YAZAN: MİRAY AKIN

Yale Üniversitesinde sosyal ağların hayatımızı nasıl şekillendirdiğini inceleyen örgütsel davranış profesörü sosyolog Marissa King, kitabı Social Chemistry: Decoding the Patterns of Human Connection‘da kişisel ağların insanları birbirine bağlayan görünmez ipler gibi olduğunu söylüyor. King’e göre ise ne tür bir sosyal ağ kurma tipine sahip olduğumuz kişisel ve profesyonel hayatımızın kalitesini belirleyebiliyor. Sosyal ağ kurma tipinizi öğrenmek ve bağlantıların gücünü arttırmak için okumaya devam edin.


Sosyal ağ kurma tipinin, ne kadar kişi tanıdığımız veya sosyal çevremizde ne kadar ilgi gören biri olup olmadığımızla bir bağının olmadığını belirten King, bu tarz argümanlara takılmanın ise sosyal bağlantı kurmanın önemli bir yönünü gözden kaçırmamıza neden olabileceğini söylüyor.

Bu sebeple kaç kişiyi tanıdığımız veya rehberimizde kaç kişi olduğu değil sosyal ağlarımızın nasıl olduğuna dikkat etmemiz gerektiğini sözlerine ekliyor. King’e göre “sadece bir sayı oyunu olmayan” sosyal bağlantıları anlamak, bu bağların gücü ve kalitesini önemsemek, daha sağlıklı ve otantik bağlar kurmak için de bir çerçeve sunuyor. İnsanların sosyal dünyalarında ise kullanma eğiliminde olduğu üç ana sosyal ağ kurma tipinin olduğunu dile getiriyor.

Yayılmacılar

Olağanüstü geniş bir sosyal ağa sahip olan yayılmacılar, sosyal yetenekleri ile hem kişisel hem de profesyonel hayatta oldukça ilham verici olabiliyorlar. Örneğin çevrenizde aynı ismi taşıyan tanıdığınız birçok kişi bulunuyorsa sosyal ağ kurma tipiniz yayılmacı olabilir.

Ara bulucular

Farklı sosyal dünyalara sahip, birbirleriyle bağlantısız insanları bir araya getiren veya kendileri bu gruplara dahil olabilen kişiler, King’in sınıflandırmasında ara bulucular grubunda yer alıyor. Son derece uyumlu oldukları için hemen hemen her kesimden, her sosyal ve kültürel birikimden gelmiş insanlarla sohbet edebilen ve paylaşımda bulunabilen ara bulucular, aynı zamanda daha iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olma eğiliminde olabiliyorlar.

Organizatörler/düzenleyiciler

Arkadaşlarının da birbirleriyle arkadaş olduğu yoğun ağlar kuran organizatörler veya düzenleyiciler, harika birer dinleyici olmaları ile tanınıyorlar. Genellikle stabil bir hayatı tercih eden, standart bir yaşam düzenine sahip olan organizatörler, itibar arayışından daha çok duygusal destek aramaları ile de öne çıkıyorlar.

“Sosyal ağ kurma konusunda çekingen olabiliyoruz.”

King, sosyal ağ kurma tiplerinden hiçbirinin bir diğerinden daha iyi veya daha doğru olmadığını dile getiriyor. Hatta zaman içerisinde, hayatımızda o an nerede ve nasıl bulunduğumuza, ihtiyaçlarımıza göre bile sosyal ağ kurma tipimizin değişebileceğini belirtiyor.

Sosyal ağ kurma tipimiz ne olursa olsun birçoğumuzun ise kaliteli ve güçlü bir ağ kurmakta zorlanabildiğini sözlerine ekliyor. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız ve mesleki başarımız için ağ kurmanın önemine rağmen çoğu zaman ağ kurmanın “ahlak” ile olumsuz bir şekilde ilişkilendirilebildiğini belirten King, bilinçaltında, ilişkilerden kasıtlı olarak kazanç sağlama fikrinin çoğu kişinin “kirli” hissetmesine neden olabileceğini söylüyor.

Sosyal ağ kurma becerilerimizi güçlendirebiliriz!

King, sosyal ağ kurma becerileri hakkında çoğumuzun hata yaptığı noktanın ağ kurmayı kendi kendine hizmet eden bir şey olarak düşünmemiz olduğunu söylüyor.

Etkileşimlerimizi almak yerine vermek için bir fırsat olarak düşündüğümüzde, ağ oluşturmaya yönelik ahlaki isteksizliğin çoğu ortadan kalkar.

Marissa King

Sosyal ağ kurmanın ahlaki boyutunun yanı sıra sosyal becerilerin kafamızda büyüttüğümüz kadar edinilmesi zor bir beceri türü olmadığını da sözlerine ekliyor. Ufak pratiklerle sosyal becerilerimizi güçlendirmek ve bağlarımızı iyileştirmek mümkün olabiliyor.

Hepimizin hayatta bir tebessüme, küçük bir iltifata ve zaman zaman kısa zaman zaman daha derin sohbetlere ihtiyaç duyduğumuzu belirten King, bir sohbeti başlatan ilk kişi olma konusunda kendimizi tuhaf hissediyorsak bile karşımızdaki kişinin büyük olasılıkla bu sohbeti başlatmaya istekli olduğumuza sevineceğini de sözlerine ekliyor.

İlişkileriniz en değerli kaynaklarınızdan biridir. Sadece kendi iyiliğiniz için değil, aynı zamanda değer verdiğiniz kişiler için de onlara yatırım yapmaya değer.

Marissa King


Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP