YAZAN: ALEYNA TEPE

İlişkilerinizde hissettiğiniz duygular ya da partnerinize duyduğunuz sevgi, nasıl ifade edildiği ya da algılandığı ilişkili olarak aranızdaki bağa etki eder. İlişki danışmanı Gary Chapman, 1992 yılında “Beş Sevgi Dili: Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz” isimli kitabında 5 sevgi dilinden bahseder. Günlük yaşam koşuşturmasında ya da alışılmış bir ilişki düzeninde sevgiyi ifade etmek gözardı edilebilir. Chapman, herkesin sevgiyi alma ve verme dilinin farklı olabileceğini, hem kendi sevgi dilinizi hem de partnerinizin sevgi dilini bildiğiniz takdirde daha derin ilişki bağları kurabileceğinizi söyler. Kendinizin ve partnerinizin sevgiyi nasıl deneyimlediğini belirten, birbirinizi daha iyi tanımanızı ve daha derin bağlar kurmanızı sağlayan 5 sevgi dili hakkında bilmeniz gerekenleri araştırdık.


Sevmek ve sevilmek insan yaşamındaki en temel, en önemli kavramlardan biridir. Henüz dünyaya geldiğimiz andan itibaren sevgi ihtiyacımız başlar. Tıpkı beslenmek gibi sevildiğini hissetmek de bir bebeğin temel ihtiyaçlarından biridir ve bu ihtiyaç yaşam boyunca varlığını korur. Mutluluğu, sevginin varlığına bağlar, sevildikçe ve sevdikçe kendimizi daha mutlu hissederiz. Sevgi, ne kadar temel ve evrensel bir kavram olsa da zaman zaman eksikliği hissedilebilir. Partnerimizin bizi sevmediğini düşünebilir, sevilmediklerini hissettiklerine dair yorumlar alabiliriz. Bu durum ise sevgiyi ifade etme ve algılama dilimizle ilişkilidir.

Yazar, konuşmacı ve danışman Gary Chapman, 5 farklı sevgi dilinden bahseder; onay sözleri, kaliteli zaman, hediye alma, hizmet eylemleri ve fiziksel temas. Bu 5 sevgi dili, sevgiyi ifade etmenin ve almanın beş farklı yoludur. Herkes bu 5 sevgi dilinden biraz da olsa barındırır, ancak her bireyin baskın bir sevgi dili vardır. Kendinizin ve ilişki içerisinde olduğunuz kişilerin birincil sevgi dilini keşfetmek ve bu dili düzenli olarak konuşmak, birbirinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı, gelişiminizi ve daha derin bağlar kurmanızı destekleyebilir.

Gary Chapman’ın 5 sevgi dili testine bu linkten ulaşabilir, birincil sevgi dilinizi öğrenebilirsiniz.

1. Onay sözleri

Baskın sevgi dilinizin onay sözleri olması, sevginizi sözlerle gösterdiğiniz ve sevildiğinizi sözlerle anladığınız anlamına gelir. Bu sevgi diline sahip insanların sözlü cesaretlendirmeye, yaptıklarının takdir edilmesine ve duyguların çok açık bir şekilde dile getirilmesine önem verdikleri söylenir. Bu sevgi diline sahip biri ile ilişki içerisindeyseniz de benzer şekilde, duygularınızı ve sevginizi dile getirerek göstermeniz faydalı olabilir.

2. Kaliteli zaman

Sevgi dili kaliteli zaman olan insanlar, partnerleri aktif olarak onlarla vakit geçirdiğinde ve her zaman bir arada olmaya hazır olduğunda sevildiklerini hissederler. Karşılarındaki kişinin aktif bir dinleyici olmasını bekler, sevdiklerini de benzer şekilde ifade ederler. Birincil sevgi diliniz kaliteli zaman ise, sevildiğinizi en çok partnerinizle ortak bir aktivite yaparken hissedebilirsiniz. Benzer şekilde karşınızdaki kişinin sevgi dili kaliteli zaman ise, onu sevdiğinizi göstermek için aktiviteler planlamak, baş başa zaman geçirmek ve tüm dikkatinizi karşınızdaki kişiye vermek aranızdaki ilişkinin derinleşmesine yardımcı olacaktır.

3. Hediye alma

Birincil sevgi diliniz hediye almak ve vermek ile ilişkili ise, görsel sevgi sembollerinden ve somut göstergelerden etkilendiğiniz söylenebilir. Partnerinizin size hediye alması, büyük ya da küçük elinde bir paketle belirmesi sevildiğinizi hissetmenizi sağlıyor olabilir. Bu kişiler için hediye maddiyatla ilişkili değildir, hediyeyi sevginin bir sembolü olarak görür ve somut olarak deneyimlemek isterler. Benzer şekilde sevgilerini de hediye alarak gösterir, hediye seçerken dikkatli düşünür, ilişkiyi temsil eden duygusal bir nesne seçimi yaparlar. Sizin ya da partnerinizin sevgi dili hediye alma ise, anlamlı somut hediyelerle birbirinizi sevdiğinizi ifade edebilirsiniz.

4. Hizmet eylemleri

Sevgi diliniz hizmet eylemiyse, karşınızdaki kişinin size destek olmasından hoşlanırsınız. İlgi görmek, sorumluluklar konusunda desteklenmek, zaman ayırmak ve önceliklendirmek sevgiyi alma ve verme biçimlerinizdendir. Örneğin, hasta olduğunuzda size çorba getirilmesi ya da sabahları sizin için kahve yapılması sevildiğinizi hissetmenizi sağlar. Birincil sevgi dili hizmet eylemleri olan kişiler, eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğuna inanır, sevgilerini eylemlerle ifade ederler.

5. Fiziksel temas

Sevgi dili olarak fiziksel temasa sahip insanlar, öpüşmek, el ele tutuşmak, kanepede sarılmak ve seks gibi fiziksel sevgi belirtileri aracılığıyla sevgiyi verir ve alırlar. Birincil sevgi dili fiziksel temas olan insanlar için temas duyguların güçlü bir ifadesi olarak değerlendirilir. Örneğin, uzun zamandır görüşmediğiniz bir kişinin size sözlü bir şekilde özlediğini belirtmesinden ziyade sıkı bir kucaklaşmayı tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde, sevdiğiniz insanlara sürekli dokunarak, sarılarak ya da temas halinde olarak sevginizi ifade etmek isteyebilirsiniz.

Ebeveynlerinizle, çocuğunuzla ya da partnerinizle ilişkilerinizde zaman zaman sevilmediğinizi hissedebilir, sevginizi gösteremediğinize dair şikayetler alabilirsiniz. İlişkilerin zedelenmesine sebep olabilecek bu karşılıklı suçlama hali yerine kendinizi ve partnerinizi tanımaya zaman ayırmak faydalı olabilir. Birincil sevgi dilinizi bilmek, karşınızdaki kişiye sevginizi nasıl gösterdiğinizi ve ne zaman sevildiğinizi hissettiğinizi anlamanızı sağlar. Partnerinizle beraber bu testi çözüp sonuçları birbirinizle paylaşarak birbirinizin sevgi dilini öğrenebilir, bu sayede, duygularınızı ifade ederken karşılıklı olarak ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP