RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

Rakamlar sadece zamanı, günü, ölçümü göstermedikleri yerlerde; birçok farklı inanışta ve ilimde aslında kendilerinden daha yüce bir gücü, spitirüel gelişimi veya temaları simgelerler. Bazı rakamlar birçok farklı inanışta aynı anlamlara gelir veya sürekli olarak tekrar ederek birçok farklı alanda karşımıza çıkarlar. Numerolog Melis Aygenin mucizevi büyüsüne keşfettikçe daha çok çekildiğini söylediği numeroloji de tam olarak bu sembole cevap veren mistik bir ilim. Numeroloji nedir, nasıl hesaplanır sizin için Numerolog Melis Aygen ile konuştuk.


Numeroloji nedir?

Numeroloji, sayıların gizli anlamlarına dair okült bir ilimdir. Evrensel sayı dili olarak da tanımlanan ilim; evrenin başka bir deyişle makro kozmosun sayılardan var olduğunu, kozmosta hiçbir şeyin tesadüfe yer vermeden sayıların varlığı ile mükemmel matematiğe sahip olduğunu savunur. Evren, gezegenler, Dünyamızın yörünge duruşunun ve Güneş’e uzaklığının matematiği, mevsimler, günler derken her şeyin sayısal bir düzen içinde meydana geldiğini varsayar.

Mikro kozmos olarak insana geldiğimizde ise numeroloji; kendimiz ve ruhumuz hakkındaki bilgileri ortaya çıkarmak, hayat amacınız ve yaşam yolunuz hakkında iç görü elde etmek, hakkınızdaki derin bilgilere ulaşmak için mükemmel bir araçtır. Numeroloji hesaplamaları iki bilgiye ihtiyaç duyar; taşıdığımız isim, göbek ismi ve soy ismimiz ile birlikte doğduğumuz tarih. 

Numeroloji’de; “İfade Numarası”, “Kalp Arzu”, “Yaşam Yolu” ya da “Kişilik” numaraları gibi birçok farklı sayı vardır. Seçtiğiniz ve merak ettiğiniz temel numaralar çerçevesinde, Sayı ve Harf Değer Tablosu’nu kullanarak sadece toplama işlemi ile hesaplamalarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Numeroloji sayılarının anlamı

Numeroloji manevi bir ilimdir. İyi niyet ve şifa sunar. Öncelikle Yaradan’ın yarattığı evrenin bizimle sayılar vasıtasıyla iletişim kurduğunu farkına vardığınızda, sayılar size kendilerini daha çok açar. Sahnenin arkasında işleyen gücü araştırdıkça, hem mucizelerle hem de sayılarla çevrili ve iç içe olduğumuzun kabulüne geçtikçe, Yaradan ve ilahi nizamının sayısal büyüleyiciliğine daha çok çekiliyorum.

Bizlere düşen görev de içimizdekine ulaşarak onu ortaya çıkarmak ve büyümemizi gerçekleştirmektir. Numeroloji;

  • Gelecek potansiyelinizi bilerek yolunuzda ilerlemeniz,
  • Kariyeriniz hakkında büyümeniz için hangi yön ve yolu nasıl takip edeceğiniz,
  • Ustalaşmaya geldiğiniz öğretileriniz,
  • Yaşamın getirdiği zorluklarla nasıl başa çıkacağınız,
  • Derinlerinizdeki armağanlarınız, karmik dersleriniz,
  • Negatif yönlerinizi olumlu bir güce kaydırmanız,
  • Acı ya da ıstırap yerine neşe ve mutluluğu anlamlandırmanız,
  • Başarıyı yakalayacağınız yönleri işaret etmek

adına, daha iyi bir birey olmanız için destek olur. 

Numeroloji’de kutsal sayılan rakamlar var mı, varsa bunlar nedir?

Benim için her sayının kendisine atfedilen ve yaşamın daha büyük amacına dair içgörü sağlayan belirli bir enerjisi vardır. Her biri, ilahi mantığı anlaşılabilir bir şekilde tanımlayan büyülü ve mistik bir değer taşır. Bu nedenle benim için her sayı kutsaldır.

Numeroloji nasıl hesaplanır?

Sorduğunuz sorunun cevabını numerolojik olarak “Kişisel Yıl” rakamı olarak adlandırıyoruz. Hesaplamasında ise doğum gününüzü, ayınızı ve hesaplamak istediğiniz yılı seçiyorsunuz.

Örneğin, doğum gününüz 6 Mayıs ise, 2021 yılında 1 sene boyunca hangi rakamın etkisinde olacağınızı şu şekilde gerçekleştiriyorum; 6+5+2+2+1=16 çift basamaklı sayılar da kendi içinde toplanarak sadeleşiyor, 1+6=7. Sonuç olarak 2021 yılında, 12 ay boyunca 7 rakamının etkisinde olacağınızı öğreniyorum. Ancak önemli bir bilgi vermek isterim: Toplamınız sonucuna 11, 22, 33 rakamlarına ulaşırsanız sayıları asla sadeleştirmeyin. Üstat enerji rakamları özel tılsıma sahip olduğundan tek haneye indirgenmiyor.

Numeroloji Kitabı’mın ilk bölümünde yer alan “Temel Sayılar 1-9” ve “Üstat Sayılar” bölümlerindeki eriştiğiniz sayının açıklamasını okuyabilirsiniz. Kısaca kişisel yıl rakamı için elde ettiğiniz sayı, yılı değerlendirmenize yardımcı oluyor. Kişisel yıl rakamınızın etki süresi de doğal olarak 12 ay ile sınırlıdır. 

Rakamların numerolojik anlamları nelerdir?

1: Güçlü ve korkusuz

Numerolojide 1 rakamı yeni başlangıçları ve aksiyon almayı temsil eder. Aynı zamanda bağımsızlığın da sembolüdür. Hayatımızı iyileştirmek için yeni adımlar atabileceğimizi ve gücümüzün farkında olmamızı önerir. Kişisel rakamı 1 olan insanlar yeni başlangıçlar yapmakta kendilerine güvenirler. Güçlü ve korkusuz bir yapıya sahiplerdir.

2: Dengeli ve feminen

Numerolojide 2 rakamı, feminen enerjiyi ve dengeyi temsil eder. İlişkiler için denge ve barış getirir. Ortaklıkları, tarafsızlığı ve çift yönlülüğü içinde barındırır. Kişisel rakamı 2 olan insanlar, karşılaştıkları durumlarda durumun 2 tarafını da görüp buna göre hareket ederler. Ara bulucu bir yapıya sahip olurlar.

3: Yaratıcı ve becerikli

Yaratıcılığı düşünceyi temsil eden 3 rakamı sanatsal bir gücü temsil eder.  3 rakamının meraklı bir doğası vardır ve farklı sanatsal becerileri ortaya çıkarır. Bunun yanında iletişimi de sembolize eder. Güçlü iletişim becerilerinin yanında artistik dışavurumu da teşvik eder. Kişisel rakamı 3 olanlar, enerjik ve optimist bir bakış açısına sahiplerdir. Çocuk ruhlu yapısı olan bu insanlar ortamlarda dikkat çekmeyi severler.

4: Mantıkli ve disiplinli

Numerolojide 4 rakamı, mantığı ve düzeni temsil eder. Sıkı çalışmak ve disiplin gibi konular 4 rakamının altında toplanır. 4 rakamı içimizdeki kontrolcü ruhu açığa çıkarabilir ve disiplinli bir çalışma anlayışı benimsememize yardımcı olabilir. Kişisel rakamı 4 olan insanlar çalışmalarına oldukça önem verirler ve bu durum özel hayatlarında dengesizliğe yol açabilir. 

5: Özgür ve enerjik

Numerolojiye göre 5 rakamı maceracı ve meraklı ruhu temsil eder. Farklı ortamlar ve durumlara adapte olmamızı kolaylaştıran bir yanı vardır. 5 rakamı özgür ruhu dışarı çıkarır ve bağımsızlığı da hayatımıza getirme potansiyeline sahiptir. Kişisel rakamı 5 olanlar, özgürlüğüne düşkün insanlardır ve genelde deneyim kazanarak bir şeyler öğrenmeyi tercih ederler. 

6: Şefkatli ve duygusal

6 rakamı, koşulsuz sevgiyi temsil eder ve destek ve iyileştirme yeteneğini açığa çıkarır. Şefkat ve empati duygularını sembolize eder. Genellikle 6, duygularla hareket etme içgdüsünü öne çıkarır. Kişisel rakamı 6 olan insanlar hayatlarında alma-verme dengesini kurmakta zorlanabilirler.

7: Odaklı ve sezgisel

7 rakamı odağı ve sezgileri temsil eder. Detaylara dikkatli yaklaşmamızı sağlar. Kişisel rakamı 7 olan insanlar, doğru bilgiye ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar. Meraklı ve entelektüel bir kişilikleri vardır.

8: Bereketli ve şanslı

8 rakamı numerolojiye göre bereketi temsil eder. Kişisel rakamı 8 olan kişiler, maddi ve manevi olarak zorluklarla nadir karşılaşırlar. Bu kişiler doğuştan lider özelliklerine sahiplerdir. Bulundukları ortamın kontrolünü ellerine alırlar.

9: Bilge

Numerolojide 9 rakamı potansiyel sonları ve yeni başlangıçları temsil eder. Dönüşümü sembolize eden 9, bilgelik ve güç ile açılacak yeni kapıların haberini verir. Kişisel rakamı 9 olan insanların iletişim yetenekleri güçlüdür ve yeni ortamlara kolaylıkla adapte olabilirler. Farkındalıkları da gelişmiştir ve genellikle diğer insanlara ders verecek niteliklere sahiplerdir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP