Instagram @Goop

Koronavirüs ilk olarak Çin’in Hubel Eyaleti’nin Wuhan şehrinde, 2019’un kasım ayında ortaya çıktı. Aynı enlemde bulunan İran’da yayılmaya devam etti. Benzer iklim ve enlemler bu virüsten etkilenmeye devam etti. Ayurveda’ya göre Koronavirüs sürecinin nasıl geliştiğine, bu virüsten korunma yöntemlerine ve Ayurveda ile bağışıklığı güçlendirme yöntemlerine göz atalım.

İlginizi çekebilir: Vata Mevsimi: Ayurveda’ya Göre Soğuk Havalarda Nasıl Beslenmeli?

Ayurveda’da bir hastalığı oluşturan üç faktör bulunur: Kala (zaman), Artha (yaşam tarzı), Karma (faaliyet).

Bu faaliyetler göz önünde bulundurulduğunda Ayurveda, hastalıklardan korunmak için iklim ve mevsime uygun beslenmeyi ve yaşam tarzını önemser. Sağlık için yüksek bilinç ve bakış açısı da önem taşır. Doğaya saygı duymadan yılan, yarasa ve bunun gibi değişik hayvan türlerini tüketmek virüsün ihtimallerinin artmasına neden olur. Duyu kontrolü ve zihin kontrolü olmaksızın devam eden yaşam tarzı yanı sıra mevsim normalleri üzerine çıkan hava sıcaklığı da bu kış döneminde Çin’de virüsün ortaya çıkması ve yayılmasını tetiklemiş olabilir.

American Journal of Chineese Medicine Dergisi’nde yayınlanan makalede belirtildiği üzere, 60.000 Covid-19 vakası Çin Tıbbı ve Batı Tıbbı ilaçları ile tedavi edilmeye başlandı.

Çin Tıbbı, mevsimin öneminin altını çizer.

2019 yılı kasım ayında özellikle 1-16 tarih aralığında hava sıcaklığı 27 dereceye ulaşmıştı. Kuru ve soğuk olması gereken iklim, sıcak ve nemli oldu. Nem oranı 24 Kasım’da yüzde 63, 25 Kasım’da yüzde 89 idi. İklim soğuk ve kuru iken sindirim daha güçlüdür, ama kış döneminde artan sıcak ve nem sonucu Agni yani sindirim gücü zayıflamaya başladı. Wuhan halkı bu artan sıcağa rağmen kış dönemi beslenmesine devam ettiler. Artan ısı ve nem sonucu insanların bedeninde su birikti ve fazlası bedenden atılamadı.

Covid-19 temelinde bir başka patojen daha vardı. Isınan hava sonucu bedende biriken fazla su ve nem atılamadan, 25 Kasım tarihinden itibaren havanın birden soğuması sonucu akciğer ve dalakta oluşan stres bağışıklık sistemini zayıflatmaya başladı. Bu şekilde mevsimsel ısı değişimi yüksek olan Çin ve İran’da yayılım daha hızlı oldu.

Virüsler ve bakteriler uygun ortamda çoğalırlar, özellikle sıcak ortamlarda çoğalmaları kolaydır. Mevsim normalleri dışı bu durum, organları hasta olanlar, satvik ve saf beslenmeyenler, sigara içenler için risk oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ayurveda ile Günlük Rutininizi İyileştirin

Koronavirüs’ten korunmanın Ayurvedik yolları

Ayurvedik yaklaşım ve Çin Tıbbı birbirine benzer. Bu anlamda doğru yaşam tarzı, iyi beslenme, Dosha dengesinin sağlanması ve 3 hafta sürebilen ateş için bitkisel desteğin fayda sağlaması mümkündür.

Genel soğuk algınlığı semptomları, solunum enfeksiyonu, ateş ve tat duyusunun zayıflaması ile oluşan belirtiler için ilk etapta yapılabilecek destekler önem taşır. Yaş faktörü önemli olmakla birlikte sigara içenlerde risk çok yüksektir. Ayrıca bu dönemde yüksek toksik içermekte olan deniz ürünleri de yenmemelidir. Yorgunluk, kuru öksürük, üst solunum yollarında tıkanıklık, balgam, nefes darlığı, eklem ve kas ağrısı ile sindirim sorunları varsa profesyonel tıbbi destek alınmalıdır.

Limon ve portakal kabuğunda bulunan antimikrobiyel etken maddeler bu süreçte sık tüketilmeli. Reçel formunda ya da ıhlamur ile birlikte kaynatılarak tüketilmesi de tavsiye edilir. Kuru kara erik ve kara üzüm, kızılcık da bağışıklığa fayda sağlayacaktır. Bu dönem aşırı egzersiz, rüzgar, hamam, sauna ve buhar banyosundan kaçınmak gerekir.

Bağışıklığı destekleyen özel gıdalar ve tarifler

Kuru bakliyat, lahana, ufak pembe turp, koyu yeşil renkli kabak, pancar ve balkabağı tüketilmesi tavsiye edilir. Kuru zencefil, çörekotu, kekik, kişniş, tarhun, muskat, tarçın, zerdeçal ve karanfil yemeklerde kullanılabilir.

Çam fıstığı, badem ve Andız pekmezi bu dönem bağışıklığı destekler.

Boğaz ağrısı varsa;

  • 1 çay kaşığı toz çörekotu,
  • ¼ çay kaşığı toz karabiber ve
  • 1 tatlı kaşığı çiçek balı karıştırılarak günde 3 kez tüketilebilir.

Viral koruma için, burun kenarlarına, zufa veya menekşe yağı sürülebilir, ya da 1-2 damla suya katılarak gargara yapılabilir.

Ateş belirtisi yok ise bağışıklık gücü için, 15 ml ufak kırmızı turp suyu 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak içmek fayda sağlar. Kekik çayı tüketilmesi detoks etkisi yapar, 3 gr kekik 300 ml su ile kaynatılır, 150 ml e düştüğünde ılıkken içilir.

Boğazı rahatlatmak için,

  • 3 gr meyankökü 300 ml su ile kaynatılır,
  • 150 ml e düştüğünde ılıkken gargara yapılır.

Virüse karşı tüketilebilecek çay tarifi; 2’er gr. toz meyankökü, kişniş, nane ve zencefil 300 ml su ile kaynatılır, 150 ml e düştüğünde ılıkken tüketilir. Sıcakken içine bal konmaması, Ayurvedik olarak çay ılıdığında bal katılması gerekir.

Bağışıklığı güçlü tutmak, iyi beslenmek, 6-8 saat arası uyumak ve sosyal mesafeyi koruyarak evde yaşamaya devam etmek bu dönemi kolaylıkla geçirmemizi sağlayacaktır. Sağlıklı günler dilerim.Adi-Rasa Devi Dasi (Ayca İsbilir)

TED Ankara Koleji sonrasında Gazi Üniversitesi İktisat ve Uluslararası İktisat çift dal lisans bölümlerinden mezun olan Ayça İşbilir, 23 yıldır İnsan Kaynakları profesyoneli olarak kurumsal iş hayatına devam etmektedir. Kendisini “Bilinçli Yaşamın Kolaylaştırıcısı” olarak tanımlamakta. ACTP ICF (Accredited Coach Training Program International Coach Federation) akreditasyonlu Koçluk sertifikasyonu ile Hayatının Lideri...BLOOM SHOP