Kendinize vakit ayırın ve duygularınızı önemseyin!

Kendinizi mutlu etmek için köpüklerle doldurulmuş bir küvette dinlendiğinizi mi hayal edersiniz? Aslında kendini sevmek ve mutlu etmek bundan çok daha fazlasını hak ediyor! Çünkü kendini sevmek mutlu ve tatminkar bir yaşam sürebilmenin ön şartıdır. Her zaman hatırlamanız ve gerektiği zamanlarda kulağınıza fısıldamanız gereken sekiz ipucu…

1. Tabiatımız gereği zaten yeterli canlılarız

Sosyal yaşamda bir yer edinmek, kendimizi kanıtlamak için fit bir vücuda, iyi bir kariyere ya da pahalı eşyalara ihtiyacımız yok. Kendimizi kanıtlamak için çaba sarf edip, mutsuz olmak yerine gerçekleştirmek istediğimiz her amacı önce kendimiz için yapmak esas. Çünkü gerçek olan şu ki; bizler doğuştan değerliyiz ve potansiyel sahibiyiz.

2. Karşılaştırma yapmak zaman kaybıdır

Her insan değerli ve benzersizdir. Varlığınıza saygı duymalı, sahip olduğunuz bedeninizle barışmalısınız. Theodora Roosevelt’in dediği gibi: “Kıyaslama, neşenin hırsızıdır.”

3. Geçmişinizden ibaret değilsiniz

Geçmişe takılıp kalmak yersiz. Her geçen dakika yeni bir nefesle hücrelerimiz yeniden oluşuyor ve yenileniyor. Zaman, tecrübe edinmemizi sağlayarak benliğimizi güçlendiriyor.  Böylece hiçbir zaman aynı kalmıyor, yaşadığımız her an değişmeye devam ediyoruz. Geçmişte yaşananlara asılı kalmak yerine, yaşadığınız yeni anlara fırsat verin ve kendinizi özgürleştirin. Hemen şimdi, yeniden başlayın.

4. Kendinize zaman ayırmak bencillik değil, bir ihtiyaçtır

İşte ya da evde yapılacaklar asla bitmez. Kendinizi kaptırırsanız yorgunluk peşinizi bırakmaz. Yapılacaklar listenizi bir kenara bırakıp biraz da kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Bunun bencillik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Oysa kendinizi daha iyi hissedip el attığınız her işte başarılı olmak istiyorsanız öncelikle kendinize karşı sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz. İşte bu yüzden kendine zaman ayırmanın bir şart olduğunu sık sık hatırlamalısınız. Unutmayın ki siz daha az yoruldunuz diye dünya dönmekten vazgeçmeyecek, aileniz ya da arkadaşlarınızın yaşamında büyük bir değişiklik olmayacak.

5. Kendi kendinize konuşmayı deneyin

Olumlu, yapıcı ve güven aşılayan kişisel konuşmalar yapmak sizi cesaretlendirir. Zihniniz nasıl ki olumsuz düşüncelerden etkileniyorsa, olumlu konuşmalar yaparak bu durumu tersine çevirebilirsiniz. ABD’nin en başarılı kadın televizyoncuların biri olan Oprah Winfrey’in dediği gibi: “Hayatınız için mümkün olan en büyük vizyonu oluşturun, çünkü inandığınıza dönüşürsünüz.”

6. Sadece bedeninizden ibaret değilsiniz

Vücudunuz, ruhunuz için güzel ve değerli bir tapınak gibidir. Üretmek, gerçekleştirmek, eğlenmek, sevmek ve dünyayı keşfetmek için size verilmiş bir hediyedir. Kusurlarınıza odaklanmak yerine vücudunuza değer verin. Hareket edin, iyi beslenin ve yaşadığınız anın tadına varın.

7. Başkalarının onayına ihtiyacınız yok

Kendinizi yeterli hissetmek için başkaları tarafından onaylanmaya ihtiyaç duymayın. Çünkü herkes dünyaya kendi penceresinden bakıp, karşındakini de kendi tecrübelerine ve inançlarına göre değerlendirir. Önce kendi kendimizi onaylamamız esas. Kendimizi kabul ettikten sonra başkalarının onay veya yargılarına ihtiyacımız olmayacaktır.

8. Kusurlarımızla mükemmeliz

Gerçek şu ki, bizler kusurlarımızla mükemmeliz. Çünkü doğanın kanunu bu. Kendinizi geliştirmek ve iyileştirmek için elbette çaba harcayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken mükemmel olduğunuzu asla unutmayın.

Kaynak: thriveglobal.com

BLOOM SHOP