YAZAN: MİRAY AKIN

Özellikle sosyal medyanın hayatımızın önemli bir parçası ve cep telefonlarımızın birer uzvumuz haline gelmesiyle birlikte sosyalleşme ve flört anlayışlarımız da değişti. Dijitalleşme ile birlikte değişen davranış biçimleri hayatımıza yeni kelimeleri davet ederken modern ilişki terimleri de tanıdık hikayelerin somut bir hale bürünmesini sağlıyor. İşte kelimelere uzak olsak da öykülerine yakın olduğumuz modern ilişki terimleri…


Ghosting

Modern ilişki terimleri arasında adını en sık duyduğumuz kelime şüphesiz ghosting. Türkçeye hayalet olma şeklinde çevirebileceğimiz bu terimi duymamış olsanız da bile çevrenizde bu durumu yaşamış birini tanıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Ghosting, bir ilişki sırasında partnerlerden birinin bir anda tıpkı bir hayalet gibi kaybolması, aralamalara ve mesajlara dönmemesi anlamına geliyor.

Zombieing

Zombilerin nasıl olduğunu birçok korku filminden biliyoruz. Ölüp yeniden dirilen zombiler gibi biten bir ilişki sonrası aniden bir tarafın ortaya çıkması da kişiyi bir ilişki zombisine dönüştürüyor ve tıpkı filmlerde olduğu birçok probleme neden oluyor.

Haunting & Orbiting

Başka birçok korku filmi konusunun da “musallat olma” üzerine olması modern ilişki terimleri arasına zombieing gibi haunting’i de yerleştiriyor. Çünkü bu terimi tanımlayan davranış da zombieing gibi bir o kadar korkunç. Sizinle direkt iletişim kurmayan ama sosyal medya hesapları üzerinden de beğenileri, hikayeleri takip etmeleri derken varlığını hissettiren kişilerin birer “musallat” olduğunu söylemek gerekiyor. Haunting’e benzer olarak orbiting’de yani yörüngede olma durumunda ise karşınızdaki kişi sosyal medyadan sizi takip ediyor ancak beğeni dahil hiçbir etkileşime geçmiyor.

Breadcrumbing

Yemleme olarak da çevirebileceğimiz bu terim adı çok fazla bilinmese de hikayesi bol olanlardan biri.  Eğer bir kişi arada sırada ortaya çıkıyor ve güzel jestlerle karşısındakini kötü bir tabirle “yemleyip” ardından da ortadan kayboluyorsa buna breadcrumbing deniyor.

Lovebombing

Breadcrumbing’den farklı olarak arada sırada değil de sürekli olarak jestlerde bulunmak, bir nevi karşıdaki kişiyi aşk bombardımana tutmak olarak literatürde kendisine yer bulan bu davranış abartıya kaçma hallerinde tehlikeli hale gelebiliyor.

Gaslighting

1944 yapımı Gaslight filmini izlemiş miydiniz? İşte bu terim anlamını bu filmden alıyor ve ilişkide bir tarafın diğerine manipülasyon yapmasını anlatıyor. Oldukça tehlikeli olduğu gibi, psikolojik bir problem olduğu da ileri sürülen bu davranış biçiminde, kişi karşısındakini yapmadığı şeyleri yaptığına dair inandırabiliyor ve onu tamamen etkisi altına alabiliyor.

Stashing

Siz karşınızdaki kişi ile güzel giden bir ilişki yaşadığınızı düşünüyor, ikiniz birlikteyken her şey çok güzel olsa da onun arkadaşlarıyla veya ailesi ile tanıştırılmıyor ve tanıştırılmamak için de karşı tarafın çaba harcadığını fark ediyorsanız stashing mağduru olabilirsiniz.

Benching

Söz konusu sosyal medya olduğunda, klavyenin vermiş olduğu gizli güç sayesinde her türlü davranış biçimi ile karşılaşmak mümkün oluyor. Bunlardan biri olarak benching’in temelini oluşturan yedekleme durumu karşımıza çıkıyor. Tıpkı bilgisayara bir klasörü yedeklerü gibi yüz yüze görüşmek yerine internette biri sizi yedekte tutuyorsa buna benching deniyor.

Cloaking & Phubbing

Kötü bir ilk buluşma yaşadınız diyelim, ilk yapacağınız şey karşı tarafı her yerden engellemek mi olurdu? Cloaking, bu kaba davranışı tanımlamak için kullanılıyor. Bir buluşma sırasında ise sizinle asla ilgilenmeyen bunun yerine telefonu ile vakit geçiren kişi de phubbing yapmış oluyor.  

Peacocking & Catfishing

Bir erkek tavus kuşunun dişi tavus kuşunu etkilemek için kuyruğunu nasıl açtığını biliyoruz. Peacocking’de benzer bir şekilde kişinin kendisini olmadığı biri gibi yansıtmasına ve gösterişe yönelik hareketler yapmasına deniyor. Özellikle sosyal medyada tamamen başka birinin kimliğine bürünmek ve bu kimliği kullanarak başkaları ile flört etmeye ise catfishing deniyor.

Cushioning

Modern ilişki terimleri sözlüğünün çok da yeni olmayan üyesi cushioning ise ayrılık sinyallerinin olduğu bir ilişkide, bir tarafın ayrılık acısı yaşamamak adına üçüncü bir kişiyi adeta bir “yastık” olarak kullanması anlamına geliyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP