Eskilerden gelen bir söz “merak kediyi öldürür” dese de bugün hepimiz biliyoruz ki merak, hayatımızı geliştirmenin en etkili yolu. Doğal olan merakın; öğrenmeyi desteklediği, hafızayı güçlendirdiği ve ilişkileri geliştirdiği uzun süredir biliniyor. Merakımızın sonucunda geliştirebileceğimiz yeteneklerimizden hepimiz haberdar olsak da merakımızı nasıl geliştirebileceğimiz konusunda yeterince bilgi sahibi değiliz. İşte mindfulness ile merakınızı geliştirmek için bilmeniz gerekenler!

Mindfulness araştırmaları

Mindfulness’ın merakı geliştirmek ve günlük hayatı daha farkında yaşamak için bir araç olduğu, bugün pek çok kişi tarafından biliniyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmada bilim insanları, katılımcıların örnek olaylar karşısındaki tavırlarını gözlemleyerek ve onlar hakkında sorular sorularak “merakımızı nasıl arttırabiliriz?” sorusunun cevabı aradı. Bu çalışmada merakın, yer ve iyi olma hali arasındaki ilişkide kritik bir mekanizma olduğu tespit edildi. Merak, insanların sıradan mekanları farklı bir gözle görmeleri ve iyi olma hallerini geliştirmeleri konusunda yardımcı bir etken olarak tanımlandı.

Günde 10 dakika ayırıp yavaşlamak ve etrafınızda olanları fark etmek merakınızı beslemenin en verimli yollarından bir tanesi!

Farkındalığı arttırmak konusunda ilk adım

Mindfulness hala hayatınızın bir parçası haline gelmediyse bu 3 kolay adımla hemen harekete geçebilir ve farkındalık dolu bir hayata adım atabilirsiniz:

  • Rehberli meditasyonlar: Bir rehber eşliğinde odağınızı yönetebileceğiniz meditasyonlar, bu uygulamalara başlamak ve etkili adımlar atmak için uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor.
  • Mindfulness yogası: Belirli pozlarda uzun süre kalarak farkındalık geliştirmek konusunda da etki yaratan yoga akışları Mindfulness’ı hayatın bir parçası yapmak konusunda etkili bir uygulama olarak gösteriliyor.
  • Yavaşlama isteği: Hayata 10 dakikalık kısa molalar vermek ve o süreyi tamamen etrafta olup biteni fark ederek değerlendirmek, yazmak, odaklanmak ve nefes almak için kullanmak.

İlginizi çekebilir: Bir Terapi Yöntemi: Yazı Yazmak

Mindfulness ile merakınızı her gün arttırın

Merakınızı ve iyi olma halinizi genel anlamıyla arttırabilmek için mindfulness uygulamalarını günlük hayatınızın bir parçası haline getirin. Başlamadan önce, etkili ve sürdürülebilir olacağından emin olmak adına, ulaşılabilir ve anlaşılır hedefler koyun. Örneğin:

  • Günde 2 kere 10’ar dakikalık mindful aralar vereceğim. Bu süreçlerde nefesime odaklanacağım ve yazı yazacağım.
  • Her gün 20 dakika mindfulness için yoga yapacağım.

Günlük hayatın içine kolaylıkla entegre edilebilen ve değişimleri hızlı görebileceğiniz hedefler seçmeniz bu noktada çok büyük bir önem teşkil ediyor. İstikrar ise bu işin sonucunda başarı elde etmenizin yegâne anahtarı!

Fikirlerinizi yazmak, farklı perspektifler keşfetmeniz ve yaratıcılığınızı arttırmanız konusunda tahmin edemeyeceğiniz kadar etkili sonuçlar yaratıyor. Mental enerjinizi önemli noktalara kanalize edebilmeniz konusunda da yol gösterici oluyor. Günlük hayatın yoğunluğunda zihninizin içindeki yolları takip etmek, ilgi çekici noktaları yakalamak ve meraklarınızın peşinden gitmek çok da kolay olmuyor. Dolayısıyla gün içinden belirli bir zamanı sadece bu işlere ayırmak ve mental olarak kendinizi yenilemek hem merakınızı besliyor hem de zihninizin özgürleşmesine olanak sağlıyor. Yazdıkça ilhamı ve merakı bulmak kolaylaşıyor!

İlginizi çekebilir: Düzenli Meditasyon Pratiğinin Önündeki 6 Temel Engel

BLOOM SHOP