YAZAN: DİLA ATTEPE

Libido, diğer adıyla cinsel istek, kişinin genel cinsel dürtüsünü veya birinin cinsiyete olan ilgisinin ve arzusunun derecesini ifade eder. Bunu uyarılmamızın arkasındaki itici güç olarak da adlandırabiliriz. Cinsel istek, beyin, hormonlar ve kan akışı dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü içeren karmaşık bir biyolojik süreçtir. Fiziksel olarak seks istememiz için önce zihinsel bir dürtü hissetmemiz gerekir. Libido, kişiden kişiye büyük ölçüde değişir ve hormonlar başta olmak üzere, yaş, ilaç tedavisi, psikolojik değişimler, ilişki dinamikleri ve yaşam tarzı seçimleri gibi birçok faktörden etkilenebilir. Cinsel isteğinizin farkına varmak, öncelikle kendinizi daha yakından tanıma fırsatı verirken, sizlere muazzam bir cinsel hayat sunabilir. Libido hakkında bilmeniz gerekenleri ve cinselliğinizi daha iyi deneyimlemeniz için önerilerimizi libidoyu keşfetme ve anlama rehberimizde derledik!


Normal libido nedir? “Normal” kabul edilen bir seviye var mıdır?

Bilimsel konuşacak olursak libido seviyeleri hipoaktif (düşük) libido ve hiperaktif (yüksek) libido olarak nitelendirilebilir. Ancak libido seviyesi öznel bir olgudur, yani birinin yüksek, düşük ya da “normal” saydığı libido, başka biri için farklı bir seviyeyi ifade edebilir. Düşük veya yüksek libidoya sahip olmanın normal olduğunu ve herkesin hedeflemesi gereken standart bir cinsel istek düzeyi olmadığını anlamak önemlidir. Libido seviyeleri, eğer sizin veya partneriniz için bir sorunsa problemdir.

Libidoyu etkileyen faktörler nelerdir?

Libidomuz, ilişkilerimizde, psikolojimizde ve sağlığımızda önemli bir role sahiptir. Psikolojik, fiziksel ve dış faktörler de cinsel isteğimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir; bize yardımcı olabilir ya da sorunlara yol açabilirler. Bu faktörlerin farkına varmak, libidomuzu anlamamıza yardımcı olacaktır. Gelin bu etkilerin en önemlilerine birlikte bakalım!

1. Yaşlanmak

Libidomuz, yaşlandıkça doğal olarak gelişen hormonal değişiklikler, altta yatan tıbbi durumlar ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi çeşitli faktörler nedeniyle düşebilir. Hormonal seviyedeki dalgalanmalar, ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi durumlar libidoyu etkileyebilir. Ancak, yaş almamız cinsel isteğimizin tamamen kaybolacağı anlamına gelmez. Aksine, birçok kişi yaş aldıkça kendilerine daha çok yaklaştıklarını, cinsel hayatlarında daha rahat ve emin hissettiklerini söyler.

2. Ruh sağlığı

Stres, kaygı ve depresyon gibi psikolojik durumların libido üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bunların yanında getirebileceği öz güvensizlik ve zayıf beden imajı, cinsel isteğin azalmasına neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için terapi almak, meditasyon veya egzersiz gibi stres azaltıcı teknikler uygulamak, cinsel işlevinizi iyileştirmeye ve arzunuzu tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir.

3. Fiziksel sağlık

Genel olarak fiziksel sağlığımızın, cinsel isteğimiz üzerinde pek çok etkisi vardır. Diyabet, obezite ve kronik hastalıklar gibi durumlar libidomuzu etkileyebilir. Bu durumları yönetmek için kullanılan ilaçlar, antidepresanlar ve doğum kontrol hapları, bir yan etki olarak libidoyu düşürebilir ve cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Bunların yanında uykusuzluk, yorgunluk ve zayıf beslenme de hormonal değişimlere sebep olarak cinsel isteğin azalmasına yol açabilir. İyi bir uyku düzeni ve düzenli egzersiz, hem fiziksel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur hem de libidonuzu iyi yönde etkiler.

Libidoyu artırmak için ipuçları

Peki, istediğimiz buysa cinsel isteğimizi nasıl artırabiliriz?

1. Farkındalık kazanın

Günlük rutininize farkındalık (mindfulness) uygulamalarını dahil etmek, libidonuzu doğal olarak artırmanın başında gelen bir seçenek. Farkındalık, vücudunuzla iletişime geçmenin etkili bir yoludur; yani kendinizle fiziksel olarak ne kadar iletişimde olursanız, cinsel istekleriniz ve arzularınız hakkında da bilinç kazanır, cinsel hayatınızda daha iyi deneyimler edinirsiniz. Vücudunuzla bağlantı kurmak için her gün birkaç dakikanızı meditasyon, yoga veya nefes egzersizlerine ayırabilirsiniz.

2. Stresi yönetmenin yollarını keşfedin

Maalesef, stres hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Libidomuzu stresten korumak için onu yönetmenin yollarını keşfedebiliriz. Bu herkese göre değişebilir; egzersiz yapmak, meditasyon yapmak, yaratıcı çıkışlar bulmak veya hayatınızdaki önemli insanlarla bağlantı kurmak gibi birçok şeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, sizin için neyin işe yaradığını bulmak anahtardır. Bu nedenle size en çok yardımı olacak faktörleri keşfetmeye zaman harcayın.

3. İletişim kurun

Eğer bir partneriniz varsa, onunla cinsel ihtiyaçlarınız ve arzularınız hakkında açıkça iletişim kurmak, cinsel isteği zinde tutmanın etkili bir yoludur. Çoğu insan için cinsellik hakkında konuşmak utanç verici, garip ve gereksiz olabilir fakat açık iletişim, cinsel sorunları ortadan kaldırmaya büyük oranda yardımcı olur. Yatak odasında yeni şeyler denemekten ve farklı cinsel deneyimler keşfetmekten korkmayın. Sağlıklı iletişimle gelen yakınlık ve güven, her ikiniz için de işleri heyecan verici ve taze tutmak için en etkili unsurlardan biridir.

4. Bitkisel yollara başvurun

Doğada bulabileceğimiz birçok bitki, cinsel isteğimizi artırmada bizlere yardımcı olabilir. Bunların başında Ginseng, Damiana, Gingko biloba ve Maca gibi afrodizyak etkili bitkiler geliyor. Söz konusu bitkilerin cinsel isteği artırıcı etkileri birçok uzman tarafından araştırmalara konu alınmış ve iyileştirici etkileri kanıtlanmıştır. Aralarından bazıları uzun yıllar önce de cinsel bağlamlarda kullanılmış olduğundan, libidonuzu artırmak için doğal bir yol olarak bu bitkilerden faydalanmayı seçebilirsiniz.

5. Destek alın

Yukarıdakilerden bazılarını denediyseniz ve hala libidonuzla mücadele veriyormuş gibi hissediyorsanız, ek yardım için profesyonel destek alabileceğiniz kişilere başvurabilirsiniz. Bir uzman görüşü almak neyin yanlış neyin doğru olduğunun veya yapıldığının farkına varmanıza yardımcı olur.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP