YAZAN: BURCU ERBAŞ

Gece uykuya dalarken, trafik esnasında, ilgilenmediğimiz bir konu konuşulurken zihnimiz ister istemez zamanımızı daha keyifli kılan hayallere dalar. Bu hayaller nasıl bir hayat yaşamak istediğimiz, geçmişte bazı aksiyonları farklı yapmış olsaydık şimdi nasıl olurduk gibi düşüncelerden üreyebilirken, cinselliği yaşayış biçimimizi irdeleyen senaryolara da evrilebilir. Ve bazı cinsellik yüklü hayallerimiz, bilinçli veya bilinçsizce bizimle kalır; tekrar tekrar zihnimizde oynamaya ve cinsel arzumuzu arttırmaya devam eder. Artık hayalimiz bir cinsel fanteziye evrilmiştir. Genellikle tabulaştırdığımız cinsel fanteziler, aslında her birimizin zihinsel ve bedensel sağlığında önemli rol oynuyor. Fanteziler zihinsel sağlığı nasıl destekliyor yazımızda inceledik!


Cinsel fantezi ne anlama geliyor?

Fanteziler; hayal gücümüz sayesinde oluşturduğumuz, zihinlerimizin içinde; bilinçli olarak veya bilinçaltımızla şekillendirdiğimiz, istediğimiz an zihnimizde oynattığımız senaryolardır. Cinsel içerikli fantezileri, diğer fantezilerden ayıran tek fark da içeriğinin arzularımızı arttırması ve fiziken bedenimizi kan dolaşımımızı hızlandırarak, kalp ritmimizi yükselterek uyarmalarıdır.

Günümüzde cinsel fanteziler sıklıkla cinsel yönelim bozuklukları ile karıştırılır. Bu durum cinsel fantezi kurmanın, paylaşmanın veya yaşamanın tabulaşmasına sebep oluyor. Her fantezi toplumsal normların dışında, cinsel bozukluk olarak değerlendirilecek kadar ilginç, sapkın veya yoğun değildir. Aksine, çoğu cinsel fantezi oldukça yaygın olarak görülen, gerçek hayatta ve her birimizin iç dünyasına yakın olabilecek hayallerdir.

En yaygın cinsel fanteziler

Cinsel fanteziler; rol yapma, çeşitli cinsel davranışlarda bulunma, güç oyunları, spesifik senaryoları canlandırmak üzerine olabilir. En yaygın görülen cinsel fanteziler aşağıdaki gibidir:

 • Aldatma
 • Çok partnerlilik
 • Dominasyon ve itaatkarlık
 • Kamusal alanlarda cinsel aktivitede bulunma
 • Role bürünerek; taklit yaparak, kostüm giyerek cinselliği yaşama
 • Aynı cinsel kimliğe sahip birisi ile cinsellik yaşama
 • Partnerler arası cinsel kimlik değişimi; cinsel kimlikleri çeşitli yollarla; kıyafetler, konuşma, ses ile esnetme

Fantezi kurmak zihinsel sağlığı nasıl etkiliyor?

1. Analitik düşünmeyi güçlendiriyor.

Yapılan minik çaplı bir araştırmada, bir grup insandan ya romantik ya da uçarı cinsel fanteziler kurmaları isteniyor. Daha sonra her iki gruba da odaklanma oranları ölçecek bilişsel bir test veriliyor. Sonucunda ise her iki grupta, zihnin farklı bir bölgesinin uyarıldığı görülüyor. Daha uçarı cinsel fantezi kuran kişilerde zihnin sol; analitik düşünme, problem çözme ve odaklanmadan sorumlu tarafının güçlendiği ölçülüyor.

2. Yaratıcılığı besliyor.

Romantik tonda cinsel fantezilere dalan kişilerde ise zihnin sağ; yaratıcı, duygusal, sezgisel tarafının baskınlaştığı görülüyor. Bu da kişinin hayata bakış açısını genişletiyor, büyük resme bakabilmesini, daha yaratıcı ve duyguları ile iletişim haline olmasını sağlıyor.

Fantezilere sahip olmanın diğer pozitif etkileri

 • Uyarılmayı arttırıyor, cinselliği keyifli kılıyor.
 • Kişinin kendi otantik halini tanımasına, yaşatmasına yardımcı oluyor.
 • Partnerin de rızası ile beraber fantezi canlandırılıyor ise, bireyler arasındaki cinsel ve duygusal bağ kuvvetlenebiliyor.
 • Cinsel utanç ortadan kalkıyor, birey kendini çok daha mutlu ve özgüvenli hissediyor.

Fantezileri nasıl canlı tutabilir hatta gerçek hayata taşıyabiliriz?

Fantezileri canlı tutmanın en doğal ve etkili yolu kişinin kendi bedenini ve verdiği reaksiyonları takip etmesidir. Bir olay, kişi veya düşüncenin zihni ve bedeni uyarması olası bir fantezinin başlangıcını verebilir. Aynı şekilde bir durumun veya kişinin bedende kasılma, gerilme, kapanma, rahatsızlık hisleri yaratması, nelerden hoşlanıldığını anlamaya ve partner(ler) ile açıkça paylaşabilmeye yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra bireysel olarak bir fantezi günlüğü tutabilir; farklı düşünce ve senaryoların zihniniz ve bedeninizde yarattığı hisleri, tepkileri not edebilirsiniz. Bu pratikle yaratıcılığınızın gelişmesine olanak sağlayabilir ve aldığınız cinsel tatminini katlayabilirsiniz.

Fantezileri gerçek hayata taşımanın ilk adımı rızadan geçer. İlişki seviyeniz ne olursa olsun, eğer fanteziniz bir veya birden çok kişiyi içeriyorsa, partner(ler)inize isteklerinizi açık ve net bir şekilde anlatmanız ve tam rızasını almanız gerekiyor. Fantezi sırasında da partner(ler)inizin sözlü ve sözlü olmayan tepkilerine dikkat göstermek ve herkesin keyif aldığından emin olmak önem taşıyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP