Kış aylarının içimizi ısıtan çayları, sahlepleri ve kahveleri yerini soğuk içeceklere bırakmaya hazırlanıyor! Sıcak havalarda içinize serinlik, damağınıza tazelik ve ferahlık katacak çeşit çeşit soğuk içecek çeşidi arasından hibiskusun faydaları ile ön plana çıkan Hibiskuslu frappe tarifi çok hoşunuza gidecek.

Hoş tadının yanı sıra sağlığınıza sağlık katacak olan hibiskus ve kırmızı meyveler vücudunuza ne gibi faydalar sağlıyor, gelin birlikte bakalım.

Hibiskusun faydaları

Son zamanların en çok konuşulan içeceklerinden biri olan hibiskus çayı, kırmızı rengi ve ekşimsi tadıyla çoğu insan tarafından çok seviliyor. Ekşi çay olarak da bilinen bu lezzetli çay, yalnızca estetik görüntüsü, hoş kokusu ve güzel tadıyla akıllarda yer etmekle kalmıyor. İşte hibisküs çayının faydaları!

1.Anti-inflamatuar ve antioksidan

Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleriyle vücudu bakterilere karşı koruyarak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunur. Yağ yakımını hızlandırır, kan şekeri dengeler ve hormonları düzenler. Tüm bu faydalı etkilerinin yanı sıra hızlı ve sağlıklı kilo vermek isteyenlerin de en sevdiği içecekler arasında yerini alır.

İlginizi çekebilir: Anti-İnflamatuar: Son Dönemin En Popüler Diyeti ile 2 Lezzetli Tarif

İlginizi çekebilir: En Zengin Antioksidan Değerine Sahip Besinler

2. Ödem ve şişkinlik karşıtı

Hazımsızlık, gaz sancısı, regl ağrısı gibi pek çok derde deva olan hibiskus çayı, ödem ve şişkinliğin vücuttan atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır.

3. Zihin sağlığını desteği

Hibiskus çayı zekayı keskinleştirmeye yardımcıdır, hafızayı kuvvetlendirir ve motivasyon arttırıcı özelliğiyle konsantrasyon gücünüzün artmasına ortam sağlar.

4. C vitamini takviyesi

Hibiskus çayı grip, nezle, soğuk algınlığı gibi küçük hastalıklardan vücudu korumakla birlikte vücuttaki serbest radikalleri nötrleyerek kanser türlerine karşı antioksidan etkiler gösterir.

Portakal ve kırmızı meyvelerin faydaları

Tam bir C vitamini deposu olan portakal ve kırmızı meyve seçenekleri, içerdiği tüm vitamin ve minerallerle sizi hastalıklara karşı koruyor. Bağışıklık sisteminizi destekliyor, kötü kolesterolün kontrol altına alınmasına da yardımcı oluyor.

Özellikle portakal çiçeği veya kırmızı meyve çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi; hazımsızlık, şişkinlik, spazm gibi problemlerin giderilmesine destek sağlıyor. Ayrıca portakal ve kırmızı meyve tüketimi, kan basıncının dengelenmesine, cildin güzelleşmesine, zekanın desteklenmesine ve kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Hibiskus, portakal ve kırmızı meyveli frappe tarifi

Malzemeler

  • 1 su bardak (120 gr) donmuş kırmızı meyve
  • 1 su bardak buz
  • ¾ su bardak (180 ml) ılık, demlenmiş hibiskus çayı
  • ¼ su bardak (60 ml) taze sıkılmış portakal suyu
  • Rendelenmiş portakal kabuğu

Tüm malzemeleri buzlar iyice kırılıp, karışımınız kıvamlı bir görüntü alıncaya kadar karıştırın. Afiyet olsun!

BLOOM SHOP