YAZAN: MİRAY AKIN

Yaşam enerjisi sağlayan cinsel enerji kaynağı libido, bedenimizin bizimle kurduğu iletişimin önemli bir sinyali. Dışsal ya da içsel faktörlerden etkilenen libido neden düşer, cinsel arzuyu artırmanın yolları nedir sizin için araştırdık!


Libido nedir?

Dr. Taz Bhatia, “Bence libido hayati bir işaret, bizimle konuşan bedeni kontrol etmenin başka bir yolu” diyor. Bedenin güçlü bir sinyali olarak değerlendirebileceğimiz bu kavram, cinsel isteği tanımlamak için kullanılıyor. Libidonun yüksek olması cinsel dürtünün yoğun olduğunu gösterirken libido düşüklüğü ise cinsel arzunun minimum düzeyde olduğunu bizlere söylüyor.

Libido neden düşer?

Sosyal psikolog, seks araştırmacısı ve araştırma görevlisi olan Justin Lehmiller, “Libidoyu biyopsikososyal bir fenomen olarak düşünmek muhtemelen en iyisidir yani biyolojik, psikolojik, sosyal ve çevresel faktörlerin karışımından etkilenir” diye açıklıyor.

Özellikle yorgunluk, stres ve hormonlarda meydana gelen değişimler, bedenin bu etkileri libido düşüklüğü şeklinde dışavurmasına sebep olabiliyor. Ancak libido öznel bir durumun parçası olduğundan bu faktörlerin etkisi kişiden kişiye değişebileceği gibi cinsiyetlerin verdiği tepkiler de farklılaşabiliyor. Öyle ki kadınlar çoğunlukla seks yapmadan önce gevşemek ve kendilerini güvende hissetmek isterken, erkekler seksi bir rahatlama pratiği olarak görebiliyorlar. Bu sebeple stres ve libido arasındaki ilişki onlar için pozitif seyredebiliyor.

Her ne kadar libido düşüklüğünün temelinde bahsettiğimiz bu üç temel özne var gibi gözüküyor olsa da bazı ilaçlar da cinsel dürtünün azalmasına sebep olabiliyor. Vücudun en büyük cinsel organı olarak görülen beyin ise söz konusu libido olduğunda devreye giriyor. İlişkilerde yaşanan çatışmalar, problemler ya da güven sorunları, beynin cinselliği arka plana atmasını sağlayabiliyor.

Libidoyu yükseltmek için neler yapılabilir?

İç terazimizde zihin, beden ve ruhun dengede olduğu anların mutlulukla eş anlamlı olduğunu söylemek mümkün. Dış etmenlerin yanı sıra bu uyumun bozulduğu ve dengenin kaybolduğu anlarda da cinsel dürtü azalabiliyor. Cinsel arzu ve isteği artırmak içinse yine üçgenin, üç noktasına da eğilmek ve dengeyi yeniden sağlamak gerekiyor.

Sağlığınızı kontrol altında tutun

Yapmanız gerekenler arasında öncelikle cinsel dürtünüzün neden azaldığını keşfetmek yatıyor. Örneğin stresli bir yaşamınız varsa meditasyon yaparak ve hobilerinize vakit ayırarak kendinizi rahatlatmanın yollarını bulabilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapmalı, uyku düzenine dikkat etmeli ve dengeli beslenmeye de önem vermelisiniz. Bhatia’nın da dediği gibi “libido hayati bir işaret”; yani bedeninizin verdiği sinyallerin bir yansıması, bu sebeple vücudunuza iyi bakmayı unutmayın.

Ancak hormonal değişimler ve ilaç tedavileri gibi faktörler söz konusu ise doktora danışmayı ihmal etmemek gerekiyor.

Partnerinizle iletişiminizi güçlendirin

Eğer partnerinizle ilgili bir güven problemi yaşıyor veya süre gelen ilişki problemleri sebebiyle libidonuzun düştüğünü fark ediyorsanız partnerinizle konuşmayı denemenizde fayda var. Bu süreçte ilişki terapisinden de destek alabileceğiniz gibi zayıf iletişimden kaynaklanan sorunları çözmek için kendinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi partnerinize açıkça ifade etmeye de gayret etmelisiniz.

Cinsel yaşamanızı hareketlendirin

Yatak odanıza renk katmak da libidonuzun yükselmesine yardımcı olabilir. Fantezilerinizi partnerinizle konuşabilir, seks oyuncaklarını ilişkinize dahil edebilir, masaj yağları veya cinsel uyarıcılara şans verebilirsiniz. Ayrıca çikolata ve lavanta gibi afrodizyakların gücünden yararlanabilirsiniz.

Ancak önceliği, kendi bedeninizi tanımaya ve erojen noktalarınızı keşfe çıkmaya verin. Kendi vücudunuzu ne kadar iyi tanırsanız, seks sırasında da kendinizi bir o kadar öz güvenli hissedebilir ve partnerinizle paylaştığınız bu deneyimden yine bir o kadar keyif alabilirsiniz.

Meditasyonla yeni bir bakış açısı!

Seksolog Tammy Nelson’a göre meditasyon; cinsellik için daha fazla anda kalma dürtüsünü besleyerek uyarılmanın kuvvetini arttırmaya yardımcı oluyor.

Çünkü yapılan araştırmalar, meditasyon sayesinde zihnin odaklanma yeteneğini pekiştirdiğini, daha çok anda kalmayı öğrendiğini ve kortizol hormonunu azalttığını ortaya koyuyor. Bu pozitif dönüşümler sayesinde cinsel ilişki sırasında anın etkilerine odaklanarak ve partnerinizle tantrik bir temas kurarak aranızdaki bağı pekiştirebilir ve libidonuzu arttırarak cinsel doyuma ulaşabilirsiniz.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP