YAZAN: BURCU ERBAŞ

Cinselliğin hiç konuşulmadığı, hayatın doğal bir parçası olarak görülmediği karanlık günlerden birçok kişinin kendi cinselliğini benimseyebildiği, yaşayabildiği ve açıkça konuşabildiği zamanlara geldik. Herkesin, hala toplumda bir ayrıcalık olan cinsel yaşam özgürlüğünü edinebilmesi, saygı ve sevgi ile karşılanabilmesi için gitmemiz gereken daha çok yol var. Emek isteyen bu yolda da en büyük rehberimiz seks pozitiflik olabilir. Siz de seks pozitifliğin yargılardan uzak, hoşgörülü, kapsayıcı, güvenli ve zevkli dünyasına girmek istiyorsanız, okumaya devam edin!


Seks pozitiflik nedir?

Seks pozitif olmak kişinin kendi cinselliğine; kimlik, yönelim, arzu, fantezilerine ve başkalarının cinselliklerini yaşayış biçimine dair pozitif bir bakış açısına sahip olmasıdır. Temelinde cinselliği insanlığın doğal ve olağan parçalarından biri olarak görmek ve herkesin cinselliği birbirinden farklı ve çok çeşitli şekillerde yaşayabileceğini kabul etmek yatar. Bu çıkış noktası sekse, yargının ve tabuların olmadığı bir alan tanıyarak herkesin katılabileceği bir konuşma başlatır. Cinsel aktivitenin ister bireysel ister katılan tarafların onayı ile beraber yapıldığında iyi olma halini arttırdığını ve sağlığı desteklediğini söyler. Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği tanımda da cinselliğe dair pozitif ve saygılı bir bakış açısı cinsel sağlığın temelini oluşturur.

Seks pozitiflik tüm diğer karakteristiklerinden önce bireysel bir pratiktir. Kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi ve sevmesi cinselliğini de olduğu gibi kabul etmesi ve sevmesinden geçer. Kişinin kendi arzu ve aksiyonlarını yargısızca; sosyal öğretilerden, baskılardan, önyargılardan uzak yaşamasına yardımcı olur. Sonucunda bu perspektif bireysellikten toplumsal boyuta yükselir.

Seks pozitifliğin kısa tarihi

Seks pozitiflik 20.yüzyılda özellikle kadınların ve kuir toplumu baskılamak için kullanılan seks-negatif akımına karşın doğmuştur. Cinsellik ile ilişkiledirilen utanç, korku, bilinmezlik ve suçluluk duygusunu kaldırma amacı gütmüştür.

Neden seks pozitiflik?

Binlerce yıldır tabu olarak görülen ve hala birçok toplumda bastırılması gereken bir aktivite olarak görülen seksin en az yemek yemek, nefes almak kadar doğal ve normal bir olgu olduğunu kabul etmek, cinselliğin üzerindeki sisi ve yükü kaldırır.

Yükün kalması ile seks diğer her konu gibi konuşabilir bir hale gelir. Kendimize ve başkalarına karşı utanç ve yargı duymadan cinselliği konuşabilmek hepsinden önce bireysel güvenliği getirir. Cinsel rıza alabilme, verebilme, sınırları belirgin şekilde çizebilme, koruyabilme ve saygı görebilmeyi sağlar. İstenmeyen hamilelikleri, cinsel yolla aktarılan hastalıkların yayılmasının önüne geçer.

Herkesin kiminle, ne zaman, ne şekilde, hangi sıklıkta cinsel aktiviteye gireceğine sadece kendi zihni, kalbi ve bedeni ile karar verebilmesini sağlar.

Aynı zamanda her tür cinsel aktivitenin daha zevkli geçmesini sağlar. Partnerlerin aldıkları hazzı katlamak için birbirlerini rahatlıkla yönlendirebilmelerini, yeniliklere açık olabilmeyi, onay sınırları çerçevesinde fantezileri gerçekleştirebilmeyi getirir. Heteronormatif ilişkiler içinde yaşanan orgazm eşitsizliğinin kapanmasına ve kadınların seksten daha çok keyif almasına yardımcı olur.

Seks pozitiflik ne demek değildir?

Bir kişinin seks pozitif olması her tür cinsel aktiviteye, yeni deneyimlere, ilişki türlerine açık ve istekli olması anlamına kesinlikle gelmez. Kişilerin kendilerini; isteklerini ve sınırlarını tanımaları ve toplumsal bir baskı olmadan onay ilişkisi dahilinde özgürce yaşamaları anlamı taşır.

Cinsel pozitif bir kişi cinsel hayatı farklı, dinamik, çok partnerli bir kişi olmak zorunda değildir. Seks pozitiflik bireysel deneyimlerden, cinsel geçmişten bağımsızdır. Cinselliğe dair edinilmiş bir bakış açısıdır.

Seks pozitiflik toplumsal değerlerin yok olması anlamına gelmez. Kişinin önem verdiği ailevi, kültürel ve dini değerlerinin içerisinde, herhangi bir baskı, zorlanma, utanç, korku hissetmeden kendini tanıması, hayatını yaşayabilmesi ve diğer tüm insanlara saygı gösterebilmesidir.

Nasıl daha seks pozitif olabiliriz?

  • Seks pozitiflik ile cinsellik eğitimi el ele ilerler. Küçük yaştan itibaren herkese cinselliğin konuşulabilir, tartışmaya açık, değişken, farklı ve çok zengin bir konu olduğunu aşılamak daha seks pozitif bir geleceğe götürür.
  • Seks pozitiflik düşünce ve ifade özgürlüğüne benzer. Herkes herkesin düşündüğüne ve söylediğine katılmak zorunda değildir fakat herkes herkesin bunu yapabilme hakkına saygı duymak zorundadır.


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...



BLOOM SHOP