Herkesi beğenip beğenmediğine dair keskin bir yol ayrımına sürükleyen yeni bir Netflix dizisinin adı dönmeye başladı aramızda: You.

Joe ve Beck üzerinden sevgi ve saplantı dengelerine parmak gösteren dizide mantık hataları bir değil iki değil ama neden dizi hala kendini izlettirmeye devam ediyor? Hikayenin detayları içinizde bir yerlerden size göz kırpan Joe Goldberg’e dokunuyor olabilir mi? Ya da Beck’in benmerkezciliğinde kulağınıza tanıdık gelen bir şeyler mi var?

You psikolojisi

Abartılı yönleriyle aksiyon öğelerini; cinayeti, ölümün meşrulaştırılışını, kasten kötü kurgulanmış polisiye kurgusunu göz önünde bulundurmazsak You insan psikolojisi, ilişki dinamikleri, doğru/yanlış kavramı ve özel hayatın mahremiyeti gibi konulara hassas dokunuşlar yapan bir eleştiri dizisi.

Hayatını kitaplar, hikayeler ve gözlemler üzerine kurgulandıran Joe Goldberg (Penn Badgley), sevdiği insanlar ve inandığı şeyler uğruna her şeyi yapabileceğini ve sevginin tüm ahlaki/toplumsal kurallardan üstün olduğunu savunuyor. Konu felsefi açıdan tartışmaya açık.

Joe’nun çalıştığı kitabevinden kitap almaya gelerek hayatını komple değiştirdiğinin farkında olmayan Guinevere Beck (Elizabeth Lail); yazar olma hayaliyle New York’a taşınan, idealler ve kişisel problemler ikileminde savrulup duran bir kadın. Onun yaralarını sarmak ve hayatını ideallerine uygun bir hale çevirmek –kendine has yöntemleriyle– Joe’ya düşüyor. Zaten sorun da burada başlıyor.

Bu misyonu Joe’ya sahiplendiren kim?

Eski sevgili Candace; ergenliğinden itibaren Joe’yu doğruyla yanlışın ince çizgisinde yürüten, ona kimlik kazandıran kitabevi sahibi Mr. Mooney; Joe’nun kayıp anne-baba figürü ya da yan dairedeki kaosun mimarları Ron gibi karakterlerin altında ezilen öfkeli Paco’ların ve çaresiz Claudia’ların oluşturduğu toplum mu?

Hiçbiri mi?

Joe’nun gözetim altında tutma ve işleri yoluna koyma içgüdüsünün sadece Beck üzerinden değil, Paco karakteri üzerinden de ilerlediğini göz önünde bulundurursak içindeki bu saplantı sadece aşkla sınırlı kalmıyor. Joe’nun içinden çıkamadığı çok daha büyük bir şey var ve sanırım bunu görmek için bizlere ikinci sezonu beklemek düşüyor.

Aralık 2018’den beri yayında olan You, 2019’da yine Netflix’de izleyicisiyle buluşuyor olacak.

İlginizi çekebilir!