YAZAN: ALEYNA TEPE

Ünlü astrolog ve metafizik uzmanı Michele Bernhardt yaptığı çalışmalar sonucunda Colorstrology adını verdiği bir sistem geliştirmiştir. Colorstrology sistemi ile doğduğunuz ayın ve günün rengine bakabilir, bu rengin ne anlama geldiğini öğrenebilir ve hayatınıza pozitif enerji sağlaması için yararlanabilirsiniz.


Colorstrology nedir?

Renklerin günlük hayatımıza etkisi oldukça fazladır. Ruh halimizi, enerjimizi, hatta iştahımızı bile etkileyebilirler. Bernhardt’a göre bir renk ile ne kadar çok temas halinde olursak o rengin enerjisinden de o kadar çok etkileniriz. Dolayısıyla, bizi temsil eden, doğru rengi bulduğumuzda o renkten yararlanma ve karakterimizin güçlü yanlarını destekleme ihtimalimiz de o kadar artar.

Colorstrology formülü; astroloji, numeroloji ve sezginin bir araya getirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Berndhardt bu renkleri burçlara, baskın gezegenlere ve elementlere bakarak tespit ettiğini ve bu sayede her ay ve ayın her günü için bir renk belirlediğini söylüyor. Renkler ile kendini gösteren tüm bu faktörler aslında bizim karakterimizi ve baskın yanlarımızı temsil ediyor.

Renkler hayatımızı nasıl etkiliyor?

Bernhardt doğduğunuz ayın ya da günün rengine bağımlı kalmak zorunda olmadığınızı vurguluyor. Yani aslında hayatınızın belirli dönemlerinde neye ihtiyacınız olduğunu tespit etmek ve o enerjiyi kendinize çekecek renklere yer vermek yararlı olabilir. Örneğin; ilişkilerinizde ve hayatınızda dengeyi bulmaya çalıştığınız dönemlerde etrafınızda Ekim ayının rengi olan gök mavisi rengine yer verebilirsiniz.

Zaman zaman sevdiğiniz ya da etrafınızda bulundurduğunuz renklerin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebi renkleri de kendi enerjimize göre seçmemiz. Bir anda her şeyi yeşil, mor ya da sarı almak isteyebilirsiniz; bu noktada dikkatinizi çeken bu rengin ne anlama geldiğine bakabilirsiniz. Hatta bazen algılarınıza takılan bu rengin sevdiğiniz birinin doğum rengi olduğunu bile fark edebilirsiniz.

Hangi ay hangi renk ile ilişkilendiriliyor?

Pantone ve Bernhardt’ın birlikte oluşturdukları takvime göre doğduğunuz ayın ve hatta günün rengine bakabilir ve güçlü yönlerini öğrenebilirsiniz.

Ocak: Karamel  

Kahverengi tonları sabitlenmemize ve dengelenmemize yardımcı olur.  Ayrıca hayallerimizi kendimize çekmemize yardımcı bir renktir. Dolayısıyla, dağılmış ya da yoldan sapmış hissettiğiniz dönemlerde bu tonlara daha çok yönelebilirsiniz.

Şubat: Lila

Şubat ayının rengi insan ilişkileri ve bağlantılar ile ilişkilidir.  Dünya ile uyumunuzu arttırmak, içinde bulunduğunuz grup ya da topluma uyum sağlamak gibi konularda enerjinizi arttırmak isterseniz lila tonlarına yönelebilirsiniz.

Mart: Su rengi

Mart ayının rengi içgüdüleriniz ve güven duygunuz ile ilişkilidir. İçinize döndüğünüz dönemlerde elinizin bu tonlara gittiğini fark ediyor olabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi de olduğu için meditasyon yaparken de etrafınızda bulundurabileceğiniz bir renk.

Nisan: Biber kırmızısı

Kırmızı rengi enerji ve hareket ile ilişkilidir. Motivasyonunuz düştüğü dönemlerde ya da ekstra bir enerjiye ihtiyaç duyduğunuz alanlarda bu renge yer verebilirsiniz.

Mayıs: Tomurcuk yeşili

Yeşil rengi iyileşme ve bolluk temalarını simgeler. Dengelenmek, huzura erişmek ve iyileşmek için yeşil renginden yararlanabileceğiniz gibi; hayatınıza bolluk ve para çekmek için de yeşil rengine odaklanabilirsiniz.

Haziran: Kavak sarısı

Sarı rengi iletişim becerileri ile ilişkilidir.  İletişim becerinizi ve entelektüel enerjinizi arttırır. Bernhardt iletişim sorunu yaşan kişilerin daha çok sarı giyinmesinin ya da sarı objelere yer vermesinin faydalı olabileceğini söylemektedir.

Temmuz: Mercan pembesi

Sevgi ve alıcılığı temsil eden bu renk aynı zamanda sakinliği ve cömertliği de temsil ediyor. Temmuz ayının rengini hayatınıza sevgi, sakinlik ve saflık çekmek için kullanabilirsiniz.

Ağustos: Güneş turuncusu

Güneşin enerjisini yansıtan ağustos ayı rengi enerjinizi, yaratıcılığınızı ve çocuksu yanınızı ortaya çıkarıyor. Bunun yanında, hayatı daha pozitif bir bakış açısıyla görmenize de yardımcı oluyor.   

Eylül: Baja mavisi

Eylül ayının rengi bilgelik ve zekâ ile ilişkilendiriliyor. Edindiğimiz bilgileri içselleştirmemizi ve algılamamızı hızlandırıyor. Dolayısıyla çalışma ortamlarında mavinin bu tonuna yer vermek isteyebilirsiniz.

Ekim: Gök mavisi

Gök mavisi rengi ilişkiler, denge ve destek konularıyla ilişkilendiriliyor. Kendinizi ilişki konularında sıkışmış hissediyorsanız etrafınızda daha çok açık mavi tonlarına yer verebilirsiniz.

Kasım: Bordo

Kasım ayının rengi fiziksel ilişkiler, aşk ve tutku konularıyla ilişkilendiriliyor. Bu rengin libidoyu arttırdığı ve cinsel dürtüleri harekete geçirdiği biliniyor.  

Aralık: Pagoda mavisi

Vizyon ve bilgelik temaları ile ilişkilendirilen bu renk yeni bir yerlere giderken ya da yeni deneyimlere adım atarken tercih edebileceğiniz bir renk olabilir.

Doğum gününüze göre sizin renginiz hangisi?

Bernhardt aylara göre sınıflandırarak ve spesifik özelliklerini belirterek renkleri daha iyi tanımamıza ve onlardan yararlanmamıza olanak sağlıyor. Bunun yanında, Pantone ile geliştirdikleri takvime bakarak doğduğunuz günün rengini ve üç baskın özelliğini öğrenebilirsiniz.

Örneğin doğum tarihinizin 22 Nisan olduğunu düşünelim. Bernhardt ve Pantone’un hazırladığı takvime göre sizin doğum renginiz koyu mor ve sizi tanımlayan üç sıfat; hükmeden, kendine güvenen ve eğlenceli. Bu üç sıfata bakarak sizin genel olarak eğlenceli ama bir yandan da kontrolü seven, lider olmaya yatkın ve kendine güvenen biri olduğunuzu söyleyebiliriz.

Siz de hem bu şekilde hem de Bernhardt’ın Colorstrology: What Your Birthday Color Says About You isimli kitabından yararlanarak doğum renginiz ve diğer renkler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca, hayatınıza çekmek istediğiniz hayalleriniz için de renklerin özelliklerinden yararlanabilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP