Geçtiğimiz hafta aerial silk, pilates ve yoga eğitmeni Didem Turanlı ile Aerial Arts üzerine sohbet ettik. Aerial Arts akrobasi, sanat ve sporu bir araya getiriyor. Didem Turanlı bize bu tutkusunun nasıl başladığını, uluslararası yarışma deneyimini ve Aerial Arts disiplinlerini anlattı. İşte Aerial Arts deneyimi!

İlginizi çekebiliriz: Barre Egzersiz Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bize kısaca kendini tanıtır mısın?

1987 doğumluyum. Küçük yaştan beri sporun birçok dalı ile ilgilendim bu tutkumdan dolayı lisede spor lisesi seçtim ve ardından Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’na devam edip 2008 yılında mezun oldum. Bu süreçte profesyonel atletizm ve voleybol ile ilgilendim.

Şu an da Okan Üniversitesi Spor Fizyolojisi Yüksek Lisans ve İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisiyim. 2009-2020 tarihlerinde MAC Bebeköy bünyesinde pilates eğitmeni olarak çalıştım. 2017 yılında Zanzibar’da 1 aylık yoga eğitmenlik sertifikasını tamamladım. 2014 yılında Los Angeles’ta aerial silk ile tanıştım. Şimdi aerial silk, pilates ve yoga eğitmenliği yaparak bu tutkumu insanlar ile paylaşıyorum. 

Aerial arts nedir? 

Aslında Türkçe çevirisi olarak “hava sanatı” diyebiliriz. Aerial silk, hammock/sling, trapeze, hoop, cube, net ve rope gibi disiplinlerin bütününe verilen isimdir. Benim için aerial arts sanat ve sporun en güzel birleşimi.

Türkiye’nin sayılı ‘Aerial Silk’ eğitmenlerindensin. Bizimle kendi aerial arts deneyimini ve nasıl başladığını anlatır mısın?

Aerial silk Türkiye’de çok yeni olduğu için maalesef eğitmen sayısı çok az. Ben aerial silk ile Los Angeles’da Idea World Fitness Convention için gittiğimde tanıştım. İlk gördüğümde, yüksek tavanlı bir yerden kumaş yardımıyla yer çekimine meydan okuma fikri beni çok heyecanlandırdı.

Büyük bir özgüven ile bir derse katıldım. Özgüvenim vardı çünkü sınıftaki herkese göre fiziksel yeterliliğimin yüksek olduğunu düşünüyordum. Dersin ilk on dakikasında anladım ki bu iş sadece kas gücü ve esneklik değil, teknik, sabır ve hırs gerektiriyor. Sonra imkansız gözüken hareketlerin bile küçük teknik detaylarla imkansız olmadığını anladım. Bu deneyimimden sonra 2015 yılında Vermont’ta Nimble Arts Foundation Teacher Training eğitimini aldım. 

Aerial arts çeşitli pratikleri olan bir alan. Bize çeşitlerinden kısaca bahseder misin?

Yukarıda da bahsettiğim gibi silk, hammock/sling, trapeze, hoop, cube, net ve rope disiplinlerden oluşuyor. Bu disiplinlerin hepsinde asılma, tırmanış, düşüş, denge ve güç hareketleri var; tek farkıysa materyaller. Bu materyaller disiplinler arasında hareketlerin yapılış tarzını değiştiriyor. Örneğin aerial silk’in diğer disiplinlerden temel farkı düğüm sistemi. Düğüm sistemi ne diyecek olursanız ipi vücudun farklı yerlerine dolayarak dengede kalmayı sağlıyor, bu da poz vermeyi ve art arda olan hareketler arasında dinlenmeyi sağlıyor.

Aerial yoga, aerial hammock (sling) ve aerial silk çok karıştırılıyor. Aralarındaki fark nedir?

Aerial hammock ve aerial yoganın materyalleri birbirine benzerdir. Tavandan sarkan hamak şeklinde bir kumaş sayesinde yapılır ve yüksek bir tavan gerektirmez çünkü tırmanış hareketleri yoktur. Oysa aerial silk yüksek tavandan iki ip sayesinde yapılır. Bu iki disiplinin birbirinden farkı ise aynı materyal kullanılıp farklı metotların uygulanmasıdır.

Aerial yoganın yaratılışı yoga eğitmenleri ve aerial akrobatlarının ‘Aerial silk yogayı nasıl destekleyebilir?’ araştırmalarının ardından doğmuştur. Aerial silk için kullanılan ipi salıncak şeklinde bağlayıp zemine yakın ve alçak tavanda herkesin yapabilmesine uygun olarak tasarlamışlardır. Yoga pratiğinde olduğu gibi felsefesine ve pozlara odaklanılır. Aerial hammock ise yoga felsefesinden bağımsız olarak yapılan aerial silk hareketlerinin hamak üzerinde uyarlamasıdır.

Aerial silk derslerinde silk’e geçiş yapmadan ideal ısınma hareketleri neler?

Aslında her egzersiz öncesinde yapılması gerektiği gibi vücudun ısısını artıracak olan hareketler yapmak gerekir. Sonrasında herhangi bir sakatlık yaşamamak için bölgesel olarak eklemleri silke hazırlamak gerekiyor. Özellikle omuz, bilek ve parmakları iyi ısıtmak gerekiyor çünkü ipi tutuşu ve asılmaları destekliyor. Normal hayatımızda kalem tutmak dışında parmakları kullanmadığımız için parmakları güçlendirmek lazım. 

Aerial silk’in püf noktalarını anlatır mısın?

İlk aklıma gelen önyargılardan kurtulmak. Çünkü çok zor ve komplike gibi gözüken hareketlerin aslında güç ve esneklikten öte doğru teknik ile vücut kontrolünü sağlayarak hareketleri başarabilirsiniz. Çoğu insan ‘Ben yapamam çünkü kolum güçsüz, çünkü esnek değilim, benim o ipte dengede duramam!’ gibi önyargı barındıran düşünceleri ve söylemleri var. Fakat benim hep vurguladığım nokta, gözlerinde bu kadar zor ve ekstrem gibi büyütmemeleri. Şunu da unutmamak lazım, insan başladığı noktadan her pratiğinde bir adım öteye kendini taşıyabilir. 

Kişisel aerial silk deneyimimde tırmanma hareketi benim için bir milattı. Aerial silk seviyelerinin kriterleri nedir?

Her spor branşında olduğu gibi seviyeler var, fakat en önemli unsur öğrencinin kendi seviyesini belirlemesidir. İlk aşama olarak temel teknikler olan ipte asılı kalma, invert (baş aşağı durabilmek), single ve double footlock, tırmanış çeşitleri ve air invert (havada baş aşağı poza girmek) yaptıktan sonra bu hareketleri kullanarak çeşitli pozları ve dropları (düşüşleri) öğrenmek ve daha sonrasında tamamen kendi hayal gücün ve seviyenle koreografi oluşturmak. 

Aerial silk için drop(düşüş) kavramı nedir?

Benim için dünyanın en güzel ve özgürleştirici şeyi. Drop ip yardımı ile düğüm sistemini kullanarak yapılan hareketlerdir. Düğümlerden çözülmek gibi de düşünülebilir. Hem kendini bırakmak aynı zamanda da vücudunu kontrol edebilmek gerekiyor. 

Senin Avrupa’da yarışma deneyiminin olduğunu biliyorum. Bize yarışma deneyimini anlatır mısın? Yarışma hissi ve yarışma öncesi hazırlanma sürecin nasıldı?

Prag’da 2019 yılında gerçekleşen European Air Power Athletics Championship yarışmasına katılarak Amateur B grubunda birincilik elde ettim. Profesyonel spor geçmişimin olmasına rağmen 32 yaşında tekrar yarışma heyecanını yaşamak benim için sınırlarımı aşmayı öğreten bir deneyimdi.

Yarışma kavramı başlı başına bir disiplin gerektiren bir süreç. Sadece fiziksel anlamda değil, zihnen de çok geliştirici oluyor. Yarışma öncesi hazırlanma sürecimde haftada en az 5 gün antreman yaptım, beslenmeme dikkat ettim. Yarışma kurallarına uygun koreografi hazırladım. En önemli nokta bu koreografiyi en yorgun olduğum halimde bile hiç aksatmadan ve hatta gözlerim kapalı bile yapabilecek fiziksel kondisyonda olmalıydım. 

Favori aerial silk pozun nedir?

Balance split. 

Bir spor olsan ne olurdun? En sevdiğin spor dalını veya en sık yaptığın sporu değil kişilik özelliklerin ile ilişkilendirmeni istiyorum.

Adrenalin, mücadele ve yenilik barındıran kaya tırmanışı diyorum. Ama hiç yapmadım. Sanırım bu konuşmadan sonra ilk hedefim kaya tırmanışına başlamak.

Korku aerial arts için ne ifade ediyor? Korkusu olan ve aerial arts denemek isteyen insanlar için önerilerin var mı?

Korku bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile tetiklenen rahatsız edici ve olumsuz bir his. Aerial arts disiplinleri insanlar için tam anlamıyla bir belirsizlik. İnsanların önyargılarından dolayı oluşan bir korkusu oluyor. Ancak bu korku denenmeden aşılamaz. İpte sadece ellerini dolayıp ayaklarını yerden keserek asılı kalmak insanların hissettiği ilk başarısı ve bu başarılar artıkça korkular azalıyor.

Aerial silk gibi akrobasi içeren bir disiplinde insanların kişisel ve sosyal hayatlarındaki korkular ve kaygıların yansımasını görebiliyoruz. Silk yaparken ki başarılar artıkça kişinin korku kavramından uzaklaştığını ve hayatında cesurlaştığını görebiliyoruz. Yeni bir hareket öğrenmek kişinin özgüvenini ve kendine olan inancını artırıyor. 

İlginizi çekebilir: Covid-19 Sonrası Kapalı Alanda Spora DönüşAslıhan Kesici

Aslıhan, Enka Lisesi’nde International Baccalaureate programını tamamladı. Lisans eğitimi için gittiği George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji ve Siyasal Bilimler çift ana dalı yaptı. 2019 yılında mezun olduktan sonra çocuk ve ergenlere yönelerek çeşitli klinik ve çocuk oyun/gelişim merkezlerinde staj yaptı ve süpervizyon dahilinde gelişimsel oyun grubu çalışmaları ve bireysel oyun seansları...BLOOM SHOP