Fotoğraf: themerrythought.com

Her kadın hayatının belirli bir döneminde stres, genetik etkenler, sosyo-kültürel etkenler, hormonal ve yaşa bağlı değişimler sebebiyle depresyona maruz kalır. Depresyon, psikoloji alanında nüfuzlu bir konuma sahiptir ve her insanın tedavi yöntemine gitmesi gereken bir olgudur.

Perimenopoz nedir?

Depresyon belirtilerini sıklıkla gösteren perimenopoz dönemi; sıcak basması, terlemeler, stres, kaygı, vajinal kuruluk, huzursuzluk, isteksizlik gibi pek çok yan etkiyle menapoz öncesinde kalan ara döneme denmektedir. Bu dönem içerisinde hormonal değişiklikler görülür ve yaşa bağlı olarak hem zihinsel hem de bedensel olarak değişimlere maruz kalan kadınlar, psikolojik olarak yıpranmalar yaşayabilir.

Hayatın kendi stresi içerisindeyken perimenopoz belirtileriyle uğraşarak gündelik yaşama devam etmek zor olabilir. Bunun sonucu olarak pek çok kadın kendini tükenmiş, yorgun, mutsuz ve enerjisiz hissedebilir. Bu negatif hisleri önlemek için hormonal değişikliklere ve perimenopoz dönemi etkilerine iyi gelen 7 esansiyel yağı sizler için derledik!

Nane ve portakal yağı

Vücudu canlandıran, enerji seviyesini yükselten, odaklanmayı ve tazelenmeyi hedefleyen nane ve portakal yağları; kan şekerinizi düzenlemeye ve solunum sisteminizi iyileştirmeye yardımcı olur. Bu yağları avuç içinize damlattıktan sonra ovuşturarak keskin kokusunun daha çok açığa çıkmasını sağlayabilir, gün boyunca bedeninizde ferah bir kokunun hakim olmasını sağlayabilirsiniz.

Misk adaçayı, ylang ylang ve lavanta yağı

Bu yağlar kortizol seviyelerinizi düzenler, vücudunuzu sakinleştirerek sıcak basmaları ve huzursuzluk hissini azaltır. Libidonun artmasına yardımcı olur. Hoş kokularıyla sizi zinde tutar ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Sardunya ve bergamot yağı

Sardunya çiçeği yağı, östrojen seviyelerini destekleyerek hormonal değişimlerin düzenlenmesine katkıda bulunur. Bergamot ise zihinsel sağlık için pozitif etkiler uyandırarak enerjik, rahat, huzurlu bir psikolojiyi destekler.

Vücudunuza haricen uygulayabileceğiniz bu yağlar, yağ asidi içermedikleri ve bitki özlerinden elde edildikleri için pek çok kimyasal ürüne göre daha sağlıklı tercihlerdir.

Ancak yine de beklenmeyen bir durum, kızarıklık, alerji gibi bir tepki gözlemlendiğinde kullanımının bırakılması ve bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Esansiyel yağlar ile rahatlatıcı karışım

Malzemeler

  • 10 damla misk adaçayı yağı
  • 8 damla lavanta yağı
  • 8 damla sardunya yağı
  • 4 damla bergamot yağı
  • 4 damla ylang ylang yağı
  • Hindistan cevizi veya badem yağı (isteğe göre biraz ekleyebilirsiniz)

Hazırlanışı

10 ml’lik cam bir şişe içerisinde bu yağları karıştırın. Ağzını kapatarak güzelce tüm yağların birbirine karıştırdığına emin olun.

Daha sonra gün içerisinde boynunuza, ayak bileklerinize ve el bileklerinize tercihe göre günde 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Vücudunuza uygulamanın yanı sıra bu esansiyel yağ karışımını içinde bulunduğunuz ortamlarda da kullanabilirsiniz. Örneğin yoga yaparken yoga matınıza birkaç damla esansiyel yağ karışımından damlatmak yoga aktivitenizin daha keyifli ve ferah bir seviyeye taşınmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP