Sağlıklı olmanın ve istediğiniz kiloya erişebilmenin sırrı verimli çalışan metabolizmadan geçiyor. Etrafınızda “Su içsem yarıyor!” ya da “Yediklerime fazla dikkat etmiyorum ama kilo almıyorum, metabolizmam hızlı.” diyen pek çok kişiye rastlamışsınızdır. Bütün bu durumlar, metabolizma hızının ilgi alanına giriyor. Metabolizma hızı arttıkça kalori yakımı da doğru orantıda arttığı için vücut ideal kilo seviyesinde kalmayı başarıyor. Peki, metabolizmayı kendi imkanlarımızla istediğimiz hıza ulaştırarak sağlıklı bir vücuda ulaşmamız mümkün mü? Evet, metabolizma hızını ve verimini arttıran yiyecekleri beslenme rutinine ekleyerek mümkün! Metabolizma hızlandırıcı besin örneklerini sizler için araştırdık!

Metabolizma hızlandırıcı besinler

1. Protein bakımından zengin yiyecekler

Et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, baklagiller, kuruyemişler, tahıllar metabolizma hızınızı arttıran yiyecekler arasındadır. Sağlıklı proteinler, vücuda yakması için enerji sağlar. Bu enerji, sindirim ve kalori yakımı için de kullanılır. Bu enerji sağlama ve kalori yakma durumuna TEF (besinin termik etkisi) adı verilir.

TEF, en çok protein bakımından zengin yiyeceklerde bulunmaktadır. Aynı zamanda protein ağırlıklı beslenmek kas oluşumunu arttırdığı için yağ kaybı ve kilo verme çabasına da destek olur.

2. Demir, çinko, selenyum bakımından zengin yiyecekler

Demir, çinko ve selenyum sağlıklı bir vücut için önemli rol oynayan bir üçlü olarak bilinmektedir. Tiroid bezinin doğru çalışmasına katkıda bulunurlar, bu katkı sayesinde de metabolizma hızı belirli bir düzene girer.

Et, deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş ve tahıllar demir, çinko ve selenyum bakımından zengin besinlerdir.

3. Acı biber ve baharatlar

Acı biberde bulunan kapsaisin, metabolizmayı canlandırarak yağ yakımını hızlandırır. Yapılan araştırmalar, acı biberin günde 50 civarında ekstra kalori yakımına neden olduğunu ortaya koymuştur.

Aynı zamanda zencefilin sıcak suyla karıştırılıp içilmesi halinde normal sıcak su içildiğinde yakılacak kaloriden 43 kalori daha fazla yaktığı tespit edilmiştir. Zencefil açlık hissini bastırır ve metabolizmayı düzenler.

4. Kahve

Yapılan araştırmalar, kahvenin metabolizma hızını %11 arttırdığını kanıtlamıştır. Günde 270 mg kafeinin 100 kalori yaktığı saptanmıştır.

Kafein, yağ yakımını hızlandırmasının yanı sıra vücut performansını arttırarak daha enerjik bir performans sergilemenize de yardımcı olur. Ancak yine de bu durum kişiden kişiye değişmekte; yaşa, vücut tipine, cinsiyete göre şekillenmektedir.

5. Çay

Çayda bulunan kafein ve kateşin birleşimi metabolizma hızının yükselmesine katkı sağlar. Özellikle de yeşil çay, günlük kalori yakımına 100 kalori eklemenize yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda vücuttaki depo yağın daha verimli kullanılmasına ortam hazırlamaktadır.

6. Baklagiller ve bakliyatlar

Mercimek, nohut, fasulye, bezelye gibi yiyecekler yüksek oranda protein barındırır bu sayede de yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olurlar. Aynı zamanda lif barındırdıkları için sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaktaki iyi bakterileri besleme görevi görürler.

Baklagillerdeki amino asitler, karbonhidrat ve yağ yakımını arttırarak enerji üretimine destek olurlar.

7. Kakao

Kakao hem lezzetli hem de metabolizma yükseltici özellikleriyle çok sevilen besinler arasında yerini alıyor. Yağı enerjiye çevirme özelliğiyle ve sindirimi kolaylaştırmasıyla da pek çok diyet listesinde bitter çikolata seçeneğiyle karşımıza çıkıyor.

8. Sağlıklı yağlar

Sağlıklı yağlar arasından özellikle Hindistan cevizi yağı, orta zincir trigliseritler bakımından zengin olması nedeniyle uzun süreli yağ yakımını kolaylaştırır ve enerji üretimine katkıda bulunur.

BLOOM SHOP