Geceleri yatmadan önce buzdolabında ufak bir göz taraması yapmaya yöneliyor, çekmecelerinizdeki atıştırmalıklara el atmadan uykuya dalmak istemiyor musunuz? Belki de bu gece yemek yeme alışkanlığı yüzünden istemediğiniz kilolarınızdan kurtulamayıp bu döngüden kendinizi dışarı çıkaramıyorsunuz.

İstenmeyen kilolara sebep olan gece yemek yeme alışkanlığı için yapılması gereken nedir?

İhtiyacın kaynağına inip sizi bu alışkanlığa yönlendiren sebebi bularak gece yemesiyle baş edebilmenizi sağlayacak 5 adımlık bir kurtuluş planı hazırladık!

Adım 1: Mucize beklemeyin

Her birimiz sihirli bir değneğin bize dokunup istemediğimiz özelliklerimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirmesini hayal ederiz. Fakat ne yazık ki istediklerimize ulaşmamız için hazırda bekleyen sihirli değneklere sahip değiliz. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsak harekete geçmek ve olumlu sonuçlar almak için çabalamak zorundayız.

Bu nedenle,

  • Konfor alanınızdan çıkmaktan korkmayın.
  • Ertelemeyin.
  • Zor olacağını kabul edin.
  • Çabalama kısmında isteksiz olsanız bile güzel sonuçlara odaklanmaya çalışın.

Adım 2: Fiziksel ve duygusal açlık arasındaki farkı biliyor musunuz? 

Bazen fiziksel ve duygusal açlığın arasındaki farkı ayırt etmek kolay olmayabilir. Dolabın kapağını açtıktan ve yemek istediklerinizi gördükten sonra bu açlığı kolaylıkla fiziksel ve doğal bir açlık zannedebilirsiniz.

Ancak, saat 6’da yediğiniz akşam yemeğinin ardından saat 9 civarlarında tekrardan kendinizi aç hissediyorsanız bu fiziksel bir açlık değildir. Açlığınızın fiziksel ya da duygusal olup olmadığını ayırt etmeniz için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Şu an kızgın, endişeli ya da yalnız hissediyor olabilir miyim?
  • Kendimi ödüllendirmek için yemek yemek istiyor olabilir miyim?
  • Acı ve üzüntü hislerinden kaçmak için yemeğe sığınıyor olabilir miyim?

Adım 3: Yediklerinizin sorumluluğunu alın

Gece yeme alışkanlığınızdan sorumlu olan tek bir kişi var, o da sizsiniz. Hiçbir sebep, kişi ya da olay bu alışkanlığınızın sorumluluğunu üstlenmez. Yemek yemeyi seçmek ya da seçmemek yüzde 100 olarak sizin kararınızdır.

Eşiniz eve gelirken pasta getirmiş olabilir, kızınız okuldan en sevdiğiniz çikolatadan bir paket alıp dönmüş olabilir, o gün doğum gününüz olabilir veya özel bir gününüz olabilir. Yedikleriniz de yemedikleriniz de ne olursa olsun sizin kararınızdır ve sizin sorumluluğunuz altındadır. Kendinize ve kararlarınıza objektif bir şekilde bakarak yaptığınız eylemlerin neticelerini kabullenin, sorumluluk alın ve dürüstlükten ödün vermeyin.

Adım 4: Gerçekten gece yeme alışkanlığı ile bağlarınızı koparmak istiyor musunuz?

Elbette kilo almaktan şikayet ediyorsunuz ve içinizden “Keşke bu alışkanlığımdan vazgeçebilsem” diyorsunuz. Ancak, gece yeme alışkanlığı sizin için gerçekten ne kadar rahatsız edici bir konu? Gerçek anlamda ondan vazgeçmek istiyor musunuz? Bu alışkanlıktan vazgeçtiğinizde boşluğa düşeceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Öyleyse şu durumlara bir cevap vermek gerek:

Sıkıntı: Sıkıntılı hissettiğiniz zamanları nasıl doldurmayı planlıyorsunuz?

Endişe: Endişe duyduğunuzda bu duyguyla başa çıkmak için planınız nedir?

Yalnızlık: Yalnız hissettiğinizde başvurduğunuz şey ne?

Bu sorulara cevap verdiğinizde ve gece yemenize neden olan sebepler için bir çözüm ya da yardımcı etken bulduğunuzda bu alışkanlıktan vazgeçmeniz çok daha rahat olacaktır.

Ayrıca gerçekten vazgeçmeyi düşündüğünüz bu alışkanlık için iki liste yapabilirsiniz; birinde neden gece yeme alışkanlığından vazgeçmek istediğinizi ve nedenlerini belirtebilir, ötekisinde neden gece yeme alışkanlığından vazgeçmek istemediğinizi ve nedenlerini sıralayabilirsiniz. Bu yöntem aradaki farkı görmenizi kolaylaştıracaktır.

Adım 5: Panikle baş edin

Gece yemesinden kurtulma rotasını izlerken zorlandığınız zamanlar olabilir. Nereden başlayacağım, nasıl ilerleyeceğim gibi sorularla kendinizi çıkmazda ya da panik halinde hissedebilirsiniz.

Bu durumda ne yapmalısınız? Tek başınıza baş etmekte zorlanıyorsanız yardım almayı kabul etmelisiniz. Belki bir uzmanla görüşebilir, bir diyetisyenden yardım alabilir veya eşinizden çocuklarınızdan size destek olmalarını talep edebilirsiniz. Kendinize bir not defteri alabilir, her gün gece yeme alışkanlığınızdan nasıl uzaklaştığınızı not ederek başarınızı gözle görülür hale getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP