YAZAN: BURCU ERBAŞ

Günümüzde insan ilişkilerini açıklamak, karşımızdaki kişinin niyetlerini fark edebilmek kadar kendi duygu ve düşüncelerimizi anlamlandırabilmek için de birçok yeni psikolojik terimle tanışıyoruz. Situationship de bunlardan bir tanesi. Yakın zamanda TikTok üzerinden sıklıkla paylaşılarak hayatımıza giren bu terim birçoğumuz için yeni olsa da simgelediği ilişki durumu aslında hepimize çok yakın: “Aramızda şu an ne var?” İki kişi arasında romantik bir bağın olduğu fakat ilişkinin türüne dair herhangi bir konuşmanın yapılmadığı situationship durumu iyi halinde taraflara esneklik ve özgürlük sağlarken ekstrem uçlarında kişinin ruhsal sağlığını aşağıya çekebiliyor. Tam da bu nedenle situationship ne demek ve böyle bir ilişki durumunun içinde olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz sorularını cevaplamamız gerekiyor.


Situationship ne demek?

Bir ilişkinizi açıklamak için “Tam olarak ne olduğumuzu bilmiyorum, sevgili gibiyiz ama değiliz de.” cümlesini kurdunuz mu? Cevabınız evetse siz de bir situationship içerisinde bulunmuşsunuz.

Tanımlanmamış her tür romantik ve cinsel ilişki situationship olarak değerlendirilebiliyor. Tanışmanın ve birkaç buluşmanın sonrasında romantik ve cinsel çekimin büyüdüğü, iletişimin sıklaştığı fakat ilişkinin temellerinin konuşulmadığı “gri” evreye situationship deniyor. Taraflar birbirlerinin başka insanlarla görüşüp görüşmediğinden veya bir ilişki isteyip istemediğinden tam anlamıyla emin olamıyor. Bardağın dolu tarafında bu durum taraflara başka insanları tanıma, isteklerine karar verme, beklenti veya sorumluluk altına girmeme özgürlüğü tanırken bardağın boş kısmında bu belirsizlik hali çokça kafa karışıklığına, iletişim kopukluğuna, hayal kırıklığına sebebiyet verebiliyor.

Normal şartlarda birçok ilişki tanımlanmadan önce bu evreden geçiyor. Günümüzde bu evreyi bu denli popüler ve maalesef can alıcı kılan unsursa giderek uzayan hatta başlı başına bir ilişki formuna dönüşen situationship dönemleri oluyor. Birbirlerine istek ve beklentilerini söylemeyen taraflar kendilerini ya ciddi ilişki kurmak isterken yanlış kişiyle beraber buluyor ya da sadece keyifli vakit geçirmek isterken ciddi ilişkiye zorlanıyor.

Situationship ilişkisi içinde olduğunuzun en belirgin işaretleri

Situationship’i diğer tüm ilişki durumlarından ayıran belirleyici unsur sürekli ve daimi bir belirsizlik hali oluyor. Buna bir de iletişimde yaşanan dengesizlikler ve ilişkiyi ciddileştirmemek için harcanan ekstra efor hali eklenince situationship kişinin enerjisini aşağıya çeken yorucu bir hale evrilebiliyor.

Aşağıdaki işaretler doğası gereği belirsiz olan bu ilişki durumunu fark etmeye yardımcı olabiliyor:

 • Var olan ilişkinin ne olduğuna veya dinamiklerine dair hiçbir konuşma yapılmamışsa,
 • İletişim sıklığı en az sevgili olan kişilerinki kadar yoğunsa fakat sohbetin içeriği her daim hafif, gündelik ve ciddiyetten uzaksa,
 • Başka kişilerle de görüşülmeye ve konuşulmaya devam ediliyorsa,
 • Exclusive olmak yani tek eşli bir ilişki kurmak hiç konuşulmamışsa,
 • Geleceğe dair herhangi bir yorum yapmaktan kaçınılıyorsa,
 • İletişim veya görüşme sıklığında herhangi bir düzen veya stabilite yoksa,
 • Cinsel çekim duygusal bağdan daha yoğun hissediliyor veya öne çıkıyorsa,
 • Buluşmaların odak noktası cinsellik oluyorsa,
 • Arkadaş ve aileler ile hiç tanışılmamış veya bahsi dahi geçmemişse,
 • Kişiler kendinlerini bir “sır” gibi hissediyorsa,
 • Karşı tarafa nasıl davranılması, seslenilmesi, ne zaman yazılması veya aranması gerektiği konusunda hep bir tereddüt ve çekince hissediliyorsa,

situationship’ten bahsedilebiliyor.

Situationship ilişkisinden nasıl çıkılabilir?

Genel anlamda geçici ve sadece bir süreliğine yaşanan situationship’ler ya ciddi bir ilişkiye dönüyor ya da kişiler arasındaki bağ kopunca sona eriyor. Nitekim bu durum normalden daha uzun sürüyor, kişiler kendilerini sadece iletişimlerini koruyabilmek için istemedikleri durumlarda buluyor ve sonucunda ruh ve zihinsel sağlıkları aşağıya çekiliyorsa belirsizliği sona erdirmenin yani situationship’ten çıkmanın bazı yolları bulunuyor.

1. Transparanlık

Açık ve dürüst iletişim situationship’e netlik getirmenin en kolay ve etkili yolunu oluşturuyor. Bu, tarafların birbirine her duygu, düşünce ve isteklerini açıkça dillendirmesi anlamına gelmiyor. İki kişinin de aynı noktada olmasını sağlayacak kadar istek, beklenti ve duygu paylaşımının yapılması ilişkinin toksik veya istenmeyen bir yöne doğru gitmesini engelliyor. Bu iletişim şu şekilde ilerleyebiliyor: “Şu anda herhangi bir ciddi ilişki kurmak istemiyorum fakat seninle keyifli vakit geçiriyorum ve buna devam etmek istiyorum.”, “Aramızdaki bağın bir gün ciddi bir ilişkiye dönüşmesini isterim.”, “Seninle zaman geçirmeyi çok seviyorum ama bilmeni isterim ki başka kişilerle de görüşüyorum.”

2. Gerçekçi istekler

Situationship’in toksikleşmesinin en büyük nedenlerinden birisi, tarafların bir gün kendi beklenti ve isteklerinin gerçekleşeceği hayali ile iletişimi sürdürmesinden kaynaklanıyor. “Bir gün ciddi bir ilişkimiz olacak” beklentisi ile yaşamak, karşı tarafın ciddi bir ilişki istediğini bilmek ilişkinin zararlı bir yola girmesine yetebiliyor.

3. Sağlıklı sınırlar

Karşınızdaki kişinin size nasıl davranmasını istiyor, nelere anlayış gösteriyor, nelerde ise gerçekten çok üzülüyorsunuz? Konu ilişkiler olunca herkesin üzüldüğü, takıldığı, kabul ettiği noktalar birbirinden çok farklılaşabiliyor. Geleneksel ilişki kalıplarının dışında olmak; çok eşli, tanımsız bir ilişki istemek de aşk filminden fırlamış tutkulu bir romantizm istemek de eşit derecede normal ve kabul edilebilir istekler. Önemli olan kişinin kendisi için ne istediğini bilmesi ve sadece bu isteklerine saygı gösteren davranış modellerini kabul etmesi oluyor.

4. Nezaket

İlişkinin türü veya derecesi ne olursa olsun herkes nazik, anlayışlı ve dürüst bir tutumu hak ediyor. Bu durum situationship’ler için geçerli olmakla beraber belki de en önem kazandıkları an bu belirsizlik anları oluyor. İster istek ve beklentiler konusunda açık ve net olmakla isterse de ilişkiyi doğru zamanda sona erdirebilmekle nezaket, belirli sınır ve tanımların olmadığı zamanlarda kişilerin duygularının incinmemesi için en güçlü kartımız oluyor.

5. İlişkiyi kesebilmek

Her situationship ciddi bir ilişkiye dönüşmek zorunda değil. Bu gerçeği kabullenerek içinde bulunulan ilişkilerin bize nasıl hissettirdiğine, istek ve ihtiyaçlarımıza ne denli cevap verdiğine bakarak bir karar almak, situationship’ten en doğru çıkış rotasını çiziyor. “Şu anda sahip olduğumuz ilişki seviyesi bizi mutlu ediyor mu, bize yeterli geliyor mu?” Bu sorunun cevabı ister olumlu ister olumsuz bir sonuca yol açsın bizi hayal ve isteklerimize bir adım daha yaklaştırıyor ve bize bir öğrenme şansı sunuyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP