Uzmanlara göre, toplumun yaklaşık olarak yüzde 5’i narsistik kişilik bozukluğu olan insanlardan oluşuyor. Yani bir gün siz de onlardan birine denk gelebilirsiniz. Narsistik kişilik bozukluğu, genellikle sosyopatlarda görülüyor. Fakat bütün sosyopatların da narsist olduğu söylenemez.

İş yerinizde bir arkadaşınız şişkin egosuyla çok çekici ve zeki olduğunu ifade ederek insanları manipüle edebilir. Bu kişi kendini böyle ifade ediyorsa ya sosyopattır ya da narsist.

Terapist Psikolog Dr. Perpetua Neo, iş yerinde bu gibi insanları nasıl tanıyabileceğimizi ve onlarla karşı karşıya kaldığımız zaman ne yapmamız gerektiğini Business Insider’a anlattı. Elbette onları yok etmek ya da yok saymak mümkün değil ancak işleri daha iyi yürütmek için bir şeyler yapabiliriz. İşte size birkaç ipucu:

1. İç güdülerinize güvenin

Genelde iki tip narsist vardır. Birinci grup dışa dönüktür. Onlar oldukça karizmatik bireylerdir. İnsanların övgülerini toplarlar. İkinci grup ise biraz daha içe dönüktür ama onlar da kendi tarzlarıyla büyüleyici bireylerdir. İş yerinde birileri sizi parmağında oynatıyor gibi hissederseniz bilin ki onlar narsisttir. Birçok insan, hayatlarına girdikleri ilk andan itibaren narsist bireylerden pek de hoşlanmadığını söylüyor. Bu yüzden kalbinizin sesine kulak verin, doğruyu söylüyor olabilir!

2. Sınırlarınızı belirleyin

İş yerinde birisi tarafından kullanıldığınızı düşünüyorsanız muhtemelen o kişi narsisttir. Fikirlerinizi çalarlar ama bunu dile getirdiğinizde sizi aşırı hassas ya da deli olmakla suçlarlar. Onlarla sınırlarınızı koruyun, “hayır” demeyi öğrenin. Narsist, siz hayır dediğiniz andan itibaren sizi dışlamaya çalışıp, başkalarına odaklanacaktır. O kişileri de uyarabilirsiniz ancak önce kendinizi düşünmek zorundasınız.

Eğer bu da yeterli gelmezse daha da ileri gidebilirsiniz ama dikkatli olun. Çünkü bir narsist birçok kişiyi manipüle edecek beceriye sahiptir ve bu konuda açılan cepheye rahatlıkla başkalarını da çekebilir.

3. Onlara sorumluluk verme

Bir narsisti hareketlerinden sorumlu tutmaya çalışmayın. Onların özür dilemesi ya da hatasını kabul edip ders almaları söz konusu değildir. Siz buna çabaladıkça o sizi oyunlarının içine çekmeye devam edecektir. Eğer onlara sorumluluk yüklemeye devam ederseniz bu kısır döngünün içine hapsolabilirsiniz.

4. Onların asla değişmeyeceğini kabul edin

Bazı insanları değiştiremeyeceğimiz gerçeğine inanmakta güçlük çekiyorsak bu güçlüğün neden kaynaklandığını bulmamız gerekiyor. Çünkü bazı insanların dönüşüp değişmesi gerçekten mümkün değildir.

Eğer narsistlerin hiçbir zaman değişmeyeceğini kabul ederseniz onlardan yardım istemekten de vazgeçebilirsiniz. Onlar böyledir, ne yaparsanız yapın narsistlik onların içinde var. Konuya ilişkin yapılan son araştırmalar narsist insanların beyninin farklı şekilde çalıştığını ortaya koydu. Biz de bu insanlarla ilişkimizi belli mesafede tutmayı öğrenmeliyiz.

5. Deneyimlerinizin kıymetini bilin

Eğer hayatınızda en az bir kere narsist bireyle karşılaştıysanız muhtemelen bundan sonra karşınıza çıkacak bir narsisti kolayca tanıyacaksınız. Bu konuda artık tecrübelisiniz. Narsistler, ortak bir el kitabını okumuşçasına çok benzer şekilde hareket ederler. Siz de göreceksiniz ki onlar hep aynı kalıplara sahiptir. Fakat önceki tecrübelerinize dayanarak onların nasıl davrandığını bildiğiniz için bundan sonra narsistlerin oyunlarına gelmeyecek ve manipüle edilmemek için daha donanımlı olacaksınız.

Kaynak: Business Insider, Thrive Global

BLOOM SHOP