YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: LG

Bedenimize direkt olarak temas eden, yaşam boyu her anımızda var olan tek madde havadır. Sağlıklı ve iyi hissetmenin birinci adımı temiz hava solumaktan geçer. Buna karşın soluduğumuz hava kendi aksiyonlarımızın bir sonucu olarak bütünsel sağlığımızı tehdit edecek kadar kirlidir. Mevcut koşullarda soluduğumuz havanın etkilerinden korunabilmek için doğal detoksa yardımcı temiz besinlerle bedeni destekleyebilir, doğru nefes teknikleriyle bedenin kendi doğal filtrasyon sistemini kullanabilir ve bulunduğumuz kapalı ortamların hava kalitesini iyileştirebiliriz. Astım ve alerji dostu sertifikalı LG PuriCare™ hava temizleme cihazı ile iyi olma halini her daim koruyabilmek için hava kirliliğinden korunma yollarını araştırdık.


Hava kirliliği ne anlama geliyor?

Sıklıkla göz ardı edilen tek kirlilik hava kirliliğidir. Bu görünmezlik havayı kirleten zararlı partiküllerin çoğu zaman mikroskobik boyutlarda olmasından kaynaklanır. Diğer çevresel kirlilikler gibi insan aksiyonları sonucu yaşanır. İklim krizinin en büyük sebeplerinden biri olan fosil yakıt kullanımı aynı zamanda hava kirliliğinin birinci sebeplerinden biridir. Atmosfere saldığı, günümüzde en üst limitlerine ulaşmış olan karbondioksitin yanı sıra fosil yakıt yakımı sırasında ortaya çıkan aşağıdaki partiküller havaya, dolayısıyla insan sağlığına direkt olarak zarar verebilmektedir.

PM2.5

Herhangi bir fosil maddeyi yaktığımızda; odun ve şömineler de dahil olmak üzere, ortaya çıkan PM2.5 partikülü solunduğu taktirde bedenin her katmanına derin bir şekilde girebilen bir madde. Akciğerlerde yer alan kan damarlarından tüm vücuda karıştığı düşünülen PM2.5 kemiklere, kaslara hatta hücrelere bile girerek toksik etki yaratabilir.

Ozon gazı

Doğal döngüsü içinde tolere edilebilen fakat çok yüksek miktarları insan sağlığına zararlı olabilen ozon gazı güneş ışınlarının çok yoğun olduğu zamanlarda, insan aksiyonları nedeniyle atmosferde açılan delikten içeriye girer. Örneğin çok sıcak ve güneşli yaz günlerinde, öğlen saatlerinde ozon seviyesi oldukça yüksek olur.

Sülfür dioksit

Astım ve nefes problemlerinin temelinde en sık rastlanan partiküllerden biri sülfür dioksit. Renksiz ve kokusuz bir gaz olan sülfür dioksit fosil yakıt yakımı sonucu atmosfere karışır.

Uçucu organik bileşikler

Kapalı alanlarda en yüksek miktarda bulunan hava kirleticiler, uçucu organik bileşikler grubudur. Birçok farklı kaynaktan; toz, küf, parfüm, sprey, oje, deterjan, duvar boyası, döşemeler gibi kimyasal ve toksik maddelerden havaya karışabilirler. PM2.5 ve ozon gazı dış hava kirliliğine yol açarken uçucu organik bileşikler iç hava kirliliğine yol açmaktalar.

Hava kirliliği sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Hava kirliliğinin en sık beraber anıldığı sağlık problemleri ise nefes alma ile ilgili yaşanan rahatsızlıklardır. Günümüzde yapılan araştırmalar hava kirliliğinin sadece solunum sistemimizle kalmayıp tüm bedenin işleyişine zarar verebileceğini göstermektedir.

Hava kirliliğini azaltmak ve sağlığımızı desteklemek için neler yapabiliriz?

Ortaya konulan tüm bu araştırmaların karşısında çözüm, dış hava kirliliğine maruziyeti azaltmak ve kapalı alanlarda bulunan havanın kalitesini arttırmaktır.

Açık hava kirliliğine maruziyeti azaltmak

Dış hava kirliliğine karşı bireysel olarak alınabilecek en hızlı ve etkili yöntem bilinçli olarak kirliliğe maruziyetimizi azaltmaktır. Direkt olarak açık hava ile temas ettiğimiz; yürüme, koşu, spor, yemek yeme zamanlarını bilinçli olarak kirletici kaynaklardan; işlek caddeler, trafik, fabrikalardan uzakta ve yoğunluğun en fazla olduğu iş çıkış saatleri dışında seçmek gerekir. Daha sakin ve arabasız olan yan sokaktan yürümek bile hava kirliliği maruziyetini ciddi oranda düşürmeye yardımcıdır.

HEPA filtre içeren hava temizleyici edinmek

Kapalı alanlarda özellikle uçucu organik bileşiklerin yol açtığı hava kirliliğini azaltmanın tek gerçek yolu HEPA filtresi ile çalışan iyi bir hava temizleyicidir. H13 Hepa filtreleme sistemi havadaki 0.3 mikrona kadar incelebilen her tür zararlı partikülü yakalayabilir. LG PuriCare™ hava temizleyici cihazları, H13 Hepa Filtresini de içeren çoklu filtrasyon sistemi ile ortamdaki zararlı partiküllerin yüzde 99,97’sini, zararlı gazları ve kötü kokuları yakalayabilir. Filtrelediği havayı da Clean Booster özelliğinin sağladığı 360 derece dönen başlıkları ile 7,5 metre uzaklığa, eşit şekilde dağıtabilir. Geniş 100 metre kareye varan etki gücü ile neredeyse tüm bir evin temiz ve kaliteli hava ihtiyacını karşılayabilir. Bunun yanı sıra PM1.0 akıllı sensör ve renk kodu dayalı gösterge sistemi sayesinde hava kalitesinin o anda ne düzeyde olduğunu göstererek kontrolü kullanıcıya ve hayatın ihtiyaçlarına bırakır.

LG PuriCare™ Hava Temizleme Cihazı
İNCELE

Bedenin detoksifikasyon sistemini beslenme ile destekleme

Hava kirliliğini dışarıdan ve içeriden fiziksel anlamda azaltırken bedenin kendi kendini temizleyebilme yetisini; detoksifikasyon sistemini de desteklemek çok önemlidir. Beslenme şekli burada büyük rol oynar. Bazı gıdalar içerdikleri yüksek antioksidan; C vitamini, beta karoten, fitoöstrojen, glutatyon, elektrolit, lif ve Omega-3 oranları ile bedenin tüm eliminasyon sistemlerini; boşaltım, solunum, lenfatik drenajı destekler.

Aşağıdaki gıdalara beslenmede bol miktarda yer vermek sağlıklı detoksifikasyona yardımcı olur.

 • Zerdeçal
 • Keten tohumu
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Domates
 • Chia tohumu
 • Acı biber
 • Portakal
 • Pancar
 • Yeşil çay
 • Sarımsak
 • Yeşil elma

Doğru nefes alma

Nasıl nefes alındığı bedene giren kirli veya kaliteli havanın miktarını direkt olarak etkiler. Ağızdan hızlı nefes alınıp verilen spor esnasında hava filtreleriyle temizlenen kapalı bir alanda olmak önemlidir. Öte yandan günlük yaşamda burundan nefes alıp burundan vermeyi alışkanlık edinmek, mümkün olduğunca az ağız nefesini kullanmak bedenin kendi doğal filtrasyon sistemini kullanmasını sağlar. Akciğerlerin kendi kendini en iyi şekilde temizleyebilmesi ise alınan ve verilen derin nefesler ile sağlanır. Günlük temponun içerisinde, her koşulda nefes alışverişi derin ve doğru tutabilmek de düzenli nefes pratikleri ile başarılabilir.

Bilinçli bağlantılı nefes tekniği üzerine yapılmış çalışmalar aşağıda yer alan pratiğin detoksifikasyonu ve bağışıklığı desteklediğini göstermiştir.

 • Her nefes farkındalıkla; el karnın üzerinde ve derinlikle; karın şişecek ve inecek şekilde sadece burundan alınır.
 • Alınan nefes ile verilen nefes arasında duraksama olmaz.
 • Alınan nefes ile verilen nefesin süresi ise eşittir. Örneğin; 4 saniye de alınır, 4 saniyede verilir.


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP