RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

Kimyasal ve sentetik içermeyen, tamamen doğanın gücünden yararlanarak her tür cilt sorununa hitap eden yüksek etkinlikte bakım ürünleri sunan Misbahçe aynı zamanda doğal bakım sektöründe arka planda kalan çok güçlü bir oyuncunun öncülüğünü yapıyor: Biyo-aktif bileşenler! Biyo-aktif bileşenler nedir, nasıl kullanılır ve ne gibi sonuçlar verir, Misbahçe markasının kurucu ortağı Serra Göney’e sorduk.


Biyo-aktif bileşenler nedir, hangi cilt sorunları için, nasıl kullanılabilirler?

Bitkilerin içerisinden ayrıştırılarak yüksek teknolojiyle elde edilen biyo-aktifler, cilt endişesine yönelik sonuç odaklı çalışan etken maddelerdir. Yağ bazlı ve su bazlı serumlar ile çözünen türleri mevcuttur. Cilde yüksek performanslı sonuç odaklı bakım yaparlar.

Bitkisel hidrosoller nedir, hangi cilt sorunları için, nasıl kullanılabilirler?

Bitkilerin çeşitli yerlerinden; çiçeklerinden, yapraklarından vb. distilasyon yöntemiyle elde edilen saf sulardır. Uçucu yağlara benzer özellikler taşırlar fakat çok daha az konsantredirler. Antioksidanlar içerirler. Cilt mikroflorasını ve pH’ını denegelemek için mükemmeldirler. Cildi besleyici, tazeleyici ve canlandırıcı bakım yaparlar.

Güzellik sektöründe botanik aktif bileşenlerin diğer etken maddeler kadar bilinmemesinin hatta yeterince kullanılmayışının temel nedeni nedir?

Sonuç odaklı biyo-aktif içerikler yüksek teknolojiyle elde edilmekle birlikte Türkiye’de üretimi yapılamamaktadır. Sentetik muadillerine göre üretimi daha maliyetlidir. Doğal aktif bileşenler cilt endişelerine yönelik çözüm odaklı bakım yapmasının yanı sıra aynı zamanda yüksek maliyetli olduğu için sık kullanılmamaktadır.

Genellikle cilt bakımın en zorlu problemlerinden birisi lekeler ve eşitsiz cilt tonu çözümü ise sert kimyasallar veya estetik müdahalelerdir. Buna karşın Misbahçe Leke Karşıtı serisi kimyasal ve sentetik içermeyen bir çare sunuyor. Bunu hangi biyo-aktif bileşenleri, hidrosolleri kullanarak, nasıl başarıyor?

Su bazlı serumumuz; Nemlendirici & Leke Karşıtı Aktif Yüz Suyu kahverengi alglerin konsantre hali deniz yosunu biyo-aktifi ile cildi gözle görülür bir şekilde aydınlık bırakır, koyu lekelerin ve ton eşitsizliğin görünümünü azaltır. Yüksek konsantrasyon hyalüronik asit içeriği cildin alt katmanlarına kadar ulaşarak nem çağırır ve kırışıklık karşıtı bakım yapar. Organik papatyalardan elde edilen Bellis Perennis biyo-aktifi ve Gotu Kola Özü sayesinde cilt parlaklığını doğal olarak artırıcı ve ton eşitleyici bakım yapar.

MİSBAHÇE
Nemlendirici Leke Karşıtı Aktif Yüz Suyu
KEŞFET
MİSBAHÇE
Aydınlatıcı Leke Karşıtı Konsantre
KEŞFET

Yağ bazlı konsantre serumumuz; Aydınlatıcı & Leke Karşıtı Konsantre; Manuka, Manolya ve Karabiber aktifleriyle cildin yağ dengesini korur. Akneye eğilim gösteren ciltlerin iz ve kızarıklık görünümü problemini hedef alır. Pirinç Kepeği, Hibiskus, Meyan Kökü ve Hatmi Çiçeği aktifleri sayesinde düzenli kullanımda cildi aydınlatır, canlılığını yeniden kazanmış berrak bir görünüm için kapsamlı bakım yapar.

Yürütülen klinik araştırmalardan ve ürünlerinizin tüketici sonuçlarından bahsedebilir misiniz?

Örneğin Nemlendirici & Aydınlatıcı Göz Çevresi Serumu’nda kullandığımız Hyalüronik Asit’in 30 – 55 yaş aralığındaki 22 kadının göz çevresindeki kaz ayakları üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışmalarda 8 haftada kırışıklıkların görünümünde yüzde 22’ye varan azalma gözlemlenmiştir.

Yine Nemlendirici & Aydınlatıcı Göz Çevresi Serumu’nun içeriğinde bulunan Papatya ve Şahin Otu aktiflerinin etkinliğini test etmek amacıyla 12 gönüllü üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışmaların sonuçlarına göre koyu halka görünümde yüzde 40’a varan azalma gözlemlenmiştir.

Sıkılaştırıcı & Yaşlanma Karşıtı Konsantre ürünümüzde; Dişotu ve Gevenotu biyo-aktifleri ile düzenli kullanımda kırışıklıkların görünümünü yüzde 200 oranında azaltıyor. Tatlı Bakla biyo-aktifinin 45-65 yaş aralığında yapılan klinik sonuçlarına göre yüzde 92 oranında sıkılaştırdığı yüzde 72 oranında sarkmaları toparladığı görülmüştür.

Botanik aktif bileşenlerden oluşturulmuş bakım ürünlerini kullanmanın en büyük getirisi nedir? Neden bir kullanıcı tercihini bilinçli şekilde bu bileşen grubundan kullanmalı?

Ürün içeriklerinde kullandığımız yüzde 100 doğal sabit ve uçucu yağlar veya bitki özleri de cilde faydalıdır ve endişelere yönelik doğal olarak fayda sağlar. Fakat yüksek teknolojiyle elde edilen biyo-aktif içerikler düzenli kullanımda etkisi kanıtlanmış etken maddeler olduğu için probleme yönelik yüksek oranda olumlu geri dönüş alınır.

Sizi en çok heyecanlandıran, yüksek etkili sonuçlar veren botanik aktif bileşen hangisi ve hangi MİSBAHÇE ürünlerinde bulunuyor?

Biyo-aktif bileşen içeren tüm ürünlerimiz oldukça etkili ve sonuç odaklıdır. Öne çıkan ürünlerimiz ise Sıkılaştırıcı & Yaşlanma Karşıtı Konsantre ve Güçlendirici Dökülme Karşıtı Aktif Kirpik Serumu‘dur.

Sıkılaştırıcı & Yaşlanma Karşıtı Konsantre’de Tatlı Bakla, Diş Otu ve Geven Otu aktiflerinin klinik sonuçları ilgi çekicidir. Diş Otu ve Geven Otu aktifleri; 28 gün boyunca sabah akşam düzenli kullanımda ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü yüzde 200 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.Henüz derinleşmemiş birincil derecedeki kırışıklarda ilk kullanımda yüzde 64,8 oranında, 28 gün sonunda ise yüzde 98,1 oranında azalma görülmüştür.

Güçlendirici & Dökülme Karşıtı Aktif Kirpik Serumu’nda ise Bezelye Peptidi, Civanperçemi, Öksürük Otu ve Kınakına Kabuğu aktif bileşenlerinin sonuçları oldukça etkileyicidir. Kullanılan Bezelye Peptidi aktifinin etkinliğini test etmek için 60 saç teli üzerinde gerçekleştirilen klinik çalışma sonuçları, 4 saatlik uygulamadan sonra hacimde (saç çapı) yüzde 13,8 artış göstermektedir.

40 erkek hasta üzerinde yapılan deney sonuçları, Öksürük Otu, Civanperçemi ve Kınakına Ağaç Kabuğu aktiflerinin, anagen fazda saç artışı ve telogen fazda azalma olduğunu göstermektedir.

Kozmetik dünyasını gelecekte daha çok biyo-atkifler ve hidrosoller ile formüle edilmiş ürünler mi bekliyor?

Aslında bir süredir güzellikten beslenmeye doğallık trendi mevcut. Türkiye’ye nazaran Dünya pazarında aktif bileşenlerle zenginleştirilmiş bitkisel içerikli cilt bakım markaları daha çok bulunuyor. Fakat yüzde 100 doğal, bitkisel ve biyo-aktif içeren ürünler, sentetik kimyasal içeren markalara göre oldukça maliyetli olup AR-GE kısmı ve üretimleri daha zahmetli olmaktadır. Bu sebeple kişiselleştirilmiş ve doğal cilt bakımı da bir süre daha kolay ulaşılır olmayabilir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP