YAZAN: BURCU ERBAŞ

Yükselen güzellik trendleri arasında belki de gördüğü ilgiyi en çok hak edeni Skinification olabilir. İlk bakışta ismi fazlasıyla bilimsel duran Skinification’ın aslında oldukça basit bir mottosu var: Yeni cilt bakımı, saç bakımı! Cilt bakımının günümüzde sayısız araştırmalar, ileri teknoloji, kadim öğretiler ve belki de en önemlisi doğanın gücü ile eriştiği sofistike hali şimdilerde saç bakımına da ilham vermeye başladı. Kurulduğu günden bu yana saç bakımına cilt bakımı gibi yaklaşan yüzde 100 vegan, cruelty-free, doğal bakım markası Aveda ile Skinification trendini Nutriplenish serisi altında inceledik.


Skinification ne demek?

Skinification saç bakımını cilt bakımı gibi ele alan; geleneksel olarak cilt problemlerini iyileştirmek için yüksek verimliliğe sahip etken maddeler ve birçok farklı soruna çözüm üretebilen farklı formülasyon ve tedavileri saç ve saç derisi için uyarlayan bir bakım yaklaşımıdır.

Cilt bakımı konusunda belirli bir bilgi birikimi olan, araştıran ve bilinçli tüketici seçimleri yapan kişilerin aynı hassasiyeti saç bakımlarından da beklemesinin doğal bir sonucu olarak doğmuştur. Saç anatomisini ve saç mikrobiyotasını göz önünde bulundurarak oluşturulan formüller, sadece temizlemenin veya “görünürde” düzeltmenin ötesinde saç ve saç derisini kökten uca iyileştirmeyi yani hem görüntüde hem de mikroskopik boyutlarda saçı sağlığına kavuşturmayı sağlar.

Saç derisi bakımı en az cilt bakımı kadar önemli mi?

Cilt için alınan herhangi bir bakım ürünü birçok kritere ve detaylı araştırmalara tabi tutulurken aynı özenin saç ve saç derisi bakımı için gösterilmemesi kronik olarak sağlıksız görünen ve hissettiren saçlara sebep olur. Saç derisi sağlığı, saç bakımının temelini oluşturduğu için dibi ve ucu birbirinden ayrı olarak değerlendirmek hatta birini tamamen göz ardı etmek yapılan en büyük saç hatalarından biridir. Odağın sadece dipte olduğu; kepek karşıtı, yağlanma karşıtı tedaviler veya yalnızca uca yönelik parlaklık verici, saç rengi koruyucu, yumuşatıcı bakımlar kullanmak bütünsel bir saç bakımı için yeterli olmaz. Bir başka deyişle saça sürdürülebilir bir sağlık, güzellik ve dayanıklılık veremez.

Bunu karşın sürekli olarak yeni teknolojiler ve doğal içerik listeleri ile gelişen ve bütünsel bir hale evrilen temiz cilt bakım endüstrisi, saç bakımına ilham olabilir.

Saç bakımının giderek cilt bakımına yaklaşması saç ve saç derisinin kompleks yapısına en uygun cevabı oluşturur.

Saç derisi ve cilt derisi aynı mı?

Saç derisi doğal olarak yüzün bir uzantısı olduğu için cilt ile benzer bir yapıya sahiptir. Her iki deride de yaşayan iyi ve kötü bakteriler yani bir mikrobiyom bulunur. Bu mikroorganizma tabakasının dengede kalması cildi her tür çevresel faktörden ve yaş alma gibi biyolojik süreçlerden korumaya yeterli gelirken dengenin bozulması birçok problemin tetikleyicisi olur. Enflamasyonun artması; kuru, kırmızı, soyulan, kaşınan, dökülen bir deriye hatta saç dökülmesine yol açabilir.

Bununla beraber saç derisini ciltten ayıran birkaç nokta bulunur.

Bunlardan ilki saç derisinin çevresel streslere karşı hem daha hassas olması hem de daha fazla maruz kalıyor olmasıdır. Cilt üzerinde neredeyse hiç bir zaman gerçekleştirilmeyecek işlemler; yüksek ısı, kimyasal boyalar, kötü bakım ürünleri, kirlilik, doğru temizlenmemek kronik olarak kafa derisine uygulanır. Bu da saç derisinin sağlını derinden bozar.

Bir diğer ana fark da saç derisini saran kan damarlarının, kıl köklerinin ve dolayısıyla yağ bezlerinin cildin diğer her hangi bir bölgesine oranla çok daha yoğun olmasıdır. Bu nedenle saç derisi herhangi bir kazada daha çok kanamaya, daha çok kıla yani saça sahip olmaya ve daha çok yağlanmaya yatkındır. Tüm bu nedenlerden ötürü saç derisi en az cilt kadar bakıma ve özel ilgiye ihtiyaç duyar.

Skinification nasıl çalışır?

Sağlıklı bir saç derisi güzel ve bakımlı görünen saçların temelini oluşturduğu için Skinification yaklaşımı saç derisini iyileştirmeyi, diğer bakım ürünleri için hazırlamayı yani saçların sağlıklı büyümesi için ideal bazı kurmayı hedefler. Bunu da yüksek kalite formüller ve farklı ihtiyaçlara cevaplar veren ürün gruplarını bir arada kullanarak yapar.

Diğer saç trendlerinin aksine sorunları “yatıştırmak” yani bir başka deyişle maskelemek yerine sorunun temeline inerek kalıcı olarak çözüm sunan Skinification yaklaşımı sürdürülebilir güzellik ve bakım sağlar. Her kişinin parmak izi kadar farklı ve özel cilt mikrobiyotasına en iyi şekilde cevap verecek farklı ürün ve formülleri sunar. Temizleme kadar nemlendirme, bakım yapma, şekillendirme etaplarını da kapsar. Beraber kullanıldığında çok daha etkin sonuçlar vermek için tasarlanmış ürünlerden eksiksiz bakım rutinleri oluşturulur.

Skinification rutini: Hazırla, temizle, nemlendir, iyileştir, şekillendir

Skinification’ı uygulamanın en doğru ve eforsuz yollarından biri yüksek performans ürünleri, sürdürülebilir üretim modelleri ve doğal içerik listeleri ile tanınan bir markanın saç beklentilerine doğu cevap veren bir serisini sırasıyla takip etmektir. Birçok kadının ortak problemi olan kuru, cansız, kolay şekil almayan ve elektriklenen saçlar için geliştirilmiş en iyi Skinification rutinlerinden biri %100 vegan, cruelty-free ve çevresel üretim yapan bütünsel bakım markası Aveda’nın Nutriplenish serisidir.

Hazırla

AVEDA
çok amaçlı saç bakım yağı
KEŞFET

Temizle

AVEDA
nutriplenish yoğun nemlendirici şampuan
KEŞFET
AVEDA
nutriplenish hafif nemlendirici şampuan
KEŞFET

Nemlendir

AVEDA
nutriplenish yoğun nemlendirici saç kremi
KEŞFET
AVEDA
nutriplenish hafif nemlendirici saç bakım kremi
KEŞFET
AVEDA
nutriplenish nemlendirici durulanmayan saç kremi
KEŞFET

İyileştir

Yoğun nemlendirici maske ortadan kalın telliye, kurudan çok kuru saçlara yoğun bakım yapar. Daha kıvamlı ve kremsi bir yapısı bulunan yoğun nemlendirici maske 5 kat daha fazla zengin doğal yağları içerir, saçları tek bir kullanımda bile öncesine oranla 4 kat daha nemli hale getirebilir.


Hafif nemlendirici maske inceden orta telliye, kurudan çok kuru saçlara ağırlaştırmadan bakım yapar. En ince telli saçların bile neme doymasını, elektriklenmesinin azaltılmasını sağlayan hafif jel formülü aynı zamanda 2 kat daha fazla organik nar yağı içerir. Saçların tek bir kullanımdan sonra bile öncesine oranla 6 kat daha fazla nemli olmasını sağlar.


Şekillendir

AVEDA
nutriplenish çok amaçlı saç bakım yağı
KEŞFET
AVEDA
nutriplenish bukle belirginleştirici nemlendirici jel krem
KEŞFET

Skinification trendinde hangi etken maddeler öne çıkıyor?

Cilt bakımında görmeye alışkın olduğumuz etken maddeler saç bakımı ürünlerinin içerik listelerine de yer bulmaya başladı.

Cilt bakımının en önemli oyuncularından antioksidanlar saç bakımında da çevresel faktörlerin saça verdiği zararı iyileştirirken sağlıklı yağlar hem saç derisine yoğun nem sağlamak hem de parlaklık kazandırmak için çalışır. Aveda Nutriplenish serisinde bulunan Organik nar yağı, organik Hindistan Cevizi ve organik mango yağı yüksek oranda antioksidan ve sağlıklı yağ asitleri içererek saçların sürdürülebilir şekilde nemli, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

* Siz de neme doymuş, parlak ve yumuşak saçların tadını çıkarmak isterseniz 28 Şubat’a kadar VSALIVETOBLOOM kodu ile link üzerinden yapacağınız alışverişlerde %15 indirim ve Nutriplenish Deneme Seti hediyesi sizi bekliyor!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP