YAZAN: ECE ÖZEL

Kimi zaman zıt kutupların kimi zaman neredeyse ruh ikizlerinin birbirini çektiği romantik ilişkilerde bir konuda anlaşabiliriz; o da ilişkilerin zor olduğu ve üstüne çalışılması gerektiği! Bir ilişki içerisinde her iki taraf da hem kendisini hem partnerini geliştirerek ilişkiyi güçlendirmenin çeşitli yollarını arıyor. Tabii ki bu gelişimi kat etmek çoğu zaman hızlıca olabilecek kolay bir süreç değil. Peki yaratıcı yönünüzü ortaya çıkararak ilişkinizi güçlendirmeniz mümkün mü? İşte romantik ilişkileri güçlendirecek yaratıcılık rehberi!


1. Bakış açınızı değiştirin

Hayatın hızlı akışında rutinler, monotonlaşmış işler, bunaltıcı yükler ve telaşlı geçen günler birçoğumuza yabancı gelmiyor… Romantik ilişkinizi geliştirmeyi, güçlendirmeyi tüm bunların ortasında “ciddi bir iş” olarak görmemeye gayret gösterin. İçinizdeki yaratıcı tarafı kucaklayın ve bakış açınızı değiştirin! Yaratıcı kişiler, olayları direkt sonuçlandırmak yerine varsayımlarda bulunur, birden fazla olasılığın peşine düşer. Bırakın partnerinizle aynı sayfada buluşmak için içinizdeki başka düşünceler, başka sesler devreye girsin. Bu sizi, tartışmalarınızda empati kurmaktan, ortak hobiler edinmeye kadar “iyi bir arkadaş” yapacak ve belki de kendinizin en iyi versiyonunu bulmanızda size yardımcı olacak.

2. Kendinize odaklanın

Kendinize ve iç dünyanızın renklerine odaklanın. Yazar ve psikolog Emily Mendez şöyle diyor, “Tutkunuzun peşinden giderek partnerinize ilham verebilirsiniz.” Kendinize odaklanarak keşfedeceğiniz yeni yanlarınızı, yeteneklerinizi ortaya çıkarmak hem size hem de partnerinize iyi gelecek! Kendinizde keşfedeceğiniz yeni yönler, partnerinizin de ilgisini çekerek bağınızı güçlendirecek yeni alanlar geliştirebilir.

3. İlişkiyi tanıma süreci: Terapi

İnsanın kendisini tanıması bir hayli zorken, bir başkasını tanımak ve onla bir olmak daha da zor olabilir. İlişkiyi tek başınıza yaşamadığınız gibi tek başınıza inşa ederek güçlendiremezsiniz. Bu nedenle ilişkiyi kendinizden ve partnerinizden ayrı tutarak tanımak oldukça yaratıcı bir yol olabilir! İlişki terapisi, bağınızı kuvvetlendirmek ve bazı şeyleri doğru yerine oturtmak için iyi bir araç olabilir.

4. Birlikte yaratıcı olun

En sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü izlerken her zamanki gibi birlikte yaptığınız yemeği yemek harika olabilir! Fakat ritüeller ilişkileri güçlendirse de zamanla biraz sıkıcı hale getirebilir. Oldukça klişe gelebilecek “birlikte yaratıcı olmak” fikri aslında birbirinizin yeteneklerini, gelişmeye açık yönlerinizi görmenizi sağlayarak aranızdaki derinliği kuvvetlendirmek konusunda etkili olabilir.

5. Açık fikirli olun

Açık fikirli kişiler, yeni fikirleri duymaya ve denemeye istekleri ile bilinirler. Aslında yaratıcılığı tetikleyen unsurlardan biri de yeniliklerin peşine düşmek, onları keşfetmektir. Yeni deneyimler edinmeye, yeni bir müzik dinlemeye, yeni bir mutfak tatmaya hiç olmadığınız kadar açık olmayı deneyin. Bu yenilikler hem ilişkinizdeki heyecanı korumanızı hem de birlikte gelişmenizi sağlayacak. Aynı zamanda açık fikirli olmak sizi, partnerinizin veya başkalarının bakış açısını, hayat tarzını ve daha nicesini yakından tanımaya iterken yargılama hissiyatınızı azaltacak.

6. Sevgi dilini keşfedin

Fiziksel temas, onay sözleri, kaliteli vakit geçirmek, hediye almak, hizmet davranışları… Hepimizin kendine özgü bir sevgi dili var! İlişkinizde partnerinizin sevgi dilini keşfedin ve ona bunu en yaratıcı şekilde göstermeyi deneyin. Sevgi dilini keşfetmek ve bunu kendinize özgü şekilde yansıtmak aranızdaki bağı güçlendirecek.

7. Fikir ayrılıkları her zaman kötü değildir

Romantik ilişkilerde çoğu sebepten fikir ayrılığına düşerek tartışmak göründüğü kadar kötü olmayabilir. Aslında anlaşmazlıklar ve fikir ayrılıkları ilişkiyi güçlendirir. Birçok bakış açısı edinmeye çabalamak gibi, birbirinden ayrı fikirlere sahip olmak partnerinizin de bakış açısını değiştirebilir. Ek olarak bu fikir ayrılıklarını yapıcı bir şekilde, en iyi yolla nasıl geliştirebileceğinize ışık tutabilir.Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP