Migren, tedavi olup atlatılacak veya ilaçlarla hafifletilecek hastalıklar arasında yer almıyor maalesef. Migreni tetikleyen nedenlerden, atak dönemlerinde yapılması ya da uzak durulması gereken şeylere kadar herkes için farklılık gösteren bir hastalık.

Östrojen hormonuyla ilişkili olan bu rahatsızlık kadınlarda daha çok rastlanıyor; özellikle menstrual dönemlerde ve hamilelikte atak gösteriyor. Genel olarak yoğun ve ağır kokunun, stresin, yorgunluğun, depresyonun, hormon ve sakinleştirici ilaçların, mevsim geçişlerinin ve dengesiz beslenmenin migreni tetiklediği gözlemleniyor.

Peki migren ataklarını önemli ölçüde azaltabilmenin kısaca başa çıkabilmenin yolları nelerdir?

Kendi kendimize alacağınız birtakım önlemler ile bu hastalığı ciddi oranda engelleyebiliriz.

Yeme günlüğü tutun

Yediklerinizi ve içtiklerinizi tek tek not edin. Böylelikle atak geçirdiğiniz günlerde hangi yiyeceğin buna sebep olduğunu görebilirsiniz. Örnek olarak, kafein herkeste farklı etkiler gösteriyor. Kafeinli kahve içerek migren atağı geçiren de, ataklarını hafifletmek için sert bir kahve içen de var. Yiyecekler, içecekler ve ilaçlar herkeste farklı etkiler gösterdiği için size iyi geleni ve sizi hasta edeni ancak kendinizi gözlemleyerek bulabilirsiniz. Bu anlamda günlükler sizin için ciddi bir kaynak oluşturacaktır.

Düzenli egzersiz yapın

Zihin sağlığını korumanın en önemli faktörü düzenli egzersiz yapmak. Egzersiz esnasında nabzın yükselmesi ile birlikte kan dolaşımı artıyor ve böylece bütün hücrelere temiz oksijen ve besin daha hızlı iletiliyor. Hızlı kan pompalanması ve düzenli akış nedeniyle, baş damarları daha az genişleyip daralacağı için krizlerin önüne geçilmiş oluyor. Ancak çok ağır ve zorlayıcı, özellikle de kalp ritmini gereğinden fazla yükseltecek sporlardan kaçınmanız gerekir. Yürüyüş, yoga ve yüzme gibi sporlar size iyi gelebilir.

Düzenli uyku uyuyun

Uykusuzluk migrenin en büyük tetikleyicisidir. Yeterli ve kaliteli bir uyku; dinlenmiş bir zihin, yenilenmiş hücreler ve enerji depolamış bir vücut demektir. Bu nedenle, uykularınızı düzene sokarak, yorgunluğun ve uykusuzluğun tetiklediği migren ataklarından kurtulabilirsiniz. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, odanıza küçük bir buhurdanlık koyup içine bir iki damla, sizi rahatsız etmeyecek kadar lavanta yağı damlatıp rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Aromaterapik yağlardan faydalanın

Aromaterapinin sayısız tedavi yöntemlerin biri de migren ağrılarını azaltmaktır. Başta belirtmiş olduğumuz gibi tedavisi henüz bulunamadığı için sadece atak sayısını azaltıp, krizleri hafifletebilirsiniz. Nane yağı ya da ylang ylang yağı kurtarıcınız olabilir! Nane yağını da buhurdanlığa dökerek yatak odanıza koyabilir, atak esnasında koklayarak daralmış veya genişlemiş baş damarlarınızın normale dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir diğer uygulama yöntemi olarak, bir baz yağının içine (tercihen Hindistan cevizi yağı olabilir, ağrıdan kasılmış olan derinizi yumuşatmaya yardımcı olur) birkaç damla damlatarak alnınıza sürüp ağrılarınızı biraz hafifletebilirsiniz.

Kaynak: American Migraine Foundation, Medical News Today, HealthlineLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP