İlişkimiz… Kim ile ilişkimiz? Sevgilimizle? Annemizle? Çocuğumuzla, belki de kendimizle… Bazen hepsi bir parça zorlayıcı oluyor ama sanırım en zoru kendimizle olan ilişkimiz.

Çünkü çoğu zaman içimizde ne yaşadığımızı ve bunları yaşarken kendimize nasıl davrandığımızı fark etmiyoruz. En çok kendimizi yargılıyor, en acımasız şekilde de kendimize davranıyoruz. Aslında bilmiyoruz ki kendimizle olan ilişkimizi çözsek dünya ile olan ilişkimizi de çözeceğiz.

Çevremizdeki herkesi sonsuz bir hoşgörü ile affederken kendimize kılıçları kuşanıyoruz. Kendimizi yargılamadan önce bizi bu sonuca götüren sebepler hakkında biraz düşünsek belki kendimize de aynı şefkat ile davranabiliriz. İşte Reiki tam da bu noktada insanlara yardımcı oluyor.

Reiki ile gelen farkındalık

Ben Reiki yapmaya başladığım zamandan beri farkındalığım en çok değişen özelliğim oldu. Farklı bir bakış açısı ile yaşadıklarıma baktığım zaman aslında kendi sebeplerimin de olduğunu gördüm. Karar verip uygulamadığım şeylerle ilgili evet biraz miskindim ama kesinlikle eskiden kendimi etiketlediğim gibi tembel değildim ya da birkaç gün canımın her istediğini yediğimde kilolu bir kız olmuyordum.

Bu bakış açısı hayatımın her alanına yayıldı. Ben kendimi tanıdıkça ve keskin köşelerimi yumuşattıkça tüm ilişkilerim de şifa bulmaya başladı. Annemi daha sakin dinlemeye, iş arkadaşlarıma daha yapıcı tepkiler vermeye, eşime daha şefkatli ve anlayışlı davranmaya başladım. Ben değişmeden onlardan bir değişiklik beklemenin onlara yaptığım büyük bir haksızlık olduğunu fark ettim. 

Onları oldukları gibi kabul etmek hayatımda huzurlu ve konforlu bir alan yarattı. Bahsettiğim gibi bu farkındalığı bana sağlayan Reiki, aynı zamanda daha olumlu düşünmemi, gün içerisinde yaşanan gerginlikleri başkalarına yansıtmamayı hatta en önemlisi kendime yansıtmamayı ve duygusal dengemin oluşmasını sağladı.

Peki Reiki ile kendimizi nasıl dengeli bir hale getirebiliriz?

İlk başlarda sadece tüm çakralarıma Reiki enerjisi vererek farkındalığımın artmasına şahit oldum. Özellikle kök, kalp ve taç çakrama Reiki yapmak bana daha da iyi geldi. Hayat ile olan bağımı temsil eden kök çakrama, Reiki enerjisi verirken ellerimden kırmızı bir ışığın aktığını hayal ettim.

Aynı şekilde Tanrı ile bağımı temsil eden taç çakraya Reiki yaparken de mor bir ışığın ellerimden başıma girip tüm vücudumu kaplayarak şifa verdiğini imgeledim. Sevgi çakrası olan kalp çakrası dengede çalıştığı zaman hem kendimizi hem de başka insanları sevmeye başladığımız için bu çakraya da yeşil bir ışığın dolarak hem bana hem de tüm ilişkilerime şifa verdiğini hayal ettim.

Siz de önce kendinizi keşfedip gerçek kimliğiniz ile huzur bulmak ve tüm ilişkilerinizi şifalandırmak için Reiki’yi deneyebilirsiniz… Neden olmasın?Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor...BLOOM SHOP