sık sık dürtüselliğinizin ön plana çıkmaya çalıştığını temsil eder. Öte yandan, yaşam yolunuz, bu ayartmaların ötesine bakmak için içsel gücünüzü keşfetmek ve kullanmakla ilgilidir.

16: Yıkılan kule

Kule tarot kartı beklenmedik değişiklikleri temsil eder. Doğum kartınız yıkılan kule ise, sık sık hayatınızın alt üst olduğunu hissedebilir ve her şeyin ne zaman yerine oturacağını merak edebilirsiniz. Sürekli iş veya yer değiştiriyormuşsunuz gibi görünebilir ancak önemli olan değişimden ziyade sabite odaklanmaktır. Size hayatınızdaki değişimlerin peşine takılmak yerine kalanlarla barışmayı öğretmek yaşam yolunuzun amacıdır. 

17: Yıldız

Doğum kartınız yıldız tarot kartı ise, sık sık güvende olduğunuzu ve doğru yöne ilerlediğinizi hissedebilirsiniz.  Tıpkı bir yıldız gibi çok fazla hayal gücünüz ve pozitifliğiniz vardır. Hayatınızda ilham ve barış tarafından yönlendirilmeye odaklanmalısınız. En karanlık zamanlarda bile, hayatın size sunduğu ışığı bulmaya odaklanmalısınız.

18: Ay

Ay tarot kartı yoğun duyguları ve sezgiselliği temsil eder. Doğum kartınız ay ise, hayatınızın amacı içsel bilginizi keşfetmek ve onu gerçek hayattan ayırmak için kullanmaktır. İçgüdülerinize güvenmek ve her şeyi dikkatlice düşünebilmek için çalışmalısınız.

19: Güneş

Güneş tarot kartı çok fazla heyecan ve canlılık taşır. Doğum kartınız güneş ise sık sık neşeli ve şanslı bir yaşam içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Hayatınız boyunca kutsanmış olduğunuz canlılık ve tutkudan nasıl yararlanacağınızı öğrenmelisiniz. Hem hayatınızın size sunduğu hem de içinizde taşıdığınız güven ve ışığı lehinize kullanmayı öğrenmek hayat yolunuzun amacıdır.

20: Yargı

Yargı tarot kartı yükselmeyi ifade eder. Doğum kartınızın yargı olması, gelişmek ve yükselmek için çabalamanız gerektiği anlamına gelir. Geçmişi geçmişte bırakmanız ve kaderinize doğru ilerlemeye devam etmeniz önemlidir. Yolunuza çıkan tüm fırsatları memnuniyetle karşılamak için gücünüzü ve esnekliğinizi göstermelisiniz. Kendi ritminize göre yürüdüğünüz sürece güvende olacaksınız.

21: Dünya

Dünya tarot kartı, hayallere ulaşmayı ve sorularınıza cevap bulmayı ifade eder. Doğum kartınız dünya ise, engellerin karşısında başarı elde etme olasılığınız yüksektir. Zaman zaman büyük resmin içine düştüğünüzü fark edebilirsiniz, bu durum başlamakta zorlanacağınız çok fazla proje üstlenmenize neden olabilir. Başlamakta zorlansanız bile, başladığınız işi bitirme, başarı ve mutluluğu bulma yeteneğine sahip olduğunuzu unutmayın.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP