YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Sonbahar/Kış 2024-2025 Moda Haftası geride kalırken her zaman olduğu gibi podyumda yalnızca yeni tasarım trendlerini değil, güzellik alanında neler konuşacağımızın ipuçlarını da buluyoruz. Sadeden iddialıya geçen makyaj trendlerini zamanla evrilen saç aksesuarları takip ederken etkilerini bu sezondan görmeye başlayacağımız akımları birlikte keşfedelim.


Kurdeleler, güller, romantik detaylar

Geçtiğimiz moda haftalarında kıyafetten aksesuara her yerde kullanılan kurdeleler, bu kışın favori saç aksesuarı oldu. Podyumlarda yakaladığımıza göre romantik aksesuarlarla süslenmiş saç stillerinin bir yere gideceği yok. Chanel defilesinde saçlara eklenmiş çiçek aksesuarları romantik bir dokunuş sergilerken evrimleşen kurdele modasının ikonik Chanel gülleri ile birleşimi boy gösterdi. Saçlarda metalik aksesuarlar ve mücevheri andıran tokalar da göze çarptı. İçinizdeki feminen tarafı romantik saçlarla taçlandırmanın tam zamanı.


Eyeliner’ın dönüşü

Minimal hatların öne çıktığı sade göz makyajları modası ile pek çoğumuz far kullanmayı bile bırakmıştık. Önümüzdeki sezonun habercisi ise geçtiğimiz günlerde Milan Moda Haftası’nı domine eden eyeliner’lı göz makyajları oldu. Siyah, kalın ve blok eyeliner kullanımları Gucci, Versace, Moschino, Armani ve Tom Ford podyumlarında boy gösterdi. Hangi formda olduğu fark etmeksizin pek çok farklı eyeliner kullanımı podyumlarda yorumlandı. Hem gözün üstünde hem de altında kullanılan eyeliner ile daha retro bir görünüm yakalayan Gucci ve daha cesur, grafik eyeliner’a adanmışlığını devam ettiren Versace ile defilelerde gözler konuştu. Yalnızca eyeliner değil, maskara kullanımında da elini korkak alıştırmayan bir yaklaşım Marc Jacobs podyumlarında karşımıza çıkarken hem alt hem üst kirpiklere bolca uygulanmış maskara ile doğal görünümden uzak bir anlayış tercih edildi.


Dudaklarda kırmızının her tonu

Bu sezonun rengi kesinlikle kırmızıydı. Hem giyimde hem aksesuarda hem de tırnak modasında farklı tonları ile göz önünde olan kırmızı, elbette makyaj tercihlerinde de öne çıkmaya devam ediyor. Hem bu sezon hem de önümüzdeki sezon kullanabileceğiniz kırmızı dudaklar podyumlarda oldukça esnek bir şekilde ele alındı. Birçok farklı tonu ile karşımıza çıkan kırmızı dudaklar aynı zamanda mat, parlak, net ve hafifçe dağıtılmış olarak farklı şekillerde yorumlandı. Tüm kullanımlardaki ortak dokunuş ise kırmızı dudakların parlak ve minimal bir cilt makyajı ile birlikte tercih edilmesiydi.


Glass skin

Paris Couture Haftası’na damga vuran ve belki de üzerinden yıllar geçse de konuşulacak Margiela defilesi, modanın sanatsal ve performansa dayalı yönünü podyumda bir hikaye yaratarak dünyaya tekrardan hatırlatmıştı. Defilede bir o kadar konuşulan ve haftalarca sosyal medyayı etkisi altına alan bir diğer detay ise modellerdeki porselen bir oyuncak bebeği andıran cilt makyajı oldu. Makyaj sanatçısı Pat Mcgrath’ın elinden çıkan bu glass skin görünümü uygulamak gündelik kullanım için avangarda kaçsa da cilt makyajına olan yansımalarını göreceğimize eminiz. Cam gibi parlayan, ıslak bitişli ve ağır durmayan bir cilt makyajı önümüzdeki sezonun anahtar görünümlerinden olacağa benziyor.


Cesur görünümler

Yukarıda bahsettiğimiz birkaç trendi de kapsayacak şekilde tıpkı modada yavaş yavaş ayak seslerini duymaya başladığımız gibi güzellikte de minimal yaklaşımları ardımızda bırakıyoruz.Loud Luxury anlayışı geri gelirken eğlenceli ve cesur makyaj görünümleri, grunge makyajlar,renkli dudaklar ve parlak bitişli sağlıklı bir ten göz önünde olacak. Ancak bu doğal görünümden iddialıya geçiş size 2010’ların glam makyajlarını anımsatmasın çünkü daha güncel ve daha yaratıcı bu makyaj anlayışı bir ana odak noktası seçerek onu öne çıkarıyor. Ağır fondöten, ağır far ve cilt konturu yerine yüzümüz ile birleşen fakat makyajın eğlenceli yanını ortaya çıkaran görünümleri deneyeceğiz.

BLOOM SHOP