YAZAN: BURCU ERBAŞ

İnce telli saçlara sahip olan herkesin tek bir amacı vardır: Hacimli, dolgun görünen saçlara kavuşmak! Sabah yıkanılsa bile daha akşam olmadan yağlanan saçlar, alına yapışan kaküller, sönükleşen, düzleşen dalgalar, bozulan fönler, topuzlar ince telli saçlara sahip kişiler tarafından kronik olarak deneyimleniyor. Tüm bu saç problemlerinin merkezinde ise yanlış bir saç bakım rutini ve alışkanlığa dönüşmüş bakım hataları yatıyor. Saçlara ağırlaştırmadan bakım yapan, dolgunluk, hacim ve parlaklık kazandıran vegan, PETA sertifikalı, doğal formülasyonlara sahip Authentic Beauty Concept Amplify serisi ise ince telli saçlar için en ideal vegan bakım rutinini sunuyor.


İnce telli saç nedir?

Saç tipleri tek bir saç telinin genişliği, çapı veya çevresinin büyüklüğüne göre kategorilendiriliyor. Bir saç teli en dar bölgesinden ölçüldüğünde çapı ortalama olarak 66-75 mikrometre arasında çıkıyor. Bu saçın ince telli sayılması için sola yani 66’ya daha yakın, kalın telli olması içinse sağa yani 75’e daha yakın olması gerekiyor. Tabi ki bu mikro ölçümleri kimse kendi saç tipini anlamak için uygulayamayacağı için saçınızın ince mi kalın telli mi olduğunu çok daha basit bir test ile anlayabilirsiniz! Bir saç telinizi parmaklarınızın arasında sürttüğünüzde hiç bir his duymuyorsanız saçlarınız ince, eğer bir doku hissedebiliyorsanız kalın telli saçlara sahipsiniz.

İnce telli saç tipine sahip olmak, zayıf ya da seyrek saça sahip olmak anlamına gelmiyor. İnce telli saçların çapı küçükken zayıf veya seyrek saçlarda, telin çapından bağımsız olarak, kıl gözeneği yoğunluğu az ve birbirinden uzak şekilde konumlanmış oluyor. Bir başka deyişle ince telli saçlar gür, kalın telli saçlar zayıf olabiliyor.

İnce telli saçların en büyük problemi: Ağırlaşma

İnce telli saçlara sahip kişilerin yaşadığı ana problem ise ağırlaşma oluyor. Basıklığa yani hacmini ve dolgun görünümünü kaybetmeye yatkın olan ince telli saçlar, özellikle yanlış bir bakım rutini uygulanıyor ve sert çevresel koşullar altında yaşanıyorsa, kısa sürede sönük hatta yağlı görünebiliyor. Bu, ince telli saçların gövdesinin kalın telli saçlara oranla daha pürüzsüz, tellerininse daha gözeneksiz olmasından kaynaklanıyor. Kalın telli saçlar bu pürüzler ve gözenekler sayesinde yağı gizleyebilirken, ince telli saçlarda yağ direkt olarak saçın üzerinde oluyor. Bu da dışarıdan bakıldığında saçların hızlı yağlandığı şeklinde yorumlanıyor. Yağın ağırlığı ise tellerin yer çekimine yenik düşmesine yani ağırlaşmasına neden oluyor.

İnce telli saçlar hacmi kaybetmemek için nasıl bir bakım rutini izlemeli?

İnce telli saçlar için saç şekillendirme duşta başlıyor! Özel olarak ince telli saçlar için formüle edilmiş bir bakım serisi kullanmaksa doğru bir rutinin birinci basamağına oturuyor. Vegan, PETA sertifikalı, doğal formülasyonlara sahip profesyonel saç bakım markası Authentic Beauty Concept’in Amplify serisi de ağırlaşmaya yatkın ince telli saçlara hacim, dolgunluk ve yumuşaklık katmak için çalışıyor. Yeşil limon, mandalina ve yeşil çay yapraklarının yumuşak, odunsu pudra kokusu deneyime taze ve lüks kokular katarken yeşil çay ve limonun antioksidan ve antienflamatuar özellikleri serinin yenileyici, nemlendirici ve enerji verici olmasını sağlıyor.

Saçları ağırlaştırmadan temizleyen, hacim, şekil verilebilir bir dolgunluk ve yumuşaklık katan Authentic Beauty Concept Amplify Cleanser antioksidan özelliği ile bilinen yeşil çay yaprağı özü içeriyor. Böylelikle saç telleri kadar saç derisine de bakım yapıyor. Authentic Beauty Concept Amplify Conditioner ise ince telli saçları ağırlaştıran geleneksel saç bakım kremlerinin aksine saça dolgunluk, hacim ve şekil kazandırmaya yardımcı oluyor. İçerdiği Hydroxyethycellulose isimli jelleştirici ve kalınlaştırıcı madde sayesinde telleri ağırlaştırmadan nemlendirebiliyor. Duştan sonra ince telli saçlarda oluşabilen elektriklenmeyi kremler, bakım yağları ve serumlar ile kontrol etmeye çalışmak saçların gün içinde ağırlaşmasının ana nedenleri arasında sayılıyor. Bu gibi ağır formülasyonlara sahip ürünler yerine durulanmayan saç bakım kremleri kullanmak arzulanan sonuçları verebiliyor. Authentic Beauty Concept’in nemlendiren, dolaşıklıkları açarak kolay tarama sağlayan, günlük kullanıma uygun Amplify Spray Conditioner‘ı içerdiği panthenol ve pirinç özü sayesinde saçları ağırlaştırmadan nem seviyesini geri kazandırıyor.

AUTHENTIC BEAUTY CONCEPT AMPLIFY SERİSİ

İnce telli saçları olanların dikkat etmesi gereken bakım hataları

İnce telli saçları olanların doğru bir bakım ürünü serisi kullandıktan sonra bazı şekillendirme ve bakım hatalarından özellikle kaçınması gerekiyor. Diğer saç tiplerinde büyük problemlere sebep olmayan bazı alışkanlıklar ince telli saçların ağırlaşmasına yol açabiliyor. Bu alışkanlıklardan bazıları şunlar:

  • Çok fırçalama: İnce telli saçları fazla fırçalamak saçın daha sönük durmasına neden olabiliyor. Özellikle evde çekilen fönler esnasında saçın en az yüzde 90’ının sadece eller ve kurutma makinesi ile kurutulması, daha sonra bir fırça yardımıyla fön çekilmesi gerekiyor. Fazla fırçalamanın önüne geçilmesi saçların daha hacimli ve dolgun görünmesini sağlıyor.
  • Bakım ürünlerini saç diplerine çok yakın sürme ya da fazla kullanma: Bakım ürünleri saç sağlığı için çok önemli olsa da her şey gibi onların da fazlası yarardan çok zarar getirebiliyor. Özellikle ağırlaşmaya yatkın ince telli saçları olanların kullandıkları bakım ürünü miktarına dikkat etmesi, şampuan hariç hiçbir bakım ürününü saç derisine sürmemesi ve hep uçlara yoğunlaşması öneriliyor.
  • Yanlış saç kesimi: Kat kestirmek ilk bakışta ince telli saçlara hacim kazandırmak için mantıklı görünse de çok fazla kat, saçın daha az ve seyrek görünmesine neden oluyor. Küt bir kesim tercih etmek ve uzunluğunu da orta-kısa yani omuz hizasında tutmaksa saçın olduğundan daha dolgun ve hacimli görünmesine yardımcı oluyor.

Cahit İpek kuaförün de tercihi olan, Authentic Beauty Concept’in ince telli saçlara hacim, dolgunluk ve yumuşaklık katan özel Amplify serisini inceleyebilirsiniz.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP