Kaç yaşında olursak olalım kendimizi tanıma sürecimiz asla son bulmuyor. Bu nedenle kendimizi tanımamız konuda bize destek olabilecek ve kim olduğumuzu bize söyleyebilecek farklı yöntemler tarih boyunca olduğu gibi bugün de ilgi çekiyor. Kişilik analizi konusunda güçlü olasılıklar hesaplayan ve matematiksel hesaplara dayalı olan doğum haritası da ilgi çeken bu yöntemlerden bir tanesi. Doğum haritası hesaplama, sonuçları anlamlandırmak, sembolleri tanımak ve bu konuda merak edilen diğer tüm detaylar yazımızda!


Doğum haritası nedir?

Doğum haritası, kişinin doğum gününü, saatini ve yerini baz alarak hesaplanan iki boyutlu ve sembollerden oluşan dairesel bir diyagramdır. Kişinin doğduğu andaki gökyüzü enerjilerini tanımlar ve bu bilgiler doğrultusunda kişinin hayatı hakkında bir yol çizer. Doğum haritası yorumlanırken ortaya kişinin karakteri, davranışları, eğilimleri, ilgi alanları, hayat amacı, hoşlandığı ve hoşlanmadığı konular, başarılı olabileceği alanlar, şanslı olduğu zamanlar ve daha pek çok konu hakkında ipuçları çıkar.

Doğum haritası olarak adlandırılan bu diyagram burçları, gezegenleri ve evleri kapsar. Bunların her biri farklı kişilik özelliklerini, enerjileri, motivasyonları, kısaca kişinin doğuştan sahip olduğu özellikleri sembolize eder. Matematiksel ve astronomik hesaplama teknikleri ile şekillendirilen bu haritada semboller, sembollerin yerleri ve birbirleriyle olan etkileşimleri göz önünde bulundurulur ve yorumlanırken bu bilgiler de kullanılır.

Doğum haritası ne anlatıyor?

Kişinin doğum bilgileri ile hesaplanan doğum haritası tamamen özeldir. Bu haritaya bakılarak karakter, potansiyel, motivasyonlar, zayıf ve güçlü yönler, davranışlar, eğilimler, sağlık, şanslı zamanlar, kariyer, mizaç ve daha pek çok konu hakkında fikir sahibi olunabilir.

Doğum haritası hakkında söylenmesi gereken belki de en önemli şeylerden bir tanesi, bu haritanın “kesinlik” yargısı içermediği ve sadece olasılıkları barındırmasıdır.

Kişi için “yol gösterici” olarak da nitelendirilebilen doğum haritası, önemli konuların belirlenmesinde kılavuz görevi görür. Gelecekte gökyüzünde oluşacak enerjiler, gezegen hareketleri ve etkileşimleri hesaplanır ve bu durumların kişi üzerindeki olası etkileri öngörülür.

Yıldız haritası; çocukluk yaşlarından itibaren kişinin güçlü yönlerini fark etmek, mesleki tercihleri belirlemek, eş seçmek, arkadaşlık tercihleri yapmak ve benzeri pek çok konuda kullanılabilir.

Doğum haritası nasıl çıkartılır?

Doğum haritası, kişinin doğduğu gün, saat ve coğrafi koordinasyonlar doğrultusunda hesaplanır. Tıpkı parmak izi gibi kişiye özel ve benzersizdir. Bu haritanın oluşturulması için farklı matematiksel hesaplamalar kullanılır.

Doğum haritasının içinde burçlar, gezegenler ve evler bulunur.

Doğum haritalarında konumlanan gezegenler 2 farklı grupta incelenir: Kısa eksenli iç gezegenler ve uzun eksenli dış gezegenler. Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars kısa eksenli iç gezegenler arasında yer alır. Bunlar direkt olarak kişilik ve günlük deneyimler üzerinde etki sahibidir. Geriye kalan dış gezegenler olan Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton ise genel temaları ve uzun dönemli olayları etkilerler. Dış gezegenlerin doğum haritasındaki etkisi bulundukları eve göre belirlenir.

Doğum haritasında bulunan 12 ev hayatın farklı alanlarını simgeler. Haritada bulunan ilk 6 ev; finansal durum, ev ve rutinler gibi günlük aktiviteleri sembolize eder. 7-12 arasındaki evler ise felsefe, kalıtsal kavramlar ve ruhani yatkınlık gibi daha soyut kavramları ifade eder. Gezegenlerin bu evlerdeki yerleşimleri de güçlü ve zayıf yanlarımızı belirler. Bu yerleşimler yükselen burç etkisinde gerçekleşir.

Yükselen burç bu haritanın mimarıdır. Tüm dış deneyimlerimizi kontrol eder. Astrologlar tarafından “toplumda taktığımız maske” olarak adlandırılır.

Yani doğum haritasının en basit formülü şudur: Gezegenler+Evler+Burçlar=Yorum

Doğum haritası hesaplama konusunda uzman bir astrologla çalışılabilir veya online olarak internette bulunan testlerden yardım alınabilir. Doğum haritası hesaplama için bu linki kullanabilirsiniz.

Doğum haritası analizi nasıl yapılır?

Doğum haritası kişinin doğum bilgileri baz alınarak hazırlandıktan sonra her bir sembolün anlamı göz önünde bulundurularak yorumlanır. İşte burçlar, gezegenler ve evlerin tek başlarına anlamları!

Zodyak – Burçlar kuşağı

Burçlar

 • Koç: Dürtüsel ve cesur.
 • Boğa: Duygusal, sanatsal ve inşatçı.
 • İkizler: Değişken ve zeki.
 • Yengeç: Kırılgan, duygusal ve lider.
 • Aslan: Cömert ve ön planda olmayı seven.
 • Başak: Analitik.
 • Terazi: Dengeli ve uyumlu.
 • Akrep: Tutkulu.
 • Yay: İyimser ve değişken.
 • Oğlak: Disiplinli ve çalışkan.
 • Kova: Dahi ve hümanist.
 • Balık: Sezgisel ve duygusal.

Gezegenler

 • Güneş: Ego ve irade. Kim olduğumuz.
 • Ay: Duygular, hisler, güven. İç beliğimiz.
 • Merkür: İletişim ve seyahat. Kendimizi ifade şeklimiz.
 • Venüs: Aşk, güzellik, duygular ve para. Başkalarını nasıl sevdiğimiz, paramızı nasıl harcamayı tercih ettiğimiz.
 • Jüpiter: Şans. Zihnimizi nasıl geliştirdiğimiz ve maneviyatımız.
 • Mars: Aksiyon almak ve tartışma.
 • Satürn: İstikrar, sınavlar ve düzen.
 • Uranüs: Değişim. Başkaldırı eğilimlerimiz.
 • Neptün: Hisler, duygular ve kafa karışıklığı.
 • Plüton: Dönüşüm. Korkularımızın nedeni olabilir.
 • Kuzey Düğüm: Başarmak istediklerimiz, ruhumuzun yolculuğu.
 • Güney Düğüm: Geçmiş hayatlarımızdaki kimliğimiz, bu hayatta geride bıraktıklarımız.

Evler

 1. Ev: Kendimizi nasıl gösterdiğimiz, maskemiz.
 2. Ev: Kaynaklar, kazanç, maddiyat.
 3. Ev: İletişim, yakın akrabalar, kısa yolculuklar.
 4. Ev: Yuva, ebeveynler, memleket.
 5. Ev: Yaratıcılık, aşk, eğlence, sanat, çocuklar.
 6. Ev: İş, çalışma, sağlık, kişisel gelişim, günlük hayat.
 7. Ev: Anlaşmalar, ortaklıklar, ilişkiler, evlilikler.
 8. Ev: Yenilenme, dönüşüm, yeniden doğum, gizemli konular.
 9. Ev: Seyahat, yurtdışı, din, felsefe.
 10. Ev: Yükselme, başarı, sorumluluklarımız, hedeflerimiz.
 11. Ev: Arkadaşlar, arkadaş grupları, topluluklar.
 12. Ev: Bilinçdışı, ruhani çalışmalar,
BLOOM SHOP