Konu romantik ilişkilere geldiği zaman her şey olduğundan daha karmaşık bir hal alır. Ufak tartışmalar veya anlaşmazlıklar çözülemeyecekmiş, sanki mutluluk çok uzaktaymış gibi bir algı oluşur. Böyle zamanlarda da taraflar için orta yolu bulmak zorlaşır ve ilişkide tıkanıklıklar meydana gelir. İşte bu gibi durumlarda, taraflar arasındaki bağı ve iletişimi geliştirmek olumlu sonuçlar meydana getirebiliyor! Siz de henüz terapi için erken olduğunu düşünüyorsanız, ilişkinize bir şans daha vermek istiyorsanız veya sadece ilişkinizi derinleştirmek istiyorsanız işte romantik ilişkileri güçlendirmeye yardımcı 4 alternatif yol!


Birlikte yeni şeyler deneyin

İlişkileri canlı tutmak konusunda verimli sonuçlar yaratan romantik buluşmalar ve aktiviteler zaman zaman monoton bir hale gelebiliyor. Özellikle uzun ilişkilerde günlük rutinin ve alışkanlıkların içine karışan bu romantik buluşmalar, tahmin edilebilir bir hal alıyor ve sıklıkla tarafların kendi işleriyle meşgul olmasıyla sonuçlanıyor. Bir düşünün. Romantik bir yemeğe gittiğinizde kendinizi hiç telefonunuzda mail okurken veya sosyal medyada gezinirken bulmadınız mı? Evlilik ve aile terapisti Joree Rose, bu duruma karşı sürekli olarak yeni şeyler denemeyi öneriyor. Her iki taraf için de konfor alanından çıkmanın ve heyecan verici anları paylaşmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizen Rose, rutinin dışında kalan ve ilişkiye boyut katan her türlü aktivitenin önemini vurguluyor.

Bu aktiviteler, adrenalin dolu ekstrem sporlar veya huzur dolu bir kitap kulübü olabilir. Önemli olan her iki taraf için de ilgi uyandırıcı ve yeni olması. Yeni bir aktiviteye başlandığı zaman zihin, otomatik olarak “başlangıç zihni” olarak adlandırılan bir yapıya geçer. Daha meraklı, pozitif, esnek, öğrenmeye açık ve yaratıcı olan bu zihin yapısı, aynı zamanda yargıdan da uzaktır.

Kendi terapistiniz olun

İlişkiler hakkında yazılmış kitaplar, çiftlerin birbirlerini anlayabilmeleri, problemleri görmeleri ve empati yeteneklerini geliştirebilmeleri için uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor. Çiftlerin bu kitapları beraber okumaları ve üzerinde tartışmak için zaman ayırmaları hem kendi ihtiyaçlarını görmeleri hem de karşı tarafı daha iyi anlamaları konusunda yardımcı oluyor. Benzer şekilde güvenilir kişiler tarafından hazırlanan video ve podcastler de tarafların ilişkileri ve ihtiyaçları konusundaki farkındalıklarının artmasını destekliyor.

Ayrıca kalabalık arkadaş gruplarıyla hatta özellikle çiftlerle buluşmak da ilişkilerin güçlenmesi konusunda oldukça etkili oluyor. Farklı insanların ilişkilerini dışardan gözlemlemek empati yapmaya, empati yapmak da karşı tarafı anlamaya yardımcı oluyor. Ayrıca bu farkındalık süreci bir güven ortamında gerçekleştiği için taraflar savunmacı veya saldırgan bir tavır sergilemiyor.

Haftada en az 1 kere özel bir aktivite yaptın

İlişkilerde, tarafların her türlü dikkat dağınıklığından uzakta “sadece” birbirine ayırdığı zamanlar oldukça önemli! Ajandalar ne kadar kalabalık olursa olsun yapılması gereken şey aslında çok basit: Birbirinize zaman ayırmak. İlişkinin temelini oluşturan bu unsur, tarafların birbiri ile olan iletişimlerini koruyabilmeleri konusunda çok büyük bir önem teşkil ediyor. Uzun bir günün veya haftanın ardından, sizin için özel olan o kişiyle keyifli bir yemeği paylaşmak, parkta gezintiye çıkmak veya bir bardak çay içmek, düzenli aralıklarla yapıldığı zaman, ilişkilerin canlı ve taze kalmasını sağlıyor ve her şeyin temeli olan iletişimi sağlıklı kılıyor. Bu özel gecelerde önemli olan şey dikkatin dağılmaması, günlük hayatın ilişkiyi ikinci plana bırakmaması ve her iki tarafın da keyif alması!

Cinsel hayatınıza özen gösterin

Tahmin edebileceğiniz gibi cinsel hayat ilişkilerin temel taşlarından bir tanesini oluşturuyor. İlişkinin sağlam ve sağlıklı adımlarla ilerlemesini sağlayan cinsel hayat, karşılıklı olarak tatmin yaratmadığı zaman çözülemez problemler çıkmasına da neden olabiliyor. Cinsel hayatınızda problemler yaşadığınızı düşünüyorsanız, partnerinizle bu durumun üzerine çalışmak ve farklı çözümler denemek için zaman ayırmanız gerekebilir. Bu şekilde daha derin bir bağ kurabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

BLOOM SHOP