YAZAN: ALEYNA TEPE

Makyaj rutinlerinin temel parçası fırçaların birçok bakteri barındırdığını biliyor musunuz? Hemen hemen her gün makyaj yapıyor, makyaj fırçaları veya süngerleri ile ürünleri cildimize sürüyoruz. Peki, kullandığımız fırçaların temizliğine dikkat ediyor muyuz? Yapılan bir araştırma, temizlenmeyen makyaj fırçalarının birçok bakteri, yağ ve makyaj kalıntısı içerebildiğini gösteriyor. Cilt sorunlarının önüne geçmek ve hijyenik bir makyaj rutini oluşturmak için makyaj fırçası temizliği nasıl yapılmalı, tüm püf noktalarıyla sizin için araştırdık.


Makyaj yapmaya ve hazırlanmaya bazen saatler harcayabiliyoruz. Ancak kaçımız makyaj fırçalarımızın temizliğine zaman harcıyoruz? Yapılan bir ankete göre, makyaj fırçası kullananların %39’u fırçalarını ayda bir kere ya da daha az temizlerken, %22’si ise makyaj fırçalarını hiçbir zaman temizlemediklerini bildirmiştir. Pis fırçaların cilde verebileceği zararın, akne ve alerji riskinin farkında olsak bile zaman zaman fırçaları temizleme işini geri plana atabiliyoruz. Oysa yalnızca 15 dakikamızı ayırarak makyaj fırçalarımızı temizleyebiliriz.

Her gün cildimize sürdüğümüz makyaj fırçaları boya kalıntıları, yağ, toz veya ciltte bulunan herhangi bir bakteriyi barındırmaya devam ediyor. Fırça üzerinde biriken zararlı maddeler bakteri oluşumuna sebep olurken temizlenmeyen fırçalar bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sunuyor. Fırça üzerinde günden güne artan bakteri miktarına aldırmadan aynı fırçayı kullanmaya devam etmek, bu bakterilerin cilt üzerinde yayılarak iltihap, enfeksiyon, akne, alerji ya da mantar gibi cilt sorunlarına dönüşmesine sebep oluyor.

Oluşabilecek sağlık sorunlarına ek olarak temizlenmemiş fırçalar kullanmak makyaj ürünlerinin ciltteki duruşunu da olumsuz yönde etkiliyor. Daha sağlıklı ve güzel bir makyaj için temiz fırçalar kullanmak öneriliyor, aksi halde fırçada kalan kurumuş ürün kalıntıları makyajınızın bozulmuş görünmesine sebep olabilir.

Makyaj fırçası ne sıklıkla temizlenmeli?

Fırça temizliğinin sıklığı hakkında genel geçer, tek bir doğru olmasa da hemen hemen haftada bir kere ya da iki haftada bir temizlenmeleri öneriliyor. Fırçanın görünüşü de çoğu zaman temizliği hakkında bilgi veriyor. Örneğin fırçanın kendi rengi artık görünmez bir hal aldıysa ya da üzerinde kurumuş makyaj kalıntıları gözlemleniyorsa makyaj fırçasının temizlenme zamanı gelmiş demektir.

Her makyaj rutininden sonra fırça temizliği yapmak çok gerçekçi bir hedef olamayabilir. Çoğu zaman bir koşuşturma içinde oluyor, hızlı hızlı makyajımızı yapıyor ve evden çıkıyoruz. Dolayısıyla, bu rutini her gün yapılması gereken bir zorunluluk haline getirmeye ve stres kaynağına dönüştürmeye gerek yok. Kendinize bir gün ya da zaman belirleyerek fırça yıkama sürecini keyifli bir rutin haline getirebilirsiniz. Örneğin her pazar cilt bakımınızı yaparak ve haftanızı planlayarak yeni haftaya hazırlanırken makyaj fırçalarınızı da temizleyebilir ve onları da yeni haftaya hazır hale getirebilirsiniz.

5 adımda makyaj fırçası nasıl temizlenir?

Makyaj fırçası temizliği için su, havlu ve temizleyiciden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok, yalnızca bu 5 adımı takip etmeniz yeterli.

1. Adım: Makyaj fırçanızı ılık su ile ıslatın.

2. Adım: Sıvı temizleyici kullanıyorsanız birkaç damla temizleyiciyi fırçanızın üzerine sıkın. Eğer bar sabun gibi katı formda bir temizleyici kullanıyorsanız temizleyiciyi fırçanıza sürerek köpürmesini sağlayın.

3. Adım: Avuç içinizi ya da fırça temizliği için üretilmiş silikon pedleri kullanarak temizleyiciyi fırça yüzeyinde dağıtın ve fırçanızı köpürtün.

4. Adım: Fırçanızın temizlendiğinden emin olduğunuzda ılık su ile fırçanızı iyice durulayın. Hiçbir temizleyici ya da makyaj kalıntısının kalmadığından emin olun.

5. Adım: Fırçanızda kalan fazla suyu nazikçe sıktıktan sonra, bir havlu yardımıyla fırçanızda kalan suyu da alın ve şeklini düzelterek kurumaya bırakın.

Makyaj fırçanızın temizlendiğinden emin olana kadar bu beş adımı tekrar edebilirsiniz. Fırçanızı köpürtürken ve kurularken nazik olmanız, fırça formunu bozmamanız açısından önemlidir.

Makyaj fırçası temizliği sırasında hangi temizleyici kullanılmalı?

Makyaj fırçası temizlenirken birçok farklı temizleyici üründen yararlanabilirsiniz. Spesifik bir fırça temizleyicisi satın alabileceğiniz gibi makyaj temizleme jeli, şampuan, organik bulaşık deterjanı ya da doğal sabun kullanabilirsiniz.

LINDOS
Bulaşık Sabunu Lavanta 600 ml
KEŞFET
KUDRA
Kastil Sabunu (Hindistan Cevizi + Zeytinyağı)
KEŞFETAleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP