Özellikle regl dönemlerinde karşımıza çıkan ve peşimizi bırakmayan ödem ile yaşamak bizler için bir hayli sıkıntı yaratan bir durum. Peki vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem gidermeye yardımcı 10 yöntemi sizin için derledik!

Ödem nedir?

Vücudumuzu oluşturan dokularda sıvı birikmesine bağlı yaşanan şişliğe ödem adı verilir. Bedenin herhangi bir bölümünü etkileyebildiği gibi daha çok eller, kollar, bacaklar ve kollarda yaşanır.

Ödem neden olur?

Uzmanlara göre, kadınların yüzde yetmişinde regl döneminde ödem meydana geliyor. Östrojen seviyesi yükseldikçe bedenimiz su tutmaya başlıyor, progestron düşüşü ile sindirim hızı yavaşlıyor. Bir doluluk hissi bizi kasıp kavuruyor. Östrojen seviyelerindeki dengesizlik ve regl öncesi progestrondaki ani düşüş duygu durumumuzu da etkisi altına alıyor. Stres seviyemiz arttıkça kortizon yükselişe geçiyor ve bu durum bizi yemek yemeye ve atıştırmaya yönlendiriyor.

Vücuttaki ödem nasıl atılır?

1. Protein ve potasyumu yüksek yiyecekler tüketin

Sizi şişirmeyecek yiyeceklere tabağınızda yer açın. Potasyum oranı yüksek yiyecekler arasında muz, kavun, avokado, domates, kuşkonmaz gibi gıdalar sıvının dengelenmesine yardımcı oluyor. Ünlü diyetisyen ve fitness uzmanı Isabel Smith; chia, fındık ve somon gibi sağlıklı yağları da menümüze eklememizi öneriyor. Bu gıdalar şişkinliği ve kas kasılmasına sebep olan prostaglandins hormon grubunun düşürülmesine yardımcı oluyorlar.

Aşağıda potasyum oranı yüksek gıdalarının bir listesi bulunmakta:

  1. Avokado
  2. Kabak
  3. Ispanak
  4. Tatlı patates
  5. Somon balığı
  6. Kuru kayısı
  7. Nar
  8. Hindistan cevizi suyu
  9. Kuru fasulye
  10. Muz

Proteinler de aynı şekilde potasyumun yarattığı etkiyi gösteriyor. Bu nedenle balık veya tavuk, et yemiyorsanız da tofu listenize eklenebilir.

2. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun

Bazı gıdalar sizde gaz yapıyor olabilir. Benim gibi Vata beden tipi iseniz Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar uzak durmanız gerekenlerin başında geliyor. Özellikle vata mevsimi yani sonbahar ve kışın başlangıcında bezelye, bakla, lahana, marulu listeye dahil edebilirsiniz.

3.  Yogayı aksatmayın ve meditasyonu yaşamınıza katın

Özellikle regl döneminde birçok kişi spor yapmayı istemiyor veya sevmiyor. Uzmanlar altını çizerek regl dönemlerinde sporu aksatmamanızı öneriyor fakat Crossfit gibi yoğun sporlar yerine yüzme ve yoga öneriliyor.

Regl döneminde eğer beyninizde sağlıkla alakalı bir problem yoksa veya doktor bir şey belirtmemişse yoga yapmaya devam edebilirsiniz. Bunlar enerjik asanalar olmayabilir bunun yerine Yin Yoga ve Yoga terapi yapabilirsiniz. Gentle veya zen flow gibi uygulamalarla ve yumuşak akışlarla bedeninizi hareket ettirerek lenf drenaj sistemini aktif tutarak ödeme dur diyebilirsiniz.  

Meditasyon zihninizin rahatlamasına yardımcı olurken tabii ki stres seviyenizi azaltmaya ve beraberinde de kortizon hormonu seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

4. Bir süreliğine kafein ve alkolden uzaklaşın

Alkol, regl öncesi göğüs hassasiyetine, duygu iniş çıkışlarına ve şişkinliğe zemin hazırlıyor. Kahve, sindirim sistemini fazla çalıştırarak bağırsakları harekete geçiriyor ve bu da sizi susuz bırakıp ödem oluşmasına ortam hazırlıyor. Yani bol su, az alkol ve kafein tüketmeye özen gösterin.   

6. Gazlı ve şekerli içecekler yerine ayurvedik detox çayı tüketin

Uzmanlara göre gazlı içecekler başta doyurucu gibi gelse de sonrasında şişkinlik katsayısını arttırıyor. Suni tatlandırıcılar tarafından kandırılmaya izin vermeyin çünkü balon balığı gibi şişme ihtimaliniz var!

İçecek içmek istiyorsanız su tercih edebilirsiniz. Ödem yani tabiri caiz ise bedenin su toplaması içtiğiniz sudan değil, içmediğiniz sudan kaynaklanıyor. Günde 1,5-2 litre su içemem diyenlerdenseniz nane, rezene veya yeşil çay tüketebilirsiniz.

Size en büyük sırrımı söyleyeyim: Ayurvedik detox çayı. Sevgili Ebru Şinik hocamın kitabında detaylı bir tarifi yer alan bu çay, benim olmazsa olmazlarım arasında. Sadece regl dönemi değil, her gün içtiğim, her yere yanımda taşıdığım bir çay. İçinde rezene, kimyon, kişniş olan bu çayı ben kişniş yerine karabiber koyarak tüketiyorum. Bu da metabolizmayı hızlandırıyor. 

7. Uyku, uyku biraz daha uyku

“Regl ağrılarına, ödeme ve buna benzer oluşan negatif durumlara çare uyku.” diyor uzmanlar. Uykuda bel çevresinde biriken fazla su bedene yayılıyor ve gereksiz olanı atılıyor. 6-8 saat, uyku için oldukça iyi bir süreç.

8. Evde daha sık yemek hazırlayın

Özellikle hafif depresif moda girmişseniz her mutfak size göre olmayabilir. Restoranlarda sunulan yemeklerin içindeki gizli tuz tuzaklarına düşmemek için kendiniz pişirin kendiniz yiyin.

9. Liflere fazla takılmayın

Kendinizi şişmiş hissediyorsanız meyve ve sebzelere saldırırken dikkati elden bırakmayın. Çünkü onları da normalden fazla tüketirseniz regl dönemi şişkinliklerinin önüne geçeceğim derken daha da ötesine gidebilirsiniz. 

10. Ayurvedik beden tipinizi öğrenin

Ayurveda harika bir yol haritası sunuyor. Beden tipinizi öğrenerek ona uygun beslenmeniz halinde ekstra bir şey yapmadan ödemden doğal bir şekilde kurtulabilirsiniz. 

Bazen de olanla kalmak, olanı olduğu gibi kabul etmek de bir çözüm olabilir. Çünkü önemli olan, sizin nasıl hissettiğinizdir.Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, 2002’de Bilgi Üniversitesi’si Sinema-TV Yüksek lisans tamamladı. 10 yıla yakın medya dünyasında çalıştıktan sonra, 2015 yılında başladığı yogada uzmanlaşmayı seçerek, insanın iyi olma yolculuğu yoluna da başlamış oldu. E-RYT® 500, YACEP® Yoga Alliance onaylı sertifikalı yoga eğitmeni ve Ayurveda uygulayıcısı, aynı zamanda...BLOOM SHOP