“Para ile mutluluk sağlanmaz” genel kanısına rağmen, her gün para konuşur, daha çok kazanmayı hayal eder ve kazandığımızdan daha çok tüketiriz. Paranın saadet getirmediğini destekleyen birçok bilimsel araştırma olmasının yanında yıllık kazançları ortalama 70.000 dolar olan kişilerin mutluluğu yakaladığını iddia eden çalışmalarda da bulunmakta. Temel ihtiyaçlar ile birlikte eğitim, sağlık, eğlence gibi aktivelerinize para harcama imkanı buluyorsanız, belli bir düzeyde mutluluğu yakalamışsınız demektir.

Sadece maddi değeri olan ve ihtiyaç yokken alınan mal/mülk maalesef bize beklediğimiz mutluluğu sağlamıyor. Araştırmalara göre, bizi gerçekten mutlu eden şeyler kendimiz için yaptığımız harcamalar değil, ihtiyacı olan insanlar için yaptığımız harcamalar ve zamanı satın almak üzere yaptığımız harcamalardan oluşuyor.

Yardım etmek sizi daha mutlu hissettiriyor

Zürih Üniversitesi’nde mutluluk ve cömertlik üzerine yapılan bir araştırmada, sahip olduğu parayı gönüllülük faaliyetlerinde harcayanların daha “mutlu” olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada katılımcılar, iki ayrı gruba ayrıldı. Aylık yapacakları harcamalar konusunda açıklama yapılan gruplardan birine, her hafta belli bir miktar bağış yapmaları ve ihtiyaç sahiplerine yönelik geziler düzenleyip hediye almaları gerektiği söylendi. Diğer gruptan ise aylık ödeneği kendileri için diledikleri gibi harcamaları istendi. Deney öncesinde ve sonrasında katılımcıların mutluluk seviyeleri ölçüldüğünde, bu ödeneği başkalarıyla paylaşan insanların daha mutlu olduğu sonucu ortaya çıktı.

Cömertlik iyidir!

Yapılan araştırmalardaki tüm göstergeler insan doğasında cömertliğin önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor. Hatta küçük çocuklar üzerine yapılan bir araştırma, yürümeye başlayan çocukların bile sahip olduklarını paylaşmaktan, ellerindekileri başkalarına vermekten mutluluk duyduklarını gösteriyor. 136 ülkede yapılan anket verilerine bakıldığında, başkaları için yapılan harcamaların “mutluluk üzerinde tutarlı ve nedensel bir etkisi” bulunduğu ortaya çıkıyor.

Cömertliğin ahlaki açıdan iyi bir eylem olduğu kadar mutluluk açısından da iyi bir eylem olduğunu artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Zamanı satın alarak daha mutlu olabilirsiniz

Proceedings of the National Academy of Sciences’ın yayınladığı bir çalışmaya göre, parayı zamandan tasarruf etmek üzere harcamak bizi daha mutlu hissettiriyor. Giderek yoğunlaşan hayatlarımızda, sadece para kazanmak mutlu olmamıza yeterli olmuyor zira boş zamana da ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden ihtiyaç duyduğumuz günlük işleri başkalarına devrederek (temizlik, çocuk bakımı, yemek pişirmek, bahçe bakımı, köpek gezdirmek… gibi) boş zaman yaratıyor, aktivitelerimizi yapabiliyor ve yapılması gereken işler için kendimizi baskı altında hissetmiyoruz.

Fakat harcama alışkanlıklarımız üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, birçok kişi işleri birine devretmeye para harcamak yerine bir eşya ya da deneyim satın almayı tercih ediyor.
Yapılan araştırmalarda zamandan tasarruf sağlamak üzere harcama yapan kişi sayısının oldukça az olduğu görülüyor.

Diğer bir deyişle görevleri devretmek ve kendimize daha fazla vakit ayırmak memnuniyet duygumuz için iyi olsa da, sandığımız kadar hevesli göründüğümüz bir şey değil.

Kaynak: theguardian.com, sciencealert.comLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP