YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: BRITISH VOGUE

Size en çok ne evinizde hissettiriyor? Kimimiz gerçek evinden hatta ülkesinden kilometrelerce uzakta yaşıyor, kimimiz yeni bir eve taşınıyor, iş değiştiriyor, okula başlıyor. Bir başka deyişle her birimiz konfor alanından uzakta yaşamlarımızı sürdürüyor olabiliriz. Böylesi zamanlarda, hayatın getirdiği tüm değişimlerin ortasında bize sakin bir liman olacak, topraklanmamızı, içtenliği ve samimiyeti hissetmemizi sağlayacak bir araca ihtiyaç duyabiliyoruz. Kitaplar, her ihtiyacımızda yanımızda olduğu gibi, bir evin içtenliğini ve sıcaklığını hissetmemize de yardımcı olabiliyor. Bloom Kitap Kulübü’nün eylül ayı seçkisinde sizi evinizde hissettirecek en iyi 5 kitap önerisini derledik, keyifli okumalar!


Yeniden, Zeyneb Uras

Geçmiş yıllarda geçirdiği kötü bir kazadan sonra bedenini, zihnini ve ruhunu sevgi, şefkat, farkındalık ve hareket ile iyileştirmiş olan yoga eğitmeni ve mentor Zeyneb Uras, şifalanma yolculuğunu yeni kitabı Yeniden‘de anlatıyor. Okuyan herkesin kalbini ısıtmayı, büyümesi ve gelişmesi için alan açmayı, ilham vermeyi amaçlayan Uras, zorlu zamanlardan geçerken aradığımız gücü sevgide, anlayışta, şefkatte bulabileceğimizi ve hiçbirimizin yaşam yolculuğunda yalnız olmadığını söylüyor.


8 Rules of Love: How to Find It, Keep It, and Let It Go, Jay Shetty

Kadim öğretileri viral yapma hedefi olan modern yaşamın en popüler şamanlarından Jay Shetty, yeni kitabı 8 Rules of Love‘da antik bilgileri günümüz araştırmaları ile harmanlayarak romantik ilişkilerin her aşaması için bir rehber oluşturuyor. Nasıl sevmeli ve sevilmeliyiz sorusuna bir cevap vermeyi amaçlayan Shetty ilişkilerimizde nasıl evimizde hissedebileceğimizin ve nasıl kendimizin en iyi versiyonuna dönüşebileceğimizin yolunu çiziyor. Kendimizi, partnerimizi, yaşamımızı ve tüm dünyayı 8 adımda daha iyi sevmemizi sağlıyor.


Kuru Kız, Ayfer Tunç

Kendi toplumu tarafından ötekileştirilmiş ve dışlanmış bir kadının yurdunu terk ederek “Dünya’nın Sonu”na yani Arjantin’in Ushuaia şehrine yaptığı yolculuğu anlatan Kuru Kız evinden çok uzakta bir ev arayışını anlatıyor. Baş karakterin zorlu yaşamını, mahalle baskısını, kişinin kendini iyi hissetmediği bir yerde nasıl karakterini bastırabildiğini, doğru yerde nasıl kendini bulabileceğini anlatan Kuru Kız, Türkiye topraklarında kadın olmaya dair güçlü bir bakış açısı veriyor.


Burada Ayrılıyoruz, Jonathan Tropper

New York Times, En Çok Satanlar listesinde bir numara olan ve aynı isimli bir diziye uyarlanan Burada Ayrılıyoruz kitabı aile, evlilik, boşanma, ayrılık üzerine duygusal, samimi ve komik bir roman. Tropper, bir aldatma sonrası boşanan çifti ve problematik ailelerini ani bir vefatın ardından aynı eve, yas sürecini yaşamaları için topluyor. 7 gün boyunca eski yaraların, travmaların, duyguların, sırların ortaya çıktığı roman kalplerin kırıldığı kadar onarılabildiğini de gösteriyor.


Tabiat Dörtlemesi, Buket Uzuner

Buket Uzuner’in ilk kitabını 2008’de, 4. ve sonuncu kitabını 2022’de yazdığı Tabiat Dörtlemesi sırasıyla Su, Toprak, Hava ve Ateş olarak ilerliyor. Her biri gazeteci Defne Kaman’ın Anadolu’da yürüttüğü araştırmaları konu alan kitaplar hem ülkemizi hem de tüm dünyayı etkileyen çevre sorunları ve kadın hakları ekseninde ilerliyor. Öte yandan her hikaye kökleri Anadolu’ya dayanan en kadim şifa anlayışlarından Şamanizm’i de anlatıyor. Doğa ve insan arasındaki bağın hassasiyetini, doğanın gücünü, Anadolu topraklarında buluşan birbirinden çok farklı kültürü samimi ve derinlikli bir şekilde anlatan Uzuner, her romanında evde hissettirmeyi başarıyor.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP