31 Ekim 2019 tarihinde Akrep burcunda ters hareketine başlayan Merkür, 20 Kasım’da yine Akrep burcunda düz hareketine geri döndü. Bu süreç içerisinde yaşadığımız olaylar Merkür retrosunun hangi özellikleriyle ilişkiliydi, duygularımızda ne gibi değişiklikler oldu? Peki ya Merkür retrosu sonrası bizleri neler bekliyor? Retroya dair merak ettiklerinizi araştırdık!

Nedir bu Merkür retrosu?

Merkür yılda 3-4 kez geri hareket ediyor. Ama aslında geri hareket eden Merkür değil. Dünya’nın hızı Merkür’ün hızının önüne geçince Merkür Dünya’nın gerisinde kalmış oluyor. Bu geride kalma durumuna da “Merkür retrosu” adı veriliyor.

Retro dönemi ise üç ana süreçten oluşuyor; retro öncesiretro ve retro sonrası. 11 Ekim’den 31 Ekim’e kadar devam eden süreç retro öncesiydi. Bu süreçte bazı önemli konuşmalar yapmış, yolculuk kararları almış veya hayatınızla ilgili birtakım şeyleri değiştirmek için yeni kararlar vermiş olabilirsiniz. 31 Ekim itibariyle başlayan retro süreci ise daha farklı konulara odaklandı.

Merkür retrosunda Venüs desteği

Normalde Merkür retrosu çeşitli aksaklıkların yaşandığı, teknolojik bozuklukların, kazaların, tartışmaların artış gösterdiği gergin ve keyifsiz bir süreç olarak bilinir. Oysa bu retroda Merkür yalnız değildi; enerjisi yüksek Venüs, ona tam destek vermek için yanındaydı!

1 Kasım’da Yay burcuna girerek Merkür retrosuna enerjik, sosyal ve cesur bir hava getiren Venüs’ün, bu süreçte ortaya çıkabilecek ilişki gerginliklerini yumuşatmaya yardımcı olduğu söylenebilir. Çünkü Venüs, olumlu ve uyumlu bir ruh halinin sinyallerini verirken dişil enerjiyi, sevgi ve şefkat gibi duyguları da temsil eder. 

Venüsün etkisi sayesinde bu retro, aşk itirafları ve flört adımları için ideal bir ortam yaratmakla birlikte sosyal ilişkilerde iyileşme, iş ortaklıklarında yeni projelere yönelme, yetenek keşfetme ve geliştirme gibi pozitif gelişmelere de olanak sağlamış olabilir. Fakat aynı zamanda duyguların yoğunlaşmasıyla birlikte hassasiyet, kararsızlık, ilişkilerde aldatma gibi bazı problematik durumlarla da sizi karşılamış olması mümkün.

Merkür retrosu sonrası bizleri neler bekliyor?

20 Kasım sonrasında pek de retro gibi geçmeyen Merkür retrosunun ardından bizleri sosyal bir dönem karşılıyor. Konuşma modunda olduğumuz bu yeni süreçte, yeni ilişkiler geliştirebilir var olan problemlerimizi çözüme kavuşturabilir, uzlaşmacı bir tavırla dengeyi yakalayabiliriz. 

Astrolog Meral Erduran, Kasım Ayı Astroloji Ajandası’nda geçtiğimiz 3 hafta boyunca içselleştirdiğimiz konuları artık dışarı açabileceğimizi ve bilinç düzeyinde gözlemleyebileceğimizi söylüyor. Yani daha önceki dönemde gizli kalmış ve kasım ayı boyunca ortaya çıkmış bazı konularla ilgili net kararlar söz konusu.

Karar verirken de acele etmemek, kasım sonuna doğru Venüs’ün Oğlak burcuna girmesini beklemek önemli. Kararlı, disiplinli ve risk karşıtı Oğlak, Venüs’ün etkisiyle buluştuğunda iş anlaşmaları, ilişki kararları ve gelecek planları gibi konularda daha temeli sağlam kararlar vermenize yardımcı olabilir. 

İlginizi çekebilir: Astroloji ve Burçlar: Kasım Ayına Genel Bakış

Kaynak: Astrology King, Bustle

BLOOM SHOP