Doğru şekilde değerlendirilen, kapsayıcı ve erişilebilir teknolojiler hayatın her alanını değiştirme, iyileştirme ve kolaylaştırma gücüne sahip. Buna alışveriş yapma alışkanlıklarımız da dahil. Zamandan tasarruf etmemizi sağlayan, herkese eşit şartlar altında alışveriş yapma şansı tanıyan, hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştıran dijital satış, kısa bir zamanda alışveriş yapma kültürümüzü kökünden değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. Peki modern yaşam üzerindeki bu dönüştürücü etki, yakın gelecekte ne gibi yenilikler getirecek? Giderek dijitalleşen dünyamızda alışverişin geleceği nasıl dönüşüyor? Dijitalleşme adımlarını Mercedes-Benz yeni satış modeli ışığında inceledik!


Alışverişin geleceğinde dijital satış mı yatıyor?

İlk bakışta asla fiziksel alışverişin yerini alamayacağını düşündüğümüz online mağazalar şu anda giyimden markete elektronikten arabaya tüm ihtiyaçlarımızı birkaç dakika içinde karşılayabilmemizi sağlıyor. Geçmiş zamanlarda internet alışverişinin bu denli yaygınlaşması imkansızmış gibi görünse de pandemi gibi dönemler ve giderek daha güvenli, hızlı, kolay ve yaygın hale gelen teknolojiler sayesinde dijital satışın gerekliliği ve kârlılığı da kanıtlanmış oldu. Öyle ki bir araştırmaya göre yapılan tüm alışverişlerin yüzde 27’si online yani dijital kanallar üzerinden yapılıyor ve dünyada 12 milyon adet online mağaza bulunuyor. Kendi şahsi görüşümüz ne olursa olsun online alışveriş çok büyük, kârlı bir üretici-tüketici marketi oluşturuyor ve perakende giderek dijitalleşmeye kayıyor.

Birçoğumuz alışverişinin bir kısmını veya tamamını online kanallar üzerinden gerçekleştiriyor. İster kolaylığı, ister çeşidi isterse de bütçeye uygunluğu ile online alışveriş biz tüketicilerin satın alma alışkanlıkları arasında önemli bir yere sahip. Veriler de bu tercihimizi gözler önüne seriyor. Son 5 sene içerisinde online alışveriş rakamlarının iki katına çıktığı biliniyor. 2026 yılına kadar ise mevcut rakamların yeniden ikiye katlanması bekleniyor.


Mercedes-Benz’den yeni satış modeli!

Birçok araştırmaya göre konu dijital alışverişe geldiğinde hala buzdağının görünür kısmından bahsediyoruz. Buzdağının altında ise online alışveriş için çok daha fazla fırsat ve gelişme alanı yatıyor. Dijital alışverişin gidebileceği alanlardan müşteri odaklı yepyeni bir satış deneyimini dünyaca ünlü otomotiv ve motor markası Mercedes-Benz sunuyor.

Bu yeni satış modelinde uzun yıllara dayanan uzmanlıkları ve deneyimleriyle showroom’lar, satın alma süreci boyunca müşterilere ister fiziksel ister online deneyim sunmaya, ürün danışmanlığı, test sürüşü, araç teslimi, satış sonrası hizmetler gibi konularda desteklerini vermeye devam ediyor. Mercedes-Benz Online Store sayesinde tüm araçların ülke genelindeki güncel stok durumu ve fiyatları şeffaf bir şekilde takip edilebilirken sipariş süreci de ister Online Store’dan ister showroom’lar üzerinden tek fiyatla yürütülebiliyor.

Müşteriler araçlarını teslim almak istedikleri showroom’u kendileri tercih edebiliyor. Araç satış sözleşmelerinin ve faturalandırmaların tek bir yerden; Mercedes-Benz Otomotiv’in kendisinden gerçekleştiği bu işleyişte ülke çapında her yerde, herkes için aynı fiyat uygulanıyor. Satış, başından sonuna kadar eşit ve şeffaf şekilde ilerleyebiliyor. Birçok tüketicinin istek, ihtiyaç ve bütçelerine uygun alışveriş yapmasını engelleyen sebepler; ürün hakkında bilgisizlik, yanlış yönlendirme, haksız fiyatlandırma gibi faktörlerin Mercedes-Benz’in yeni satış modeli ile beraber ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Ürün hakkında bilgi en doğru yerlerden; Online Store aracılığıyla üreticinin kendisinden veya yetkili showroom’lardan alınabiliyor. Bu yeni, müşteri odaklı doğrudan satış deneyimi ile herkes her zaman, her yerde, hızlı, tutarlı ve şeffaf bir satış süreci ile hayalindeki Mercedes-Benz’e bir adım daha yaklaşabilecek. Mercedes-Benz, inovasyon, şeffaflık ve hızlı iletişim sayesinde müşterileri ile arasında olan bağı daha da güçlendirmeyi vadediyor.


Lüks alışveriş online kanallara mı taşınıyor?

Lüks alışveriş, Mercedes-Benz gibi öncü markalar ile gittikçe daha çok dijital platformlara taşınıyor. Birçok lüks marka, tüketici trendlerinin ışığında sosyal medyada olduğu kadar dijital satış kanallarında da varlığını güçlendirmeye çalışıyor. Yüksek müşteri memnuniyeti ve kişiye özel hizmetleriyle öne çıkan lüks markalar, kimliklerini en az fiziksel mağazaları kadar kürasyondan geçirilmiş, yüksek teknoloji ürünü e-ticaret siteleri ile yaşatmaya devam ediyor. Artırılmış ve sanal gerçekliklerden faydalanılarak tasarlanan sanal deneyimleme, sanal sürüş, 360 derece perspektiften ürün inceleme ve kişiselleştirme seçenekleri sayesinde fiziksel ve dijital alışverişin arasındaki fark yavaş yavaş ortadan kayboluyor. Bu olanaklar sayesinde, tüketiciler, daha büyük avantajlar ve kolaylıklardan faydalanabiliyor. Alışveriş, dijitalleşme sayesinde daha sorunsuz, keyifli, kapsayıcı ve sürükleyici bir deneyime dönüşüyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP